Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelný růst krypto akcií o stovky procent. Bude pokračovat?

Akcie bezprostředně navázané na Bitcoin v roce 2023 více než dvojnásobně překonaly jeho výkonnost a vzrostly o stovky procent. Co se bude dít dál?

Publikováno
Neuvěřitelný růst krypto akcií o stovky procent. Bude pokračovat?
Zdroj: mpost.io

Letos došlo na finančních trzích k překvapivému obratu, kdy akcie úzce spojené s Bitcoinem výrazně překonaly výkonnost samotné kryptoměny.

Společnosti jako Coinbase, MicroStrategy a Grayscale Bitcoin Trust zaznamenaly růst přesahující 300 %, zatímco Marathon Digital, společnost zabývající se těžbou bitcoinů, byla svědkem ohromujícího více než 700% nárůstu svých akcií. Samotný Bitcoin přitom vzrostl “jen” o přibližně 150 %.

Tento prudký růst akcií souvisejících s kryptoměnami je v ostrém kontrastu s bouřlivým rokem 2022, který byl poznamenán krachy hedgeových fondů, selháním poskytovatelů kryptoúvěrů a výraznými ztrátami těžařů.

Pád burzy FTX ještě umocnila její vysoce postavená imploze a právní potíže jejího zakladatele Sama Bankmana-Frieda, který byl letos i odsouzen.

Vývoj ceny akcií Coinbase, MicroStrategy a Grayscale Bitcoin Trust v roce 2023

Aktuální cena
Změna
Coinbase / COIN
Načítání
Načítání
Načítání
MicroStrategy / MSTR
Načítání
Načítání
Načítání
Grayscale Bitcoin Trust / GBTC
Načítání
Načítání
Načítání

Krypto trh byl v roce 2023 podporován hned několika faktory

Zmírnění zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému zvýšilo atraktivitu rizikovějších aktiv. K rallye na krypto trhu navíc přispěl očekávaný halving Bitcoinu, který sníží odměnu za těžbu, a tím i nabídku bitcoinů.

Potenciál vlny fondů obchodovaných na burze (ETF) se spotovým Bitcoinem navíc vyvolal další zájem o nákupy kryptoměn.

Generální ředitel společnosti Galaxy Digital Michael Novogratz v rozhovoru pro CNBC popsal obchodování s kryptoměnami jako mánii.

Samotný bitcoin se výrazně zotavil a prolomil úroveň 40 000 dolarů, což je výrazný nárůst oproti začátku roku, kdy se jeho cena pohybovala kolem 16 500 dolarů.

Výkonnost společností navázaných na Bitcoin však byla ohromující

Zvláště pozoruhodně se dařilo společnosti Marathon Digital. Po náročném roce 2022 vykázala společnost ve třetím čtvrtletí roku 2023 čistý zisk ve výši 64,1 milionu dolarů při tržbách 97,8 milionu dolarů.

Společnost také oznámila akvizici dvou nových těžebních lokalit, čímž rozšířila své těžební portfolio o 56 % na 910 megawattů kapacity. Generální ředitel Fred Thiel zdůraznil zaměření na vyšší efektivitu a snahu společnosti diverzifikovat zdroje příjmů s cílem snížit závislost na těžbě bitcoinů na 50 % příjmů do roku 2028.

Coinbase, jediná významná veřejně obchodovaná kryptoměnová burza, rovněž zaznamenala enormní nárůst svých akcií. Společnost těžila z potíží největší světové burzy Binance a diverzifikovala své zdroje příjmů. Příjmy z transakcí nyní tvoří méně než polovinu čistých příjmů společnosti, což je výrazný posun oproti 96 % v době jejího debutu na akciovém trhu v roce 2021.

Grayscale Bitcoin Trust letos rovněž pokořil svou výkonností 300 %, přičemž vyhlídky na přeměnu na ETF mohou zvýšit jeho likviditu.

Podobný optimismus vyhnal vzhůru i akcie společnosti MicroStrategy. Ta pokračuje ve velkých investicích do Bitcoinu, přičemž její majetek v této kryptoměně má nyní hodnotu 7,4 miliardy dolarů.

Porovnání výkonnosti Bitcoinu a akcií Marathon Digital v roce 2023

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Marathon Digital Holdings / MARA
Načítání
Načítání
Načítání

Navzdory býčímu trendu přetrvává skepse, přičemž pozoruhodné procento akcií společností Marathon, MicroStrategy a Coinbase je prodáno na krátko. Vysoce postavení kritici, jako je generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, vyjádřili pochybnosti o legitimitě a užitečnosti kryptoměn.

Zdá se však, že příliv se obrací ve prospěch Bitcoinu jako investičního nástroje, neboť do tohoto prostoru stále více proudí institucionální peníze. Nadcházející půlení Bitcoinu a potenciální schválení spotového bitcoinového ETF jsou považovány za pozitivní ukazatele pro budoucnost této kryptoměny a souvisejících akcií.

S rostoucím přijetím ze strany institucí a potenciálně se zlepšující regulační jasností se výhled pro Bitcoin a akcie související s kryptoměnami jeví optimisticky, a to i přes přirozenou volatilitu a rizika spojená s tímto trhem trhem.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.