Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 naprosto geniálních myšlenek Warrena Buffetta o penězích, které byste rozhodně měli znát

10 naprosto geniálních myšlenek Warrena Buffetta o penězích, které byste rozhodně měli znát
Zdroj: Depositphotos.com

Warren Buffett je pravděpodobně nejznámějším a nejuznávanějším investorem všech dob. Buffett je také známý svým lidovým šarmem a nezapomenutelnými citáty o investování. Když míříte na vrchol hory, je obvykle moudré pozorně sledovat stopy těch, kteří úspěšně zdolali výstup před vámi.

Vaše šance na úspěch investování se mohou exponenciálně zvýšit, pokud se naučíte používat Buffettovy nejlepší investiční tipy.

1. Nikdy neztrácejte peníze

Jedna z nejoblíbenějších Buffettových rad zní takto: “Pravidlo č. 1: Nikdy nesmíš přijít o peníze. Pravidlo č. 2: Nikdy nezapomínej na pravidlo č. 1.” Pokud pracujete se ztrátou, je mnohem těžší vrátit se tam, kde jste začali, natož vytvořit zisk.

2. Získejte vysokou hodnotu za nízkou cenu

V dopise akcionářům Berkshire Hathaway z roku 2008 sdílel Warren Buffett další klíčový princip: “Cena je to, co platíte, hodnota je to, co dostanete.” Ke ztrátě peněz může dojít, když zaplatíte cenu, která neodpovídá hodnotě, kterou tím získáte. Například když platíte vysoké úroky z dluhu na kreditní kartě nebo utrácíte za položky, které jen zřídkakdy využíváte.

Místo toho žijte skromně (jako i sám Buffett, který bydlí celý život ve stejném domě) a hledejte příležitosti, jak získat větší hodnotu za nižší cenu. “Ať už mluvíme o ponožkách nebo akciích, rád nakupuji kvalitní zboží, když je zlevněno,” uvedl Buffett.

3. Vytvořte si zdravé peněžní návyky

Buffett řekl: “Většina chování je o zvyku a zvyky nás svazují. Tato pouta jsou slabá, než aby je bylo možné cítit, dokud nejsou příliš pevná na to, aby je bylo možné přerušit.” Pracujte na budování pozitivních peněžních návyků a rozbití těch, které poškozují vaši peněženku.

4. Vyhněte se všem špatným dluhům

Buffett vybudoval své bohatství tím, že získával úroky – místo toho, aby platil úroky sám. “Viděl jsem, mnoho lidí selhat kvůli alkoholu a pákovému efektu – pákový efekt jsou půjčené peníze,” řekl Buffett v roce 1991 během projevu na University of Notre Dame. “V tomto světě opravdu moc nepotřebujete páky. Pokud jste chytrý, vyděláte spoustu peněz, aniž byste si půjčovali.”

5. Mějte hotovost a dostatečnou rezervu

Dalším klíčem k zajištění bezpečnosti je mít hotovostní rezervy vždy po ruce. Firmy i jednotlivci by mohli mít chuť dát likvidní hotovost do práce prostřednictvím investic. “Hotovost je však pro obchod jako kyslík pro jednotlivce. Nikdy nevnímáte, že tu vůbec je, dokud vám nechybí,” řekl Buffett.

6. Investujte do sebe sama

Podle Inc.com Buffett řekl: “Investujte do sebe tolik, kolik můžete. Jste svým zdaleka největším aktivem.” I vaše výnosy jsou velké… “Cokoli do sebe investujete, dostanete zpět desetkrát,” řekl Buffett. A na rozdíl od jiných aktiv a investic vás nikdo nemůže zdanit ani ukrást.

7. Vzdělávejte se v penězích

Součástí investování do sebe by mělo být učení se o hospodaření s penězi. Buffettova práce jako investora spočívá v omezování expozici vůči rizikům. A “riziko pochází z toho, že nevíte, co děláte,” řekl kdysi Buffett podle Forbes. Čím více budete vědět o osobních financích, tím větší jistotu budete mít, protože minimalizujete rizika.

8. Důvěřujte nízkonákladovému indexovému fondu (ETF)

Zatímco většina Buffettových moudrostí a rad hraničí s filozofií, poskytl také několik užitečných tipů, které může použít téměř každý. Například Buffett nabádá průměrného investora k nákupu indexových fondů (ETF). “Dejte 10 % hotovosti do krátkodobých státních dluhopisů a 90 % ve velmi levném indexovém fondu S&P 500,” napsal v roce 2013 ve svém dopise akcionářům Berkshire Hathaway.

Buffett tuto radu dával léta. “Pokud jste investovali do velmi levného indexového fondu – kam nevložíte peníze najednou, ale pravidelně, měsíčně po více než 10 let – bude vám lépe než 90 % lidí, kteří začnou investovat do stejného indexu ve stejnou dobu celou částku najednou,” řekl Buffett na výročním setkání Berkshire Hathaway v roce 2004.

9. Darujte

Podle Forbes Buffett jednou řekl: “Pokud patříte mezi nejšťastnější 1 % lidstva, dlužíte zbylým 99 %.” A jako sám nejvyšší člen tohoto 1. % si Buffett dává záležet na tom, aby dal své peníze tam, kde má.

Spolu s Billem Gatesem je Buffett zakladatelem The Giving Pledge, což je slib více než 100 miliardářů, že rozdají své jmění. I když možná nejste miliardář, stále můžete obohatit svůj život tím, že budete něco darovat.

10. Pohlížejte na peníze z dlouhodobého hlediska

Buffett jednou řekl: “Někdo dnes sedí ve stínu, protože před něj někdo kdysi dávno zasadil strom.” A je to pravda. Zasazení a pěstování semen finančního úspěchu nyní povede ke stínu, který si budete moci užívat v pozdějším životě. Tento stín může zahrnovat osvobození od dluhů, bezpečný důchod, pasivní příjem nebo cokoliv jiného.

Tento dlouhodobý pohled na peníze je zásadní pro Buffettova investiční rozhodnutí. Ve svém dopise akcionářům z roku 2014 uvedl, že lidé by měli investovat s horizontem několika desetiletí: “Jejich zaměření by mělo směřovat na dosažení významných zisků během své investiční životnosti”.

Vyzval investory, aby se nezaměřovali na momenty volatility akciových trhů nebo ekonomické krize. Vybudování skutečného bohatství a finanční jistoty nějakou dobu trvá a pravděpodobně se po cestě setkáte s finančními problémy. Ale pohlížet na své finance jako na celoživotní úsilí vám může pomoci zůstat v kurzu navzdory těžkostem. To vám dá finanční základ, který vydrží.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.