Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nové IPO ve světě konopí: REIT AFC Gamma

Publikováno
Nové IPO ve světě konopí: REIT AFC Gamma

V naší analýze jsme nedávno rozebírali nově vznikající odvětví, které se zaměřuje na pěstování a výrobky z konopí. Tento sektor se těší velkému zájmu i přestože prudký propad cen těchto akcií v roce 2019 vůbec nenaznačoval, že by toto odvětví měla čekat zářná budoucnost. Některé firmy mezitím zanikly, ale ty, které zůstaly, mají zajímavý potenciál.

AFC gamma

Proces legalizace marihuany v různých státech sice nadále probíhá, ale již nyní do sektoru vstupují další hráči, kteří se nezaměřují nejen na pěstování samotného konopí, ale i na poskytování podpůrných služeb.

Jednou z takových společností je firma AFC Gamma, která poskytuje půjčky anebo financuje nemovitosti, které pak pronajímá pěstitelům a jiným zpracovatelům marihuany. Tato společnost vstoupila na burzu dne 19. 3. 2021, kde se obchoduje pod symbolem AFCG.

AFC Gamma nabídla veřejnosti ve svém IPO 6 250 000 akcií za cenu 19 USD na akcii. Kromě toho společnost nabízí 30 denní opci koupit dalších 937 500 akcií za upisovací cenu IPO, která bude snížená a poplatky manažera emise.

První obchodní den akcie posílila o 15 % a přiblížila se k hladině 25 USD, což byl více než 20% nárůst z nabídkové ceny IPO 19 USD. Cena ale poté spadla k ceně 21 USD za akcii.

IPO mělo společnosti přinést 118,8 miliónů dolarů před odečtením poplatků pro manažera emise. Peníze budou použity na poskytnutí půjček a pronajímání nemovitostí dalším firmám  v konopném sektoru.

AFC Gamma se profiluje jako REIT, což znamená, že 75 % zisků musí pocházet z nemovitostí a že 90 % zisků připadne akcionářům v podobě dividendy. To může být velmi zajímavý pasivní příjem.

Vedle společnosti Innovative Industrial Properties (IIPR) se tak jedná o další REIT, který v sektoru s marihuanou působí.

Poznámka

Upozornění: pokud se rozhodnete vaše těžce vydělané peníze do této akcie investovat, je dobré si uvědomit, že sektor konopí se stále ještě rozvíjí. Proto se jedná o rizikové investice. V tomto případě se navíc jedná o IPO, které jsou samy o sobě rizikovou záležitostí. V našem dřívějším článku jsme některé základní nástrahy IPO podrobně rozebrali.

Na druhou stranu, někdy právě takovéto příležitosti mohou skýtat velice slibný potenciál. Zda mezi takové hvězdy bude patřit právě AFC Gamma, to se teprve ukáže. Jaký je váš názor na tento akciový titul?

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎