Komplexní analýza trhu s Bitcoinem (BTC) a Ethereem (ETH) – Jak pracovat s psychologií na trzích?
Všichni si museli všimnout, že finanční trhy jsou po delší době zase velmi dynamické. Po každém rally následuje velmi tvrdý dump. A to platí pro BTC i akciové trhy. Čili vlastně dochází k tomu, že obě strany dostávají lidově řečeno výprask. Takové price action není ovšem v kontextu doby nijak podivné. Je to holt psychologie, kterou ovlivňuje informační flow. V rámci dnešní analýzy si proto tu psychologii probereme a následně si zpracujeme technickou analýzu cenových grafů.
Psychologie na trzích – jak s ní pracovat?
Když jsem začínal, vůbec jsem podobné kurzové pohyby nechápal. Trvalo mi roky, než jsem se prokousal tím, proč se kurzy vyvíjí tak, jak se vyvíjí. Respektive ne vždy je člověk schopen pokaždé porozumět tomu, co se na trhu děje, to je zcela normální. Ale do jisté míry je možné se to naučit. Proto je třeba se vzdělávat v makroekonomických tématech a davové psychologii.
Paradoxem je, že všichni nováčci tyto disciplíny velkým obloukem obejdou a hledají kouzelné metody v podobě technické analýzy. Technická analýza je super, ale jako absolvent projektového managementu mohu říct, že technická analýza je spíše takový nástroj pro správu obchodování – tj. kdy, kde a jak vstoupit/vystoupit z trhu. Nebo nevstoupit do trhu a vše jen sledovat.
Jakmile se začnete vzdělávat, taková řeč předsedy Fed Jeroma Powella je pro vás pak informační bomba. Vidíte v tom mnohem více, než laik. I to, co nebylo explicitně řečeno, si z toho dokážete odvodit. Když se začnete orientovat, nijak vás nepřekvapí, že pro trhy bylo vystoupení Jeroma Powella v Jackson Hole jasným signálem pro otočku kurzu. Nebo poslední zveřejnění inflace za srpen bylo pro určitou část trhu rozčarováním. Jelikož spekulovali na velmi riskantní hypotézu, že Fed blafuje a brzy zase ve své měnové politice obrátí.
Zmíněné zveřejnění inflace představovala solidní facku, díky které část trhu raději rychle odešla. Což se i zrcadlí v očekávání ohledně dalšího růstu základní úrokové sazby. Až 80 % trhu počítá s růstem o 0,75 procentního bodu. Zatímco 20 % až s celým procentním bodem.

Bitcoin v kleštích
Na týdenním grafu jsme sledovali otestování likvidní oblasti, která se nachází kolem 19 000 USD. Zmíněné pásmo funguje jako spolehlivý support již od od poloviny června. A my jsme právě čekali na otestování, protože každé price action je vlastně podstatná informace, kterou lze interpretovat. V blízkosti 19 000 USD je 300týdenní klouzavý průměr, na horní hranici je high volume node u objemového profilu a na spodní hranici low volume node.
Tudíž tu byla slušná supportní konfluence. Hlavně 300týdenní klouzavý průměr za celou historii BTC ani jedinkrát nepadl. Proto po otestování likvidity nepřekvapivě přišel odraz a kurz se rychle dostal do těsné blízkosti 200týdenního klouzavého průměru a zakreslené střednědobé rezistenční diagonály. Bitcoin je proto z obou stran jako v kleštích – není kam uhnout.
Jinak pro zajímavost, 50týdenní a 100týdenní klouzavé průměry se překřížily. Pro mne osobně málo významný, ale negativní signál to v obecnosti je.
Na denním grafu můžeme kurzový průběh sledovat mnohem detailněji. Kolem 23 000 USD je mimo jiné rezistence. A nad rezistencí jsem zvýraznil nabídkovou strukturu (cca 24 500 USD), kde kurz BTC opakovaně selhával – Lze vše zařadit do rezistenční konfluence. Trh byl u silné překážky. A když vyjde v takovou chvíli nepříznivá informace, postup většinou rychle selže.
Samotný dump pro BTC znamenal, že za jediný den trh ztratil přes 12 %. Výsledkem je plná, velká červená svíce s velkými objemy. Úplný opak zelené svíce z 9. září. Bitcoin tak odepsal růst z předchozích několika dní. A to vše díky zveřejněné inflaci. Zde si dovolím vypíchnout, že graf byl na tento propad jakoby připraven – Kurz na rezistenční konfluenci. Jak byla zpráva venku, dílo bylo dokonáno.
Každopádně kurz BTC opětovně testuje likviditu, která se nachází kolem 19 000 USD. Může nastat zase odraz podobný tomu z 9. září? Možná ano. Ale je třeba si uvědomit, že čerstvé selhání může způsobit, že support již nebude ze strany býků tolik bráněn.
Ethereum se po merge propadlo
Ethereum si drží předešlé zisky mnohem lépe než BTC. V obecnosti se altcoinový trh drží nahoře mnohem lépe než náš král. Odůvodňuji to tím, že trhy jsou stále dosti optimistické, co se týče budoucího vývoje. Což ale nereflektujte příliš stav na akciích a měnovou politiku Fed.
Ethereum má lokální vrchol na S/R levelu 1 740 USD, kde zase nastal obrat směrem dolů. Následně se kurz držel pod hladinou. Pak nastal nemalý milník v podobě The Merge. Těsně po merge se vůbec nic nedělo. Hodně spekulantů určitě počítalo s pohybem, většina z nich asi s propadem. K němu ale došlo s jistým časovým zpožděním, takže je otázka, zda byl příčinou merge, čistě technika trhu, nebo něco úplně jiného. Díky tomu se kurz vrací k lokálnímu low, které je kolem S/R pásma 1 360 USD.
Závěrem
Dnešní příspěvek byl na úvod takové povídaní, protože si čtenář musí uvědomit, že analýza trhu je skutečně multidisciplinární problematika.
Polopaticky řečeno, čmárání čar do grafu vážně nestačí. Potřebujete znát kontext, bez kterého se neobejdete.
Autor
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.