Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnový trh stagnuje, říká nejnovější čtvrtletní report webu CoinGecko

Publikováno
Kryptoměnový trh stagnuje, říká nejnovější čtvrtletní report webu CoinGecko
Zdroj: coingecko.com

Nekončící pád cen kryptoměn se se vstupem do 3. kvartálu roku 2022 přeci jen zastavil a trh začal stagnovat bez větších výkyvů a volatility, jak tomu ostatně v prázdninových měsících častokrát bývá. I v poměrně nudném období se však stalo plno zajímavých událostí, pojďme se nyní podívat, co nám o posledním vývoji kryptoměnového trhu poodhalí data, grafy a statistiky.

Celkový pohled na vývoj kryptoměnového trhu ve 3. čtvrtletí

Krvavá lázeň pro Bitcoin i Ethereum skončila v polovině června, kdy obě mince nalezly své letošní cenové dno. Bitcoin těsně pod 18 000 USD, Ethereum těsně pod 900 USD. Celková tržní kapitalizace všech virtuálních aktiv pak v nejtemnější moment klesla až na 875 miliard USD.

Zdroj: coingecko.com
Cena Bitcoinu CoinGecko
Návratnost a cenový vývoj Bitcoinu v jednotlivých kvartálech

Ačkoli bylo z trhu během několika málo měsíců vymazáno kolem dvou třetin jeho původní hodnoty, k výraznějšímu odrazu ode dna nedošlo. Světlejší chvilky zažilo v září Ethereum a jemu příbuzné projekty, zejména Ethereum Classic (ETC), Lido DAO (LDO) či Optimism (OP). Důvodem byl Merge, dlouho očekávaný upgrade, který změnil konsensuální mechanismus sítě z Proof of Work na Proof of Stake, čímž došlo mj. k snížení energetické náročnosti sítě až o 99,95 %. Očekávání investorů krátce vyhnala cenu až na 2 000 USD, ode dna se tak jednalo o více než dvojnásobné zhodnocení. V páru ETH/BTC dokázalo ETH vyrovnat své maximum z minulého roku.

Bitcoin se během srpna dostal až na hranici 25 000 USD, nepříznivé makroekonomické vyhlídky a silná korelace s akciovým trhem jej však výš nepustily. Ke konci 3. čtvrtletí se opět pohyboval na velmi silném supportu mezi 19 000 a 20 000 USD. I tak si stagnující Bitcoin vedl ze všech aktiv nejlépe. Překonal zlato i ropu. Nestačil jen na dolarový index DXY, na který však nestačila ani většina fiat měn, například euro či libra, které na forexových trzích zaznamenaly hrozivé propady.

Zdroj: coingecko.com
Q3 2022 Bitcoin return
Návratnost investic ve 3. čtvrtletí a od začátku roku

Situace na trhu s NFTs

Nezaměnitelné tokeny zažívají ještě větší “kryptozimu” než Bitcoin a altcoiny. Denní zobchodovaný objem NFTs je den ode dne menší. OpenSea, ještě stále jednička mezi NFT tržišti, začíná ztrácet svůj dominantní podíl na trhu na úkor tržišť Magic Eden, LooksRare, X2Y2 nebo Sudoswap. Ty všechny (LooksRare od konce října) totiž umožňují lidem prodávajícím své NFTs vyhnout se placení tzv. royalties, tedy až 10% poplatkům plynoucím tvůrcům kolekcí.

Proti OpenSea svědčí i fakt, že další poplatek za uskutečněný obchod –⁠ poplatek pro samotné tržiště ve výši 2,5 % –⁠ má OpenSea opět nejvyšší. Uživatele také rozčilují podmínky týkající se kradených nebo potenciálně kradených NFTs. Nezaměnitelné tokeny, které jejich dřívější vlastník nahlásí jako kradené, jsou na OpenSea dočasně nebo trvale označeny a takto označené tokeny zde pak nemohou být prodány. I tímto ztrácí OpenSea část podílu na celkovém volume. Zbylá tržiště totiž žádné zákazy prodeje kradených NFTs nezavedla.

Na druhou stranu CoinGecko upozorňuje, že 85 % obchodů na X2Y2 a 87 % na LooksRare by potenciálně mohly být wash trades, tedy obchody, kdy je prodávajícím i kupujícím obvykle jedna a tatáž osoba, a které slouží k vytvoření iluze, že je o konkrétní NFT nebo kolekci větší zájem nebo že se prodává za vyšší cenu, než tomu ve skutečnosti je. Wash trades jsou z grafu níže vypuštěny.

Zdroj: coingecko.com
Trh s NFTs
OpenSea ztrácí monopol mezi NFT tržišti

Nejvýznamnější události 3. čtvrtletí

Nejdůležitější událostí 3. čtvrtletí a dost možná celého roku byl jednoznačně Ethereum Merge, tedy přechod sítě na ekologicky přívětivější variantu konsensu Proof of Stake, který proběhl 15. září. Merge sice nesnížil transakční poplatky (gas), jelikož nenavýšil kapacitu sítě, ale otevřel dveře shardingu, který by měl ideálně již v příštím roce škálovatelnost Etherea jednou pro vždy vyřešit.

Zdroj: coingecko.com
Návratnost a cenový vývoj Etherea
Návratnost a cenový vývoj Etherea v jednotlivých kvartálech

Do budoucna má Merge také pozitivní dopad na distribuci nových mincí do oběhu. Odměny pro těžaře činily kolem 13 000 ETH denně, po Mergi dostávají validátoři pouze 1 600 ETH denně. Přírůstek nových mincí se tak snížil z 4,6 % na přibližně 0,5 % ročně.

Díky mechanismu pálení (odesílání malé části transakčních poplatků na nedostupné, tzv. mrtvé adresy), zavedenému implementací návrhu EIP-1559, se navíc inflace může dostat až na záporné hodnoty. Pokud se totiž poplatky pohybují kolem hodnoty 16 gwei a více, je více ETH páleno, než vydáváno. Ethereum by se tedy nově mohlo stát deflačním aktivem.

Zdroj: theblock.com
Graf inflace deflace Etherea
Graf inflace a deflace Etherea

Ve stínu Merge provedlo svůj důležitý upgrade jen o týden později také Cardano (ADA). Hard fork Vasil navýšil kapacitu a propustnost sítě, čímž došlo ke snížení transakčních poplatků, a přinesl vylepšení Pluta, platformy pro vývoj smart kontraktů na Cardanu. Vývojáři si od vylepšení slibují lepší vývojářskou zkušenost umožňující Web3 inženýrům vytváření výkonnějších a efektivnějších decentralizovaných aplikací vedoucí ke zlepšení konkurenceschopnosti Cardana na poli dApps.

Smutnými událostmi 3. kvartálu bylo vykradení kryptoměnového mostu Nomad a market makera Wintermute. Nepříliš kladně přijala komunita také zprávu o zařazení mixéru Tornado Cash na seznam sankcionovaných subjektů americkým Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv.

Vznikly zajímavé projekty, například Sudoswap, automatický tvůrce trhu (AMM) pro NFTs fungující na stejném principu jako Uniswap pro ERC-20 tokeny, nebo Dogechain, první platforma pro chytré kontrakty a decentralizované aplikace postavená jako sekundární vrstva Dogecoinu.

Zdroj: coingecko.com
Nejdůležitější události Q3
Nejdůležitější události 3. čtvrtletí

Závěrem

Pokud vás zajímají další statistiky z uplynulého čtvrtletí týkající se například stablecoinů, postavení centralizovaných i decentralizovaných burz nebo kryptoměnových mostů, neváhejte si přečíst celý Cryptocurrency Quarterly Report Q3 2022 na webu coingecko.com.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.