Představenstvo společnosti Nvidia dne 22. května na svém zasedání rozhodlo, že dojde ke splitu (rozdělení) akcií Nvidia v poměru 10:1.
K této události formálně došlo v pátek 7. června po ukončení obchodování a v pondělí se začaly akcie Nvidia obchodovat za desetinu původní ceny – tedy přibližně 120 USD za akcii.
Toto rozdělení akcií má nalákat nové investory, protože díky snížení ceny se akcie mohou stát dostupné širšímu poli investorů. Zároveň split akcií nemá vliv na celkovou zainvestovanou hodnotu současných akcionářů, protože ti získají ekvivalentně větší počet akcií, čímž se kompenzuje jejich snížená hodnota.
Korelační graf akcií Nvidia a akciového indexu S&P 500
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Pojďme se nyní podívat na šest hlavních důvodů, proč by akcie Nvidia po splitu nemusely být takovou výhrou, jak si mnozí investoři přejí.
1) Ceny AI-GPU dosáhly vrcholu
Jak každý investor jistě dobří ví, cenu finančního aktiva určuje nabídka a poptávka. Pokud nabídka předčí poptávku, je potřeba snížit cenu, aby bylo možné produkty prodat.
Nvidia ovšem těžila z druhé strany rovnice, kdy poptávka předčí nabídku, čímž se produkt stává dražším.
Vzhledem k tomu, že v polovodičovém segmentu Nvidii pomalu, ale jistě rostou další konkurenti, lze očekávat, že současná cena čipů je na svých nejvyšších hodnotách. Při vstupu dalších společností na trh s čipy totiž stoupne nabídka, takže Nvidia bude muset snížit cenu, aby zůstala konkurenceschopná.
2) Silná konkurence
Co se týče polovodičových technologií, v letošním roce je očekáván příchod čipů od Intelu s označením Gaudi 3, někdy během třetího kvartálu. Další významnou značkou je AMD, které rovněž hraje důležitou roli jako konkurent v čipovém průmyslu.
Nevýhodou Nvidie je, že její hlavní zákazníci vyvíjí své vlastní čipové technologie.
Jedná se především o Microsoft, Meta Platforms, Amazon a Alphabet. Tyto společnosti tvoří asi 40 % tržeb Nvidie. Je však otázkou, zda vyvíjené čipy technologických gigantů mají zcela nahradit čipy této společnosti, nebo je pouze doplnit.
3) Regulační omezení
Přestože Čína není v současné době primárním trhem Nvidie, jedná se o potenciální ztrátu v řádech miliard dolarů. Americká legislativa se obává, že nové čipy by mohly být použity ve zbraňových technologiích, proto zavádí přísná omezení exportu.
V současné době se jedná o vývozní embargo i na čipy A800 a H800, který byly speciálně vyvinuty pro Čínský trh. Za jejich vývojem stála snaha obejít zákazy, které se týkaly první generace nových čipů.
4) Insiders nenakupují
Jedním ze signálů úspěšné společnosti je, že její management nakupuje akcie. Toto ovšem v případě Nvidie nepozorujeme. Poslední nákup zasvěcených osob provedla v roce 2020 finanční ředitelka Colette Kress, která nakoupila 200 akcií společnosti.
Od té doby neproběhl žádný nákup akcií společnosti ze strany managementu. Obvyklou tezí při pořizování akcií je jejich současné podhodnocení s možností cenového růstu. Když akcie nenakupují insiders, proč by měli jiní investoři?
5) Globální rizika a korekce akciového trhu
Dalším důvodem, proč by mohlo být lepší se těmto akciím vyhnout, jsou rizika globálního charakteru. Svět se stále potýká s vyšší inflací, přičemž první dopady na obyvatele v USA lze již pozorovat. Například nejslabší ekonomická vrstva obyvatel ztrácí svojí kupní sílu.
Není vyloučeno, že se postupem času tento trend nepřelije i do vyšších vrstev společnosti, kdy bude snížena kupní síla společnosti jako celku, což může mít negativní vliv i na výkonnost mnoha akcií.
6) Druhá dotcom bublina
Stále mezi investory přetrvávají obavy, že akcie společnosti Nvidia jsou výrazně nadhodnoceny a je tedy jen otázkou času, kdy dojde k dramatickému snížení jejich hodnoty.
Do určité míry bylo toto riziko omezeno splitem akcií, nicméně fundamentální podstata přecenění tím nezmizela.
Závěr
V tomto článku jsme se zamysleli nad tématem, proč by akcie Nvidia nemusely být po splitu pro investory vhodnou investicí.
Riziko nákupu akcií jsme si vysvětlili v šesti bodech, které zahrnují rizika jako jsou například současné nadhodnocení akcií, globální rizika nebo rostoucí konkurence v polovodičovém segmentu. Investoři by měli vždy zvážit kromě potenciálního zisku také investiční rizika.
Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.