Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nakopněte svůj pasivní příjem těmito 3 skvělými a časem prověřenými dividendovými akciemi

Publikováno
Nakopněte svůj pasivní příjem těmito 3 skvělými a časem prověřenými dividendovými akciemi
Zdroj: depositphotos.com

Nikdy nevíte, co se vám může v životě přihodit. V loňském roce nás zasáhla pandemie, která naše životy zásadně ovlivňuje i během současných dnů. Příjem mnoha lidí se snížil. Proto je důležité také uvažovat nad nějakým pasivním příjmem, zvláště pokud jste živitelem rodiny.

Co dělá příjem “pasivním”? Příjem je pasivní, pokud pro jeho generování nemusíte vykonávat žádnou práci.

Investice do dividendových akcií sice vyžaduje základní zkoumání fundamentů společnosti, vyberete-li si však správně, následně můžete akcie držet v podstatě navždy. Budete přitom pouze sledovat, jak vám akcie vyplácejí pravidelný dividendový výnos.

Pokud vás láká vidina pasivního příjmu, který vybudujete prostřednictvím dividendových akcií, možná můžete začít se zkoumáním např. těchto tří titulů. Níže máte jejich krátkou charakteristiku.

Poznámka

TIP: Všechno o pasivním příjmu se dozvíte v našem článku na toto téma.

1. AT&T

Logo AT&T
Logo AT&T

Pokud byste hledali akcii, která nabízí velmi zajímavou kombinaci stabilních dividend a potenciálního růstu, pravděpodobně by byly vaší volbou konkurenční akcie Verizon. Budete-li se však soustředit především na budování pasivního příjmu, pak vyhrává právě  akcie AT&T. Aktuální čtvrtletní dividenda společnosti činí 52 centů, což představuje 7% dividendový výnos – oproti 4,5 % v případě Verizonu.

Díky 35 letům každoročního zvyšování své dividendy se pak akcie AT&T řadí do prestižního klubu dividendových aristokratů. Telekomunikační gigant sice nenavýšil svou dividendu v prosinci 2020, pokud se mu jí však podaří navýšit do konce letošního roku, svůj status si udrží.

Někteří investoři se obávají o udržitelnost dividendy zejména kvůli dluhům společnosti, z nichž většina pochází z nepovedené akvizice Direct TV v roce 2014, která stála AT&T 67 miliard dolarů. I přes tento závazek se však společnost chlubí slušnou kondicí – stále má spoustu volných peněz, aby své štědré dividendy udržela.

V roce 2020 se podařilo společnosti vygenerovat volné peněžní toky ve výši 27,5 miliardy dolarů, z čehož připadlo 15 miliard dolarů na výplatu dividendy.

V letošním roce se očekává AT&T, že vyplatí na dividendách kolem 60 % svých předpokládaných volných peněžních toků ve výši 26 miliard dolarů, dividendový výplatní poměr společnosti se tak stále drží v rozumných mezích.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AT&T Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. AbbVie

Logo AbbVie
Logo AbbVie

Společnost, která je aktuálně jednou z nejlepších farmaceutických akcií na americkém akciovém trhu je také jedním z nejštědřejších plátců dividend v tomto odvětví. Globální farmaceutická společnost, kterou mj. vlastní také Warren Buffett, vznikla v roce 2013 oddělením od Abbott Laboratories. AbbVie vyvíjí a prodává účinné léky z nejrůznějších oblastí medicíny jako jsou imunologie, virologie, onemocnění ledvin nebo neurovědy.

Jednou z největších otázek, která vzbuzuje nejistotu ohledně akcií Abbvie zní, jakým směrem se budou vyvíjet tržby protizánětlivého léku Humira, při jehož užívání se v posledních letech začaly objevovat neblahé vedlejší účinky. Humira je přitom nejvýnosnějším lékem této společnosti.

I kvůli tomu Abbvie realizovala v roce 2019 fúzi s dalším výrobcem léčiv společností Allergan v hodnotě 63 miliard dolarů, aby tak vyřešila otázky týkající se budoucího růstu společnosti. Nákup, který byl veřejnosti oznámen až v květnu loňského roku je svým rozsahem jedním z největších vůbec. AbbVie se momentálně potýká na řadě trhů s konkurencí levnějších generických léčiv, přesto se společnosti v posledním roce podařilo dosáhnout 60% meziročního růstu tržeb.

Přestože není Abbvie naprosto bezchybná akcie, stále se obchoduje výrazně pod cílovou cenou stanovenou analytiky – 122 dolarů, přičemž akcionáři se mohou těšit z velmi zajímavého 5% dividendového výnosu, který vám dozajista pomůže nakopnout váš pasivní příjem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AbbVie Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Chevron

Logo Chevron
Logo Chevron

Tento energetický gigant je solidní akcií pro konzervativnější investory, kteří hledají příležitost v energetickém sektoru. Chevron je americká ropná a plynárenská společnost, která rozvíjí svou činnost téměř po celém světě. Zaměřuje se přitom na průzkum a těžbu ropy a plynu, rafinaci, přepravu i úpravu petrochemických produktů.

Společnost vyplácí velmi zajímavou dividendu odpovídající 5% výnosu, přičemž ji charakterizuje velmi pevné postavení zejména v oblastech zpracování a těžby zemního plynu. Ačkoli současná celosvětová preference zelených energií nehraje Chevronu příliš do karet, společnost rozvíjí celou řadu projektů, které by jí měly zajistit růst i v následujících letech. Není tak divu, že současná cílová cena analytiků leží téměř o 30 % výše než je aktuálně obchodovaná cena.

Pokud některý z investorů uvažuje o vhodné dividendové akcii z oblasti energetiky, akcie Chevron určitě stojí za čas, který by měl věnovat bližšímu studiu společnosti. Jedná se o podnik, který za posledních 10 let svou dividendu zvýšil o více než 50 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem

Hledáte-li seriózní pasivní příjem, pak jsou dividendové akcie vhodnou volbou. Zmíněné akcie vyplácejí vysoce nadprůměrné dividendy, vezmete-li v úvahu, že průměrný dividendový výnos společností z indexu S&P 500 je nyní na úrovni 1,5 %.

Pokud by vám přišel podobný výnos přeci jenom málo, můžete se podívat na tyto 3 REITy, jejichž dividendový výnos se pohybuje dokonce kolem 10 %.

Nyní už pouze zbývá vybrat vhodného akciového brokera, který vám nákup zmíněných společností zprostředkuje. Váháte-li, výběr vám možná ulehčí toto srovnání.

Líbil se vám tento článek?
12
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎