FinexAkcieKrach akciového trhu je tady! Investoři panikaří. Jak hluboko akcie ještě spadnou? | Burza s odstupem
Krach akciového trhu je tady! Investoři panikaří. Jak hluboko akcie ještě spadnou? | Burza s odstupem
Nejhorší týden akcií za poslední roky. Nevídaná cla na evropské, čínské, i vietnamské zboží, propady evropských burz, krvácení retailu i panika v Detroitu. Co dalšího přinesl nejdivočejší týden roku?
Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Nejhůře se dařilo akciím s malou tržní kapitalizací, když index Russell 2000 ztratil v týdnu přibližně 9 % hodnoty a zakončil týden poklesem o více než 25 % oproti svému listopadovému historickému maximu.
Index S&P 500 pak zaznamenal nejhorší týdenní výkonnost za posledních pět let.
Oznámení cel vedlo ve čtvrtek k největšímu jednodennímu poklesu některých indexů od roku 2020 a akcie pokračovaly v razantním poklesu i v pátek.
Několik zemí, včetně Číny, začalo oznamovat odvetná cla a plány na jednání s USA, což zvýšilo obavy z obchodní války a vyvolalo širší nejistotu kolem globální obchodní politiky.
Očekávání ohledně počtu snížení úrokových sazebFederálního rezervního systému v roce 2025 pak po oznámení vyskočila. Investoři sází na to, že negativní dopady nových opatření na růst donutí Fed uvolnit měnovou politiku.
V pátečním projevu předseda Fedu Jerome Powell připustil, že je ekonomická nejistota vysoká a rizika poklesu vzrostla a že výrazně větší než očekávané zvýšení cel pravděpodobně způsobí vyšší inflaci a pomalejší růst.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Maloobchodní giganti dostali zásah, protože vietnamské tarify zasáhly záchranné lano dodavatelského řetězce
Američtí oděvní titáni museli ve čtvrtek sledovat, jak jejich akcie letí volným pádem.
Poté, co Trump uvalil na výrobní centrum Vietnam 46% celní sazbu, se fond SPDR S&P Retail (XRT) ve čtvrtek propadl o 8 %, protože výrobci přirovnávají aktuální noční můru dodavatelského řetězce k začátku globální deprese.
V roce 2024 vzrostl dovoz z Vietnamu do USA o 19 %, protože výrobci snižovali svou závislost na Číně – nyní však Vietnam čelí jednomu z nejvyšších cel.
Oděvní společnosti čelí nemožné volbě, neboť Nike, Lululemon a třeba také Adidas vyrábějí 50 %, 40 % a 39 % svých oděvů ve Vietnamu – jejich akcie tak ve čtvrtek klesly o 14,44 %, 9,58 a 7,38 %.
Boj o dodavatelský řetězec
Uprostřed paniky generální ředitel společnosti American Eagle (další z amerických prodejců oděvů), prohlásil: “Nespěchal bych s přemístěním, protože nikdo zatím neví, jak to bude.”
S blížícími se čtvrtletními výsledky se však manažeři budou muset rozhodnout, zda spolknout drtivé náklady, nebo požádají inflací unavené zákazníky, aby zaplatili opět vyšší účet.
Vývoj ceny akcií Nike, Lululemon a Adidas za posledních 12 měsíců
Detroit se řítí do celní vřavy, ale Ford využívá své výhody
Globální montážní linka automobilového průmyslu také narazila na překážku velikosti Trumpa.
Vzhledem k tomu, že nyní platí 25% cla na dovážená vozidla a 3. května přijdou podobná cla na díly, i američtí výrobci automobilů se dostávají do skluzu.
Americké automobilky patří také mezi oběti zavedených cel, když akcie Ford a General Motors ve čtvrtek klesly o 6,01 % a 4,34 %.
Vzhledem k tomu, že 80 % vozů prodávaných v USA se zde i vyrábí, využívá Ford své odolnější pozice vůči clům agresivními slevami.
Japonské automobilky se nad druhé straně snaží zmírnit svou nadměrnou expozici vůči americkému trhu, přičemž nejhůře je pravděpodobně zasažena Toyota.
Po zavedení cel následoval růst cen
Podle CarGurus byly ceny vozidel o 2,38 % nižší než v loňském roce, než Trumpovo oznámení oživilo naléhavost spotřebitelů a vyvolalo nárůst cen v předchozích 30 dnech.
Návštěvy amerických prodejen vozů po zveřejnění zprávy o clech vzrostly o 27 % a březnové prodeje Fordu se zrychlily o 19 % – protože nejkonkurenceschopnějším prvkem se potenciálně stává nálepka “Made in USA” na okně.
Vývoj ceny akcií Ford, General Motors a Toyota za posledních 12 měsíců
Evropské akcie reagovaly na Trumpova cla razantním propadem
Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 8 % níže, což je největší pokles za posledních pět let.
Pochopitelně se jednalo o reakci na vyšší než očekávaná americká obchodní cla, což nepřekvapivě odnesly i hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách.
Dokonce přes 10 % ztratil v týdenním srovnání italský index FTSE MIB, ale ani ostatní indexy si nevedly o moc lépe.
Německý index DAX odevzdal přes 7 % hodnoty, francouzský CAC 40 klesl o více než 7 % a britský index FTSE 100 zakončil týden také téměř 7% propadem.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025
ECB je připravena pozastavit snižování sazeb
Tvůrci politiky Evropské centrální banky (ECB) jsou připraveni pozastavit snižování úrokových sazeb vzhledem k výrazné nejistotě způsobené obchodní politikou USA a dalšími faktory, uvedla agentura Bloomberg.
Pokud jestřábi zachovají odhodlaný postoj ponechat sazby na uzdě, holubičí členové podle článku pravděpodobně nebudou tvrdě tlačit na odpor.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová mezitím v rozhovoru pro irskou rozhlasovou stanici Newstalk zdůraznila potřebu opatrnosti ohledně inflačního výhledu kvůli nejistotě způsobené obchodní politikou USA.
Řekla, že k udržitelnému dosažení 2% cíle zbývá ještě kus práce. Dodala, že je však jasné, že obchodní politika USA bude mít negativní dopad na světovou i americkou ekonomiku.
Po Trumpově projevu o clech finanční trhy zvýšily sázky na dubnové snížení sazeb ECB na 90 %.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby v eurozóně za poslední 3 roky
Inflace v eurozóně zpomaluje, míra nezaměstnanosti klesá
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně se v březnu snížil z únorových 2,3 % na 2,2 %. Základní cenové tlaky byly mírnější, než se předpokládalo, což přispělo k očekávání snížení úrokových sazeb ECB v dubnu.
Údaje Eurostatu však ukázaly, že trh práce zůstal v únoru napjatý, neboť se míra nezaměstnanosti snížila na rekordní minimum 6,1 %. To naopak snížení sazeb nenahrává.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše inflace v eurozóně za poslední 3 rok
Trumpovy tarify poslaly ke dnu i pražskou burzu
Pražská burza reagovala na oznámení o amerických clech podobně jako většina globálních burz – tedy razantním propadem.
Ke konci pátečního obchodování se index PX usadil na hodnotě 1 952 bodů, což znamená výraznou týdenní ztrátu přesahující 7 %. Navzdory tomuto propadu se však index pražské burzy stále nachází o 10 % výše než na začátku roku.
Z hlavních titulů burzy se držely pouze akcie ČEZ, které oslabily o 1 %. Relativně dobře se pak vedlo i akciím Philip Morris s přibližně 2,5% ztrátou.
V plné síle se pak na pražském parketu projevily obavy z globální obchodní války u bankovních akcií.
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025
Sledujeme decoupling Bitcoinu?
K radosti všech držitelů Bitcoinunedošlo v posledních 7 dnech k podobně razantnímu propadu jeho ceny, jako jsme mohli sledovat u tradičních aktiv.
Dá se tak říct, že Bitcoin vykazuje známky oddělení od tradičních akciových trhů (tzv. decouplingu). Cena Bitcoinu zůstala stabilní a v neděli kolem 8. hodiny ranní se obchoduje na úrovni 83 320 dolarů. V týdenním srovnání tedy téměř beze změny.
Tato divergence naznačuje, že Bitcoin může začít fungovat nezávisle na akciích a potenciálně se v době ekonomické nejistoty stavět do role bezpečného aktiva.
Na definitivní závěr o trvalém decouplingu je však příliš brzy, protože chování ceny Bitcoinu dočasně ovlivňují různé faktory, včetně nedávných investic podniků do něj.
Ani další kryptoměny nějak zásadně neoslabovaly. Okolo 2 % ztratilo za posledních 7 dní Ethereum. Druhá největší kryptoměna se v neděli ráno obchoduje nad úrovní 1 800 dolarů za minci.
Týdenní ztráty mezi 3 a 5 % si pak připsaly BNB, Solana a Cardano.
Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Komodity také postihly brutální propady
Cena ropy do poloviny týdne rostla, nicméně po středečním představení amerických cel přišel i na černém zlatě mimořádný propad.
Vlivem obav z globální obchodní války a zpomalení globální ekonomiky klesly ceny ropy o téměř 10 %. Americká ropa WTI se usadila nad úrovní 62 dolarů za barel a ropa Brent těsně pod úrovní 66 dolarů za barel.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Ve čtvrtek a pátek klesala také cena zlata, která se sice udržela nad úrovní 3 000 dolarů za unci, nicméně zakončila týden na úrovni 3 037 dolarů za unci, což znamená týdenní propad o cca 1,5 %.
Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata se pak aktuálně obchoduje o 19 dolarů výše.
Nevídaný propad pak zasáhl v druhé půlce týdne stříbro. Menší sourozenec zlata v týdenním srovnání odepsal přes 13 % hodnoty.
Fyzické stříbro se poprvé od ledna vrátilo pod úroveň 30 dolarů za unci a zakončilo týdenní obchodování na ceně 29,57 dolaru. Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak nachází o 4 centy níže.
Co mě tento týden zaujalo:
Čína se po celním zvratu ocitla v šoku – a Wall Street to pociťuje.
Nejnovější 34% clo prezidenta Trumpa na čínské zboží vstoupí v platnost v druhém dubnovém týdnu, čímž se celkové zatížení výrobků z Číny zvýší na 54 %. Proto jako číslo týdne volíme 54.
Tento krok představuje již třetí zvýšení cel na čínský dovoz od začátku Trumpova druhého funkčního období, což vytváří nepříznivé podmínky pro společnosti závislé na čínských výrobních ekosystémech.
Jedná se například o společnosti Apple, Amazon a Nvidia, které mají dodavatelské řetězce spojené s Čínou a rostoucí cla ohrožují jejich marže.
Jsou to ale také například prodejci spotřebního zboží Target a Walmart, kteří se při zásobování svých regálů do značné míry spoléhají na čínské zboží.
Čína slíbila, že zavede protiopatření, přičemž její ministerstvo obchodu označilo cla za typický akt jednostranné šikany, který porušuje mezinárodní obchodní pravidla.
💡 Co nás čeká následující týden:
Z hlediska makroekonomických událostí nás čeká opět poklidný týden, kdy jedinou významnou zprávou bude čtvrteční zveřejnění dat o inflaci v USA.
Vyšší aktivita nás pak opět čeká v oblasti oznamování hospodářských výsledků, neboť nám oficiálně začne výsledková sezóna za první kvartál letošního roku.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.