Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

35. díl Seriálu technické analýzy – Cenová formace Head and Shoulders

Publikováno
35. díl Seriálu technické analýzy – Cenová formace Head and Shoulders
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním díle seriálu o technické analýze se podíváme na cenovou formaci hlava a ramena, nebo anglicky Head and Shoulders (H&S). Jde o velmi specifické schéma, které umí otočit trend podobně jako například dvojitý vrchol. Narozdíl od něj se ale H&S vyskytuje méně často, má ale vyšší úspěšnost dokončení – na běžných trzích tento pattern dosáhne svého targetu v asi 85% případů.

Z názvu cenové formace vyplývá hodně o tom, jak bude vypadat – tedy cena vytvoří vrchol (levé rameno), potom vyšší vrchol (ten reprezentuje hlavu) a nakonec nižší vrchol (pravé rameno). Nezáleží tu ale jen na vrcholech. Ta nejdůležitější součást je totiž tzv. neckline, což je supportní úroveň, ke které se cena po vytvoření každého vrcholu musí vrátit.

Předpoklad formace je takový, že pokud trh dokončí formaci (viz dále), očekáváme propad ceny.

Lépe si celý vzhled představíme na následujícím schématu:

head and shoulders formace technické analýzy
Základní náčrt formace hlava a ramena (head and shoulders)

Dokončení formace H&S

Velmi podobně jako u formace dvojitého vrcholu, abychom mohli považovat formaci head and shoulders za dokončenou, musí se cena vrátit při dokončení pravého ramena zpět k neckline a tento support prorazit. Je tedy nutné, aby minimálně jedna svíčka na sledovaném timeframu uzavřela pod neckline, v takovém případě je formace považovaná za dokončenou a očekáváme další pokles ceny.

Na následujícím obrázku se naopak můžete podívat, jak to vypadá v praxi.

formace hlava a ramena v praxi
Formace hlava a ramena (head and shoulders) v praxi – průraz

Obchodníci často spekulují na pokles ceny ještě před samotným proražením neckline, což je ale chyba z toho důvodu, že nehledě na formaci, neckline je support, který stále může odrazit cenu nahoru.

Příkladem toho může být následující situace na grafu, kdy se skutečně vykreslila formace H&S, cena se poté ale odrazila odrazila od neckline a pokračovala výše.

head and shoulders odraz
Formace hlava a ramena (head and shoulders) v praxi – odraz

Převrácená formace hlava a ramena

I u této formace je možná přesně opačná verze, tedy převrácená hlava a ramena, nebo anglicky inverse head and shoulders. V takovém případě nám tímto trh ukazuje možné dno a odraz nahoru. Vzhled i všechna pravidla platí naprosto stejně jako u klasické verze head and shoulders, viz následující obrázek.

převrácená hlava a ramena (reverse head and shoulders)
Převrácená foramace hlava a ramena (inverse head and shoulders)

Variace této formace

V tomto textu jsme si ukázali ideální příklady. V reálném obchodování se ale můžete setkat především se dvěma dalšími variacemi, které se liší od těchto příkladů

  • Nakloněnou neckline
  • Nesymentrickými rameny

Velmi dobře bude obě tyto variace ilustrovat příklad převrácené formace hlava a ramena, který můžete vidět níže

Variace hlava a ramena technická analýza
Variace formace hlava a ramena

Hlavní je vědět, že ikdyž obě variace ničí vzhled formace, ničemu nevadí. I v takovémto případě je formace naprosto platná, pokud se dostane přes neckline.

Využití

Ve většině případů je tato formace známá především jako reverzní pattern, tedy že obrací směr trendu. Pokud tedy máme downtrend, na jehož konci se objeví formace převrácená hlava a ramena, můžeme očekávat, že tato formace dokáže minimálně krátkodobě obrátit směr trendu. Příkladem může být následující obrázek:

Průraz formace head and shoulders
Průraz formace head and shoulders v praxi – otočení trendu

Je ale méně známé, že hlava a ramena (případně převrácená hlava a ramena) jsou ještě lepším continuation patternem. Znamená to, že pokud máme například směr trendu nahoru a v rámci korekce se nám objeví pattern převrácená hlava a ramena, má dokonce vyšší šanci na dokončení a dosažení svých targetů, než v předchozím případě.

Pro ukázku se zde opět můžeme podívat na tento příklad:

otočení trendu u formace hlava ramena
otočení trendu u formace hlava ramena

Jak umístit stop-loss a take profit

Jasně. Pokud si myslíme, že dokážeme odhadnout, jak se cena zachová, můžeme otevřít obchod a vydělat tak peníze. Jak ale takový obchod nastavit?

Příkaz stop-loss můžeme obecně umisťovat na dvě místa – buď nad vrchol pravého ramene, nebo až nad nejvyšší vrchol formace, tedy vrchol hlavy.

Pro umístění take profitu můžeme také volit dvě hladiny, nebo je využít obě.

  • První hladinu pro take profit získáme tím, že si změříme výšku pravého ramene – tedy vzdálenost vrcholu ramene od neckline. Tu stejnou velikost poté přeneseme na místo, kde byla rozbitá neckline a bude nám určovat hodnotu, kde budeme vybírat první zisky
  • Druhou hladinu získáme úplně stejně, jen na místo průrazu neckline přeneseme výšku hlavy.

Pojďme si opět vše ukázat umístění stoplossu i take profitu na jednom z předchozích příkladů:

nastavení stoploss a takeprofit u head and shoulders
Nastavení stoploss a takeprofit u formace head and shoulders

To je pro dnešní článek vše. Doufáme, že jsme vás znovu naučili něco nového a že všechny vaše obchody cenových formací pujdou podle plánů. :-)

Jestli je vám něco nejasné, určitě nám napište do komentářů níže pod článkem, denně je čteme!

Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

Začátky tradingu pro mě byly v roce 2015 hodně drahé – dokázal jsem ztratit většinu obchodního účtu během pouhých dvou týdnů. Někoho taková zkušenost odradí, ale já jsem chtěl zjistit proč se to stalo. Ponořil jsem se tedy do vzdělávání a když jsem v roce 2017 vstupoval do trhu kryptoměn, už to bylo s daleko většími zkušenostmi a vědomostmi.

V roce 2018 jsem viděl, že na rozpadajícím se trhu kryptoměn panuje v komunitě zmatení a panika. Rozhodl jsem se proto zkušenosti využít a založit stránku Blockspace, kde jsem si dal za cíl pomoct ostatním zorientovat se. Předložit analýzy přehledně a jednoduše, aby byly
srozumitelné i pro začátečníky.

Dnes sdílím svůj pohled na trh na denní bázi, obchoduji a dále vzdělávám jak sebe, tak předávám zkušenosti i ostatním.

Trading pro mě nyní představuje druh příjmu, který je především o osobní svobodě a nezávislosti na tom, kolik chci obchodům věnovat času, nebo odkud ze světa budu pracovat.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎