Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Multimilionář sdílí 4 nepopulární finanční pravidla, díky kterým zbohatl – Co se z nich můžeme naučit?

Publikováno
Multimilionář sdílí 4 nepopulární finanční pravidla, díky kterým zbohatl – Co se z nich můžeme naučit?
Zdroj: depositphotos.com

Mnoho lidí ví, jak vydělat peníze, ale to je jen jedna část rovnice. Musíte také vědět, jak je rozmnožovat v čase a také kdy byste měli – a kdy byste neměli – za něco utrácet. Grantu Cardonemu trvalo 20 let pokusů a omylů, než dosáhl mnohamilionového (dolarového) čistého jmění. Musel dodržovat obrovskou disciplínu a investovat co nejvíce peněz do aktiv generujících příjem.

Nyní čerpá příjmy z 18 společností, které založil, a z 12 000 bytových jednotek, které vlastní a které mu přinášejí pasivní příjem. Zde jsou čtyři nepopulární pravidla týkající se peněz a výdajů, jimiž se řídil v mladém věku a která mu pomohla zbohatnout.

Zdroj: soundcloud.com
grant-cardone-multimilionar
Grant Cardone, mezinárodní byznysový expert a obchodník

1. Nedělejte velké nákupy, pokud nemáte našetřeno 2x tolik, kolik to stojí

“Jakmile někteří z mých přátel začali vydělávat více peněz, odměňovali se luxusními auty, loděmi a výlety do Paříže,” říká Cardone.

On si však stanovil pravidlo – Aby si mohl koupit drahé hodinky nebo dokonce dům, musel mít našetřený dvojnásobek ceny těchto statků. To mu bránilo v tom, aby za něco příliš utrácel, a zároveň měl čas zvážit, zda to opravdu potřebuje.

Místo aby vyhazoval peníze za velké jednorázové nákupy, které měly omezený vliv na celkovou kvalitu jeho života, zaměřil se na to, aby své výdělky vložil do zlepšování svého podnikání.

2. Nekupujte nic, co si můžete pronajmout

Zatímco se snažil Grant Cardone stát milionářem, jediné velké položky, které kupoval, byly ty, které mohly zvýšit jeho peněžní toky – například komerční nemovitosti, jež mohl pronajímat. “Nikdy jsem si nekoupil nic, co bych si mohl pronajmout – například bydlení nebo auto – abych se vyhnul vysokým splátkám hypotéky a dalších půjček a nákladům na údržbu spojených s vlastnictvím,” říká.

Například v roce 2012 prodal svůj dům a téměř 10 let žil v pronájmu. Tím se mu uvolnilo více peněz, které mohl investovat do nemovitostí generujících peníze. První dům si koupil až ve chvíli, kdy si to mohl dovolit za hotové peníze.

Dodnes si svá auta pronajímá a nikdy neprodlužuje leasing na více než 24 měsíců, i když by se díky tomu mohl dostat na výhodnější leasingové splátky. “Za dva roky se může hodně změnit a já se snažím vyhnout tomu, abych nechtěně nevlastnil auto, které mi už příliš dobře neslouží,” doplňuje americký multimilionář.

Poznámka

3. Neutrácejte, abyste udělali dojem na ostatní

“Mým cílem vždy bylo vytvořit dědictví v podobě generačního bohatství pro mou rodinu. To pro mě bylo důležitější než kupovat věci, které nepotřebuji,” podotýká Cardone.

Takže i když si něco mohl dovolit, nekupoval to jen proto, aby udělal dojem na své vrstevníky. Místo toho ve větší míře investoval a budoval v soukromí své bohatství. I když má nyní peníze na to, aby si kupoval drahé věci, stále se považuje za poměrně spořivého. Nestará se o to, jak okázale působí na své okolí, a snaží se žít pod své možnosti.

4. Utrácejte pouze své pasivní příjmy

“Kdybych vydělával 100 000 dolarů ročně ze svého zaměstnání a 20 000 dolarů ročně z pasivního příjmu, snažil bych se za věci nad rámec základních životních výdajů utratit pouze 20 000 dolarů,” říká Cardone.

Všechna tato pravidla vyžadují velkou míru disciplíny a nemusí být pro každého. Sám se občas divil, proč tak tvrdě pracuje, ale neužívá si plodů své práce. Ale protože se těmito pravidly řídil po dvě desetiletí, úspěšně přečkal několik velkých recesí i globální pandemii a dnes již zajistil nejenom sebe, ale i následující generace.

Líbil se vám tento článek?
307
64

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.