Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměna ApeCoin ekosystému BAYC byla uvedena na trh, o co se jedná a k čemu slouží?

Kryptoměna ApeCoin ekosystému BAYC byla uvedena na trh, o co se jedná a k čemu slouží?

Kryptoměna ApeCoin ekosystému BAYC byla uvedena na trh, o co se jedná a k čemu slouží?
Zdroj: thevrsoldier.com

Dění na trzích s non-fungible tokeny (NFT) snad v březnu nemohlo být událostmi nabitější. Po potvrzení informace ze strany generálního ředitele Mety, Marka Zuckerberga, o integraci NFT na populární síť Instagram či akvizici značek CryptoPunks a Meebits přichází odhalení bližších informací od společnosti Yuga Labs o tokenu ApeCoin.

Tým Yuga Labs stojící za nejhodnotnější NFT kolekcí, Bored Ape Yacht Club, odhalil veškeré podrobnosti o tom, co token APE je, jak bude distribuován a k čemu bude v širším ekosystému BAYC využíván. Jednoduše řečeno, zdá se, že ApeCoin bude sloužit jako token pro řízení budoucího směrování komunity okolo BAYC.

ApeCoin

Za spuštěním kryptoměny stojí nově založená organizace ApeCoinDAO, nikoliv Yuga Labs nebo Bored Ape Yacht Club. Tato decentralizovaná autonomní organizace (DAO) existuje za účelem, aby držitelé tokenu mohli hlasovat o přidělování prostředků, pravidlech správy, projektech, partnerstvích a dalších věcech.

Jediným požadavkem pro členství v ApeCoinDAO je držení zmiňovaného tokenu – jedná se tedy o governance token.

"ApeCoin je token pro kulturu, hry a obchod, který slouží k posílení decentralizovaného budování komunity v čele webu 3.0," stojí na stránkách.

Tokenomika

ApeCoin je token standardu ERC-20 zaměřený na čtyři hlavní pilíře: správu, sjednocení výdajů, přístup a motivaci. Celková nabídka ApeCoinu je trvale stanovena na 1 miliardu tokenů. Prostřednictvím algoritmu není žádná možnost umělého navýšení počtu tokenů, celková nabídka se tedy nikdy nezvýší ani nesníží.

Tokenomika ApeCoinu
Tokenomika ApeCoinu
Zdroj: apecoin.com

Výše můžete vidět alokaci tokenů, přičemž právě kvůli rozdělení počtu tokenů se v kryptoměnové komunitě rozpoutala debata. Až 38 % všech tokenů se rozdělí mezi zakladatele, Yuga Labs a osoby, které přiložily ruku k dílu při uvedení na trh.

Správa v rámci organizace

ApeCoinDAO je rovněž podporován nadací Ape Foundation. Nadace bude fungovat jako základní vrstva, na které mohou držitelé ApeCoin v ApeCoinDAO stavět. Bude zároveň využívat fond ekosystému, který je řízen multisig peněženkou.

Tento fond bude sloužit k úhradě výdajů nařízených členy ApeCoinDAO a poskytuje držitelům tokenu infrastrukturu pro spolupráci. Dalším článkem je zvláštní rada nadace Ape zajišťující dohled nad správci nadace. Účelem rady je spravovat návrhy DAO a sloužit jako ukazatel vize komunity.

Původní představenstvo bude působit po dobu šesti měsíců, poté bude ApeCoinDAO každoročně hlasovat o nových členech. V současné době radu tvoří Alexis Ohanian, spoluzakladatel Redditu, nebo Amy Wu, působící na burze FTX a další osobnosti ze světa digitálních aktiv.

Uvedení tokenu na burzy

Spuštění obchodování tokenu ApeCoin na burzách přineslo prudký nárůst objemu obchodů s NFT kolekcí Bored Ape Yacht Club. Objem prodeje se oproti běžným dnům více než zdvojnásobil a během 17. března dosáhl přibližně 43,5 milionu dolarů, vyplývá z údajů společnosti Dune.

tabulka se statistikami ohledně prodeje BAYC
Statistiky prodeje
Zdroj: opensea.io

Nejpoužívanější tržiště NFT z pohledu zobchodovaného objemu, OpenSea, hlásí 1 600% nárůst objemu obchodů s BAYC za posledních 24 hodin. Počáteční cena se opět zvýšila a za vlastnění opičky z této prestižní kolekce zaplatíte v přepočtu až 7 milionů korun. Jak můžete vidět, celkové množství kryptoměn utracených za opičky šplhá k astronomické částce.

Zalistování tokenu ApeCoin proběhlo na těch největších burzách včetně Binance, Coinbase, Crypto.com a dalších. Není proto divu, že podle dat ze serveru CoinMarketCap cena kryptoměny od jejího spuštění vzrostla o více než 1 200 % a ApeCoin se umístil až na 37. příčce v seznamu největších kryptoměn dle tržní kapitalizace.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$21 034
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,59%
Cena
$1 226
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,23%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo