Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Je nejvyšší čas investovat všechny své peníze do akcií?

Je nejvyšší čas investovat všechny své peníze do akcií?

Je nejvyšší čas investovat všechny své peníze do akcií?
Zdroj: Depositphotos.com

Kdo očekával, že se po nejistém období pandemie koronaviru ekonomika uklidní a vrátí se období hojnosti a pohody byl zklamán. V jistém ohledu čelí investoři ještě větším výzvám, než jaké je potkaly před dvěma lety. Zdrcují dopady války pociťují i lidé v České republice, přestože se konflikt odehrává stovky kilometrů od našich hranic. Skokově rostoucí ceny energií zasahují do života téměř každému. Do našich peněženek se tak nápadně vkrádá inflace. V březnu dosáhla meziročních astronomických 12,7 %. Na takto vysokou inflaci nejsme v České republice zvyklí.

Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o finance, si klade otázku, jak své peníze ochránit. Je právě teď nejlepší doba na investování všech peněz do akciového trhu nebo existují i jiné možnosti?

Výprodeje na trzích vytváří investiční příležitosti

Začátek roku 2022 nebyl na akciových trzích zrovna přívětivý. Investoři mohli sledovat poklesy prakticky všech významných akciových indexů. Například index Nasdaq Composite dosáhl pomyslného dna v polovině března. To představuje ztrátu 20 % oproti ceně na konci roku 2021.

V současné době zažívá opětovný růst, ale k dosažení prosincových cen mu zbývá ještě kolem 12 %. Tržní korekce se promítla i do vývoje oblíbeného indexu S&P 500. Ten do poloviny března ztrácel kolem 9 %. K dosažení hodnot ze začátku roku 2022 mu však chybí ještě 6 %.

Investoři tak stále mohou nakupovat se slevou.

Vývoj indexu S&P 500 od začátku roku 2022
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Buďte chamtivý, když mají ostatní strach

Krátkodobé korekce přináší investorům ty pravé příležitosti k nákupu. Dávají jim šanci nakoupit kvalitní akcie za nižší ceny a (potenciálně) navíc za menšího nízkého rizika. Pokud kupujete akcie kvalitních indexových fondů, pravděpodobnost ztráty všech finančních prostředků je opravdu malá.

Proto (obecně) nakupujte ve chvíli, kdy ostatní investoři podléhají panice medvědího trhu a snaží se akcií zbavit.

Tuto strategii uplatňuje i jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob Warren Buffett, kterému dlouhodobě přináší pohádkové zisky.

Volatilita a očekávání neočekávaného bude váš denní chleba

Pokud se rozhodnete investovat všechny peníze na akciovém trhu, musíte se smířit se skutečností, že poklesy na trzích vás neminou. Pokud si můžete být při obchodování s akciemi něčím jisti, je to právě volatilita trhu. Je potřeba si na ní nejen zvyknout, ale i ji využít ve svůj prospěch. Pak vám může pomoci budovat bohatství.

Zároveň by vás neměly překvapit nenadálé události. Nejde jen o propady cen na akciových trzích, ale zejména o neplánované životní situace. Pro tyto případy je vhodné držet si likvidní finanční rezervu, která vám pomůže těžké časy překonat.

Je tedy ten správný čas investovat všechny peníze do akciového trhu?

Obecná odpověď bohužel neexistuje, vše záleží na časovém investičním horizontu, vaší strategii i životní situaci. Existují však určitá doporučení a postupy, která by vás mohly ke správné odpovědi dovést.

Dříve, než se rozhodnete investovat do akcií, je třeba zvážit, zda si investování můžete dovolit. Je dobré si hned na začátku zodpovědět několik zásadních otázek. Máte finanční rezervu na neočekávané výdaje? Máte dluhy na kreditních kartách nebo jiné špatné dluhy, které by vám v budoucnu mohly způsobit finanční problémy? Jak dlouhý bude váš investiční horizont? Vzděláváte se aktivně v problematice investic nebo máte opravdu spolehlivého investičního poradce, kterému důvěřujete a který vše zařídí za vás? Jak snášíte volatilitu a riziko? Všechny tyto otázky jsou na začátek klíčové.

Pokud už na akciovém trhu investujete, je důležité nezapomínat na diverzifikaci.

Akcie jsou skvělý investiční nástroj pro budování bohatství, májí však svá specifika a ty je potřeba mít na paměti. Proto také mnoho investičních odborníků doporučuje rozložit riziko do různých tříd aktiv, aby v případě propadu ceny jednoho aktiva nebyly dopady na celkové portfolio tak dramatické.

V dobách vysoké inflace se zkušení investoři uchylují k investicím do surovin jako je zlato, stříbro, zemní plyn, nikl, ropa, káva, bavlna, pšenice nebo cukr. Pro začínajícího nebo drobného investora však může být tento způsob diverzifikace náročný. Pokud chcete těžit z růstu komodit, můžete investovat nepřímo a koupit akcie společností, které suroviny těží nebo s nimi obchodují.

Zajímavou možností, jak se bránit proti inflaci jsou i alternativní investice. Umění, víno, známky a jiné sběratelské předměty v minulosti dokázaly, že v časech vysoké inflace se dokážou udržet mezi 5 % – 20 % nad ní.

Pokud vám nevadí jejich krátká historie, můžete zkusit diverzifikovat portfolio i investicí do kryptoměn. V silném inflačním prostředí by mohly mít zajímavý vývoj.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo