Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Máte dost investování do akcií nebo dluhopisů? Tyto důvody by vás mohly přimět, proč se více zaměřit na alternativní investice

Publikováno
Máte dost investování do akcií nebo dluhopisů? Tyto důvody by vás mohly přimět, proč se více zaměřit na alternativní investice
Zdroj: depositphotos.com

Hledat způsoby, jak rozšířit své bohatství, je v dnešním dynamickém tržním prostředí stále jednodušší. Mimo akciové a dluhopisové trhy existují různé způsoby, jak mohou investoři rozmnožovat své peníze a diverzifikovat svůj majetek. Díky snižování institucionálních bariér mohou investoři využít příležitosti a rozhodnout se pro celou řadu investičních alternativ a zajistit si další zdroje příjmů.

Veřejně obchodovatelná aktiva známá jako tradiční investice zahrnují akcie, dluhopisy, podílové fondy a další aktiva vyplácející pevný úrok. Na druhé straně jsou investice jako kryptoměny, nemovitosti, hedgeové fondy, komodity, a dokonce i digitální aktiva a sběratelské předměty, které označujeme jako alternativní investice. Tyto investice obvykle nabízejí vysokou návratnost, ale často se vyznačují vyšší mírou rizika. Přesto by vám to nemělo bránit ve využívání těchto netradičních investičních nástrojů. Zde jsou některé z důvodů, proč byste měli zvážit alternativní investice a zpestřit tak své portfolio.

1. Přístup k novým technologiím a strategiím

Alternativní aktiva, jako je kryptoměny a formy decentralizovaného financování (DeFi), umožňují investorům těžit z probíhajícího technologického vývoje. Zejména kryptoměny se stávají oblíbenou alternativní investicí díky příslibu lukrativních výnosů.

Kromě nových technologií mají investoři přístup také k vysoce výnosným investičním strategiím. Investoři se například mohou rozhodnout, že se stanou venture kapitalisty, správci portfolia nebo finančníky a vydělají tak na prosperujících odvětvích, jako jsou technologie. Tito investoři pomáhají financovat začínající podniky a na oplátku získávají podíl na zisku, který tyto slibné společnosti v rané fázi vývoje generují.

2. Širší diverzifikace portfolia

Jak již bylo zmíněno, alternativní investice umožňují větší diverzifikaci portfolia. Přidání rozmanitosti do vašich investičních statků vyrovnává riziko a činí vaše portfolio méně náchylné ke ztrátám v době významných ekonomických událostí a finančních krizí. Investice napříč různorodými a nekorelovanými trhy, správci a strategiemi poskytují pevný základ pro vaše portfolio a poskytují vám více možností pro generování pasivního příjmu.

3. Nezávislost na akciovém trhu

Další skvělou vlastností alternativních investic je, že nejsou přímo korelovány s akciovým trhem. Držení netradičních investičních nástrojů vám pomůže zajistit, že část vašeho portfolia zůstane neovlivněna vzestupy a pády nepředvídatelného akciového trhu. Kryptoměny se stále potýkají se značnou korelací s akciovým trhem, ale takové víno a další druhy alkoholu nebo sběratelské předměty nikoliv.

Totéž platí i o investicích do nájemních nemovitostí, které rovněž nejsou bezprostředně ovlivněny stavem akciového trhu. I při výkyvech na trhu budou nájemníci nadále platit nájemné, které tvoří část vašeho příjmu.

4. Menší výkyvy v celkové hodnotě vašeho investičního portfolia

Protože nejsou závislé na zastřešujících tržních trendech, mohou alternativní investice snížit dopady volatility trhu na vaše portfolio. Zejména soukromé investice – např. nákup podílu ve firmě – nejsou na rozdíl od veřejně obchodovaných investic zranitelné vůči výkyvům cen akcií.

Použijeme-li jiný příklad, zemědělská půda je spolehlivým aktivem, které může generovat dobré výnosy navzdory vzestupům a poklesům komerčních nemovitostí a akciových trhů. Mít další způsoby zajištění příjmů v podstatě umožňuje dlouhodobě přečkat bouře na trhu.

5. Potenciál vysokých výnosů

Alternativní investice jsou známé tím, že představují vysoce riziková a vysoce výnosná aktiva. Na rozdíl od tradičních investic mohou být jejich alternativy spojeny s vysokým úvěrovým rizikem a rizikem likvidity a také se složitostí analýzy aktiv. Nemovitosti jsou považovány za typ investice, který trvale generuje vysoké výnosy, ale nejsou bez rizik, jako je nízká likvidita, záporný peněžní tok (pokud jsou například hypotéka spolu s náklady na údržbu nemovitosti vyšší než nájem), znehodnocení nemovitostí apod. Venture kapitáloví investoři pak mohou vysoké částky získat, případně přijít o celou investici, pokud se společnosti, kterou financují, neujmou.

Další alternativní investicí, která je známá svým potenciálem vysokých výnosů, jsou kryptoměny. Trh s kryptoměnami je však poměrně volatilní kvůli drastickým výkyvům cen způsobeným změnami v nabídce a poptávce. Přesto bychom neměli podceňovat skutečnost, že mohou být kryptoměny stále vhodným doplňkem diverzifikovaného investičního portfolia, pokud do nich budete investovat částku, o kterou si můžete dovolit přijít.

6. Podstupování rizik mimo tradiční tržní prostor

Podle analytické společnosti Preqin by trh alternativních investic mohl do příštího roku dosáhnout hodnoty 14 bilionů dolarů. To je obrovská částka navzdory faktu, že stejně jako u každé investice nejsou výnosy z netradičních investic pevně dané – spíše jsou ještě více nejisté.

Přesto stojí za to se takovými investicemi zabývat, pokud chcete rozšířit své portfolio, omezit rizika na minimum a vydělat více díky novým technologiím a odvětvím. Celkově by dobré investiční portfolio mělo obsahovat zdravou kombinaci alternativních a tradičních investic, aby zůstalo stabilní navzdory vyvíjejícím se a neustále se měnícím trhům.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎