Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je nejvyšší čas investovat všechny své peníze do akcií?

Publikováno
Je nejvyšší čas investovat všechny své peníze do akcií?
Zdroj: Depositphotos.com

Kdo očekával, že se po nejistém období pandemie koronaviru ekonomika uklidní a vrátí se období hojnosti a pohody byl zklamán. V jistém ohledu čelí investoři ještě větším výzvám, než jaké je potkaly před dvěma lety. Zdrcují dopady války pociťují i lidé v České republice, přestože se konflikt odehrává stovky kilometrů od našich hranic. Skokově rostoucí ceny energií zasahují do života téměř každému. Do našich peněženek se tak nápadně vkrádá inflace. V březnu dosáhla meziročních astronomických 12,7 %. Na takto vysokou inflaci nejsme v České republice zvyklí.

Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o finance, si klade otázku, jak své peníze ochránit. Je právě teď nejlepší doba na investování všech peněz do akciového trhu nebo existují i jiné možnosti?

Výprodeje na trzích vytváří investiční příležitosti

Začátek roku 2022 nebyl na akciových trzích zrovna přívětivý. Investoři mohli sledovat poklesy prakticky všech významných akciových indexů. Například index Nasdaq Composite dosáhl pomyslného dna v polovině března. To představuje ztrátu 20 % oproti ceně na konci roku 2021.

V současné době zažívá opětovný růst, ale k dosažení prosincových cen mu zbývá ještě kolem 12 %. Tržní korekce se promítla i do vývoje oblíbeného indexu S&P 500. Ten do poloviny března ztrácel kolem 9 %. K dosažení hodnot ze začátku roku 2022 mu však chybí ještě 6 %.

Investoři tak stále mohou nakupovat se slevou.

Buďte chamtivý, když mají ostatní strach

Krátkodobé korekce přináší investorům ty pravé příležitosti k nákupu. Dávají jim šanci nakoupit kvalitní akcie za nižší ceny a (potenciálně) navíc za menšího nízkého rizika. Pokud kupujete akcie kvalitních indexových fondů, pravděpodobnost ztráty všech finančních prostředků je opravdu malá.

Proto (obecně) nakupujte ve chvíli, kdy ostatní investoři podléhají panice medvědího trhu a snaží se akcií zbavit.

Tuto strategii uplatňuje i jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob Warren Buffett, kterému dlouhodobě přináší pohádkové zisky.

Volatilita a očekávání neočekávaného bude váš denní chleba

Pokud se rozhodnete investovat všechny peníze na akciovém trhu, musíte se smířit se skutečností, že poklesy na trzích vás neminou. Pokud si můžete být při obchodování s akciemi něčím jisti, je to právě volatilita trhu. Je potřeba si na ní nejen zvyknout, ale i ji využít ve svůj prospěch. Pak vám může pomoci budovat bohatství.

Zároveň by vás neměly překvapit nenadálé události. Nejde jen o propady cen na akciových trzích, ale zejména o neplánované životní situace. Pro tyto případy je vhodné držet si likvidní finanční rezervu, která vám pomůže těžké časy překonat.

Je tedy ten správný čas investovat všechny peníze do akciového trhu?

Obecná odpověď bohužel neexistuje, vše záleží na časovém investičním horizontu, vaší strategii i životní situaci. Existují však určitá doporučení a postupy, která by vás mohly ke správné odpovědi dovést.

Dříve, než se rozhodnete investovat do akcií, je třeba zvážit, zda si investování můžete dovolit. Je dobré si hned na začátku zodpovědět několik zásadních otázek. Máte finanční rezervu na neočekávané výdaje? Máte dluhy na kreditních kartách nebo jiné špatné dluhy, které by vám v budoucnu mohly způsobit finanční problémy? Jak dlouhý bude váš investiční horizont? Vzděláváte se aktivně v problematice investic nebo máte opravdu spolehlivého investičního poradce, kterému důvěřujete a který vše zařídí za vás? Jak snášíte volatilitu a riziko? Všechny tyto otázky jsou na začátek klíčové.

Pokud už na akciovém trhu investujete, je důležité nezapomínat na diverzifikaci.

Akcie jsou skvělý investiční nástroj pro budování bohatství, májí však svá specifika a ty je potřeba mít na paměti. Proto také mnoho investičních odborníků doporučuje rozložit riziko do různých tříd aktiv, aby v případě propadu ceny jednoho aktiva nebyly dopady na celkové portfolio tak dramatické.

V dobách vysoké inflace se zkušení investoři uchylují k investicím do surovin jako je zlato, stříbro, zemní plyn, nikl, ropa, káva, bavlna, pšenice nebo cukr. Pro začínajícího nebo drobného investora však může být tento způsob diverzifikace náročný. Pokud chcete těžit z růstu komodit, můžete investovat nepřímo a koupit akcie společností, které suroviny těží nebo s nimi obchodují.

Zajímavou možností, jak se bránit proti inflaci jsou i alternativní investice. Umění, víno, známky a jiné sběratelské předměty v minulosti dokázaly, že v časech vysoké inflace se dokážou udržet mezi 5 % – 20 % nad ní.

Pokud vám nevadí jejich krátká historie, můžete zkusit diverzifikovat portfolio i investicí do kryptoměn. V silném inflačním prostředí by mohly mít zajímavý vývoj.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.