Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nastala nyní ideální příležitost pro kontrariánské investování?

Publikováno
Nastala nyní ideální příležitost pro kontrariánské investování?
Zdroj: depositphotos.com

Různí investoři mají k výběru akcií vlastní přístup, od přesvědčení, že “trend je váš přítel”, až po realizaci investic proti převládajícímu názoru. Druhý přístup je známý jako kontrariánské investování – jednání, které jde proti tomu, co dělá většina investorů.

V posledních měsících jsem svědky výrazné volatility – některé akcie mají tendenci se během velmi krátké doby výrazně propadat a naopak. V polovině března to bylo patrné na americkém bankovním sektoru, ale příkladů je mnoho i jinde. Kontrariánské investování předpokládá levný nákup akcií v době, kdy se jich prodávající zbavují, a jejich následné držení za účelem zotavení. Zkrátka se řídíte jednou z rad legendárního investora Warrena Buffetta, který prohlásil, abyste byli chamtiví, když se ostatní bojí.

Poznámka

Kontrariánské investování je investiční strategie, která spočívá v záměrném jednání proti převládajícím tržním trendům. Kontrariánský investor nakupuje akcie, které jsou všeobecně považovány za nepopulární nebo podhodnocené, a prodává akcie, které jsou naopak populární a nadhodnocené. Tato strategie vychází z přesvědčení, že emoce a chování davu často vedou k neefektivním tržním cenám, což může představovat ziskovou příležitost. Kontrariánské investování může být riskantní, ale také velmi ziskové, pokud se investoři dokáží správně odlišit od tržního konsenzu.

Nastal nyní pro investory okamžik, aby se pokusil vydělat pomocí tohoto kontrariánského přístupu?

Warren Buffett a kontrariánské investování

Mohlo by tomu tak být. Základní myšlenka, která je hnacím motorem kontrariánského investování, je stejná jako ta, která je základem mnoha investičních strategií. Že trh jako celek někdy nedokáže odhadnout vnitřní hodnotu podniku teorie efektivních trhů neplatí vždy. Věštec z Omahy přitom často v minulosti dosáhl obrovských výnosů díky využití strategie kontrariánského investování.

Skandál se salátovým olejem v šedesátých letech 20. století (kdy byly půjčky poskytovány na základě neexistujícího salátového oleje jako záruky) dramaticky snížil tržní ocenění firem z oblasti finančních služeb, včetně společnosti American Express. Buffett se však správně domníval, že skandál bude mít na podnikání bankovního domu jen malý dopad, takže jeho akcie byly výhodnou koupí. Vybudoval podíl, který jeho společnost Berkshire Hathaway vlastní dodnes.

Uprostřed finanční krize v roce 2008 pak Buffett investoval 5 miliard dolarů do společnosti Goldman Sachs, což mu přineslo mnohamiliardový zisk.

Zaměřte se na oceňování podniků

Kontrariánské investování však může být někdy katastrofální chybou. Dav může být chytřejší, než si jednotliví investoři uvědomují. Někdy se také může stát, že se faktor, která stlačí cenu akcie na zdánlivě výhodnou úroveň, ve skutečnosti ukáže jako tak velký problém, že se společnost zhroutí. To se stalo například stavebnímu gigantu Carillion.

Jindy může minimální důvěra investorů samo o sobě překonat základní ekonomické aspekty podniku. Poměrně zdravý podnik může náhle zjistit, že dodavatelé zrušili možnost platit za dodávky prostřednictvím faktury a požadují platbu předem, což ze dne na den negativně ovlivní cash-flow společnosti a její vyhlídky.

Úspěšné investování zahrnuje odhad hodnoty podniku a nákup pod touto cenou. Při rychlém vývoji událostí přitom může být nemožné tuto hodnotu přesně odhadnout.

Vraťme k příkladu z poloviny března, kdy se ceny akcií některých středně velkých amerických bank propadly a během několika hodin prudce vzrostly. Vzhledem k nejasnému výsledku bankovní krize však je téměř nemožné s jistotou odhadnout pravděpodobnou budoucí hodnotu některých z těchto bank.

Vyhněte se spekulacím

Nákup akcií v podobné situace proto nelze považovat za kontrariánské investování, ale za spekulace.

Jako dlouhodobí investoři byste se měli snažit nakupovat a držet akcie skvělých podniků, které jsou podle vašeho názoru atraktivně oceněny. Někdy to znamená jít s davem – možná jste před několika lety nakoupili akcie Apple a určitě jste chybu neudělali. Jindy to může být opačný přístup, kdy najdete neoblíbenou podhodnocenou akcii a koupíte část tohoto podniku.

Kontrariánské investování však stále musí zapadat do vaši celkové investiční strategie nákupu skvělých podniků za nízkou cenu.

Pokud nedokážete odhadnout hodnotu podniku, nemůžete o něm ani činit informovaná investiční rozhodnutí a v takovém případě se možná vyplatí dát přednost spíše pasivnímu investování.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.