Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměny Bitcon a Litecoin: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Kryptoměny Bitcon a Litecoin: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Během posledních let zájem o kryptoměny dramaticky vzrostl, a to především o Bitcoin (BTC) a jeho největšího konkurenta Litecoin (LTC). První zmíněný započal svoji cestu v roce 2009 a stal se tak jedničkou na trhu. Největší úspěch zaznamenal především v roce 2017, kdy se kurz bitcoinu vyšplhal až na 20 000 USD.

O pár let poté se vývojáři Litecoinu pokusili vytvořit kryptoměnu, která zastoupí “stříbro” stejně tak jako Bitcoin “zlato” a nová kryptoměna byla na světě. I když na první pohled mají obě kryptoměny mnoho společného, můžeme najít i mnoho rozdílů.

O jaké se rozdíly jedná? A který z nich je “lepší”?

Rychlost transakcí a poplatky

Pokud hledáte jeden z nejzásadnějších rozdílů mezi BTC a LTC, najdete ho právě v porovnání rychlostí transakcí a jejich potvrzení. Teoreticky obchodník při prodeji může zboží vydat i bez tohoto potvrzení, ale počká-li si aspoň na 2 potvrzení, jedná se o menší risk.

Kvůli své rychlosti je Litecoin jednou z nejakceptovanějších kryptoměn, kdy si za něj můžete například koupit kávu. Jeho čas je 2,5 minuty naopak u Bitcoinu je to 10 minut.

Rychlejší bloky jsou také jedním z důvodů, proč jsou poplatky za Litecoinové transakce několikanásobně menší a i to je argumentem, proč platit právě s ním.

Odlišné algoritmy

Jedním z nejzákladnějších technických rozdílů mezi Bitcoinem a Litecoinem jsou různé kryptografické algoritmy, které využívají. Jejich význam tkví především v jejich vlivu při těžení kryptoměn, kdy těžaři přidělují své prostředky k potvrzování transakcí jiných uživatelů a získávají tak odměny.

Bitcoin využívá dlouhodobý algoritmus SHA-256, který je považován za komplexnější, čímž vede těžaře k stále sofistikovanějším metodám, jak těžit. Právě proto se stal Bitcoin pro běžného uživatele téměř nedosažitelný. Naopak Litecoin využívá novější algoritmus Scrypt.

těžba litecoinu asic miner antminer L3
Antminer L3, ASIC miner využívaný i pro těžbu LTC

Litecoin (s těžebním algoritmem Scrypt) by neměl být těžitelný specifickými ASIC minery, ale i to už dávno neplatí. Stejně jako v případě Bitcoinu, i zde se objevily společnosti dodávající tento typ hardware.

Jak je vidět Bitcoin i Litecoin mají své výhody, ale i nevýhody. I když je svět kryptoměn ve většině nepředvídatelný a velmi často dokáže překvapit, jedno se nejspíše v blízké budoucnosti nezmění. A tedy to, že Bitcoin zůstane pomyslným “zlatem” a Litecoin si bude držet své druhé místo jako pomyslné stříbro na trhu s kryptoměnami.

Neznámý tvůrce a vývojářský tým

Dalším poměrně důležitým rozdílem je, že Bitcoin vymyslel, zveřejnil a rozjel někdo neznámý. Určitě už jste ten příběh někdy slyšeli – Satoshi Nakamoto, člen kryptografického internetového fóra, jednoho dne uveřejnil návrh Bitcoinu v podobě Bitcoin whitepaperu.

Dodnes nikdo neví, kdo je Satoshi Nakamoto, a ačkoli se již mnoho lidí snažilo jako pan Nakamoto identifikovat, nikdo toho ještě nebyl schopný. Např. Craig Wright má v poslední době z ostudy kabát, když se snažil nárokovat si autorská práva na zmiňovaný Bitcoin whitepaper, ale úřad mu žádost zamítl.

U druhé měny, Litecoinu, je tvůrce zřejmý. Je jím Charles Lee, počítačový odborník, bývalý zaměstnanec Google. Kromě něho na Litecoinu pracuje i Litecoin Foundation a několik dalších nezávislých vývojářů.

Tržní strop a těžení mincí

K 24. únoru letošního roku byl strop tržní kapitalizace Bitcoinu více než 67 miliard dolarů, zatímco u Litecoinu se stále pohybuje pod 3 miliardami dolarů. Což se nedá porovnávat s legendární tržní kapitalizací Bitcoinu z roku 2017 ve výši 326 miliard USD.

To však není zdaleka jediný rozdíl mezi těmito dvěma velikány. Oba mají jinak nastavené limity celkového vytěžitelného množství, které jsou u BTC nastavené na 21 milionů mincí a u Litecoinu 84 milionů mincí. Po úplném vytěžení těchto limitů již nebudou do oběhu vydány žádné další mince.

Cena BTC v prosinci 2017
Cena BTC v prosinci 2017 (zdroj: CoinMarketCap)

Jako další se obě kryptoměny liší v limitech, kdy dochází k takzvanému “halvingu”, kdy se odměny za těžení dělí na polovinu. U Bitcoinu k němu dochází u každého 210,000 bloku naopak u Litecoinu až u každého 840 000 bloku. (Všimli jste si, že u LTC jsou to vždy 4-násobky?)

Psychologie desetinných míst

Jak Bitcoin, tak Litecoin jsou dělitelné na téměř nekonečné částky. Ve skutečnosti, minimální množství přenositelného Bitcoinu je jedna stomilióntina bitcoinu (0.00000001 BTC) známého hovorově jako jeden satoshi.

Uživatelé obou kryptoměn by proto neměli mít žádný problém s nákupem zboží nebo služeb bez ohledu na to, jaká je obecná cena jednoho nerozděleného Bitcoinu nebo Litecoinu.

Právě proto v listopadu 2013 vznesl manažer IBM Richard Brown vyhlídky, že někteří uživatelé mohou preferovat transakce v celých jednotkách, a nikoli ve zlomcích jednotky, což je potenciální výhoda pro Litecoin. I za předpokladu, že je to pravda, může být problém vyřešen jednoduchými softwarovými změnami zavedenými v digitálních peněženkách, přes které jsou prováděny transakce Bitcoinu.

Kurz Bitcoinu v červnu 2019
Vývoj kurzu Bitcoinu v červnu 2019 (zdroj: CoinMarketCap)

Z toho důvodu již některé bitcoin peněženky jako Coinbase a Trezor již nabízejí možnost zobrazení hodnoty Bitcoinu z hlediska oficiálních měn. To může pomoci obejít psychologickou averzi k desetinným číslům.

Graf BTC
Změna za 24h
+2,5 %
Aktuální cena
$94 415
Graf LTC
Změna za 24h
-1,8 %
Aktuální cena
$84,19
Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.