Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jestřábí postoj předsedy Fed – Sazby zůstanou vysoké, dokud není inflace zcela zkrocená

Publikováno
Jestřábí postoj předsedy Fed – Sazby zůstanou vysoké, dokud není inflace zcela zkrocená
Zdroj: depositphotos.com

Každým rokem Federální rezervní systém (Fed) uspořádá Ekonomické symposium v Jackson Hole. Což je vlastně třídenní ekonomická konference, kde se sejdou centrální bankéři z celého světa.

Poslední konference se odehrála minulý týden se završením v pátek. A nás zajímal hlavně předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell. Řekl několik zásadních věcí, které sice nejsou nic nového, ale mají velký význam pro budoucí tržní průběh.

Restriktivní politika Fed, aktuální chování trhu

Jak jsem již zmínil, Jerome Powell měl v pátek na symposiu svou krátkou řeč. Ta trvala asi 10 minut, nezaznělo zde nic moc nového. Ve skutečnosti jenom opakoval to, co nám on sám a jiní členové FOMC již jistou dobu tvrdí. Nicméně mně osobně již pár týdnů přijde, že trhy s tím nejsou příliš v souladu. Respektive určitá část trhu signály Fedu ignoruje a upravuje své očekávání jinak, než by třeba mohlo dávat smysl.

Sleduji, že část spekulantů a investorů spoléhá na to, že americká centrální banka velmi rychle sleví na současných restrikcí. Nejspíš jde o to, že Fed příliš nevěří. Mně to ovšem přijde jako dosti riskantní chování a zatím není důvod takto přemýšlet. Jelikož americká měnová autorita není Evropská centrální banka (ECB). Mezi těmito institucemi je obrovský rozdíl v tom, jak vykonávají svou měnovou politiku. Mnozí právě dělají tu chybu, že Fedu přisuzují chování ECB.

Když se vrátíme k Jackson Hole, Powell zde zmínil několik klíčových, ačkoliv nijak nových, informací. Zřetelně zmínil, že boj s inflací je jejich největší priorita. A chápou, že kvůli tomu mohou podniky a domácnosti strádat. Tím de facto signalizoval, že základní úrokové sazby půjdou nahoru, i když HDP Spojených států začne oslabovat. Tím se opětovně přihlásili k jejich inflačnímu cíli, který je na 2 %.

Zdroj: tradingview.com
Reakce trhu na řeč Jeroma Powella
Reakce akciového trhu na řeč Jeroma Powella

Další klíčovou informací je, že sazby nesníží, dokud si nebudou jistí inflačním ukotvením na 2 %. Zde hraje svou roli očekávání.

Fed tím dává najevo, že nesleví do chvíle, kdy nedostanou inflaci na ty 2 %. A nejenom to, inflace musí na uvedené úrovni po jistou dobu i zůstat. Jinak sazby dolů nepůjdou. Jistá část trhu totiž spekuluje na to, že jakmile vzrostou sazby na svůj pomyslný vrchol kolem 5 %, Fed brzy otočí a začne s uvolňováním měnové politiky. Předseda ale těmto spekulantům a investorům dal signál, že nic takového nepřijde.

Powell jako třešničku na dortu začal mluvit o Paulu Volckerovi. Jestli ho neznáte, jde o legendárního předsedy Fed, který nastoupil do úřadu na začátku 80. let. Byl to snad největší jestřáb v celé historii této instituce. Současný předseda se vlastně přihlásil k jeho odkazu a historické zkušenosti, že inflace se nedá porazit nijak jinak, než utlumením tvorby nových peněz. A tím pádem se přihlásil i k Friedmannově hypotéze (inflace je peněžní fenomén), která Volckera musela tehdy hodně ovlivnit.

Ještě padla zmínka o trhu práce. Ten je podle nich silný, ale hodně napjatý. Napjatý v tom smyslu, že poptávka po práci výrazně převyšuje nabídku práce. Jak jsem dříve zmiňoval, není důvod, aby brzy přestali s restrikcemi, protože trh práce je velmi silný.

Závěrem

Býci to nyní nemají příliš lehké a dost možná se vyloženě chytají stébel. Předseda FOMC a jiní členové tohoto výboru skrze tisk soustavně proklamují, že inflace je jejich prioritou. To implikuje, že sazby zůstanou “vysoké” dlouhou dobu. A tudíž na finanční trhy jen tak nemohou téct nové peníze. A bez nových peněz není možný nový bull run.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎