Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Akcie s nízkým oceněním a vysokým potenciálem růstu, která může poskytnout klid stabilní zavedené firmy. Nevymysleli jsme si ji. Vážně existuje.
O technologických akciích a jejich rally jsme toho všichni slyšeli už spoustu. Na Magnificent Seven, nebo též velkolepou sedmičku, se koncentruje většina pozornosti a zdá se, že nic nového už se o ní nedozvídáme.
Nová data, ale ukazují zajímavou příležitost. Dokonce se zdá, že je to výhodná nabídka i ve srovnání se celým indexem S&P 500.
Seřazené podle tržní kapitalizace, Magnificent Seven zahrnuje akcie Microsoft, Apple, Nvidia, Amazon, Alphabet, Meta a Tesla.
Těchto sedm společností dohromady tvoří 28,7 % indexu S&P 500, potažmo SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), největšího burzovně obchodovaného fondu (ETF) na světě.
Ocenění se běžně uvádí jako poměr ceny k zisku (P/E), tedy aktuální cena akcie ku zisku společnosti na 1 akcii. Nejčastěji se uvažuje forwardové P/E, které počítá s odhadem zisku pro příštích 12 měsíců. Ten se stanoví jako průměr odhadů analytiků brokerských firem.
FactSet, americká společnost zabývající se finančními daty a softwarem, sleduje forwardové P/E na základě průměrných odhadů mezi analytiky, kterých se sama dotazuje.
Aktuální čísla ve srovnání s indexem S&P 500 (na posledním řádku) vypadají takto:
Microsoft, Apple a S&P 500 se obchodují vysoko nad svými 10letými průměry a zbylých 5 akcií se obchoduje pod svým 10letým průměrem. Ale pouze jeden titul má aktuálně forwardové P/E nižší, než benchmark amerického akciového trhu.
Alphabet je nejlevnější z velkolepé sedmičky
Investoři by se samozřejmě neměli soustředit pouze na nízký poměr ceny k zisku. Může posloužit jako určité vodítko při současném použití s dalšími ukazateli. Jedním z nich by mohlo být tempo růstu tržeb.
Pokud totiž cena akcií roste pomaleji, než tržby společnosti, je P/E nízké ve srovnání s vyšší složenou roční mírou růstu (CAGR) tržeb, což poukazuje na potenciál akcie, který ještě většina trhu nezaznamenala.
I tato data FactSet poskytuje a můžeme se tedy podívat, jak si Alphabet stojí ve srovnání růstu tržeb.
Na první pohled se zdá, že nijak oslnivě ve srovnání s ostatními tituly, když se menší růst tržeb očekává jen od Applu, který je právě pro pomalý růst tržeb v problémech.
Pořád je ale 11,2% růst u Alphabetu dvojnásobně vyšší, než průměr S&P 500 ve výši 5,3 %.
To je v ostrém kontrastu s nižším oceněním Alphabetu oproti indexu a podtrhuje to výhodnost aktuální ceny této akcie. Trh mezeru pravděpodobně brzy zaplní – cena poroste.
Michael Nathanson, vedoucí analytik společnosti MoffettNathanson, udělil akcii nákupní rating s cílovou cenou 175 USD, což je přibližně o 25 % více než aktuální tržní cena.
FactSet se dotazovaných analytiků zeptal i na cílové ceny a potenciál růstu jednotlivých akcií z velkolepé sedmičky a výsledek byl následující:
Mezi analytiky dotazovanými FactSet 80 % hodnotí Alphabet jako buy nebo ekvivalent a z konsensuální cílové ceny plyne nejvyšší 12měsíční růstový potenciál z celé velkolepé sedmičky.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.