Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je čas vybrat zisky a připravit se na pád: Jak přežít nadcházející tržní bouři?

Odborníci na trh varují před blížící se korekcí akciového trhu. Ta je ale potenciální příležitostí pro zdatné investory. Jaké hodnoty sledovat?

Je čas vybrat zisky a připravit se na pád: Jak přežít nadcházející tržní bouři?
Zdroj: depositphotos.com

Čím dál více hlasů varuje před brzkým koncem růstu akciových trhů a následnou korekcí. Někteří analytici se domnívají, že očekávat od indexu S&P 500 další růst je bláhové a nastal spíš čas číhat na pokles, po kterém nastane další vhodná doba pro investici.

Technická analýza, která sleduje grafy a hledá v nich informace o tom, kam by mohly akcie nebo indexy směřovat, začíná ukazovat, že pokles nás čeká již brzy.

Růst už se nejspíš vyčerpal

Dosavadní růst vypadá, že se vyčerpává, jak poznamenala Katie Stockton, zakladatelka společnosti Fairlead Strategies. S&P 500 v posledním týdnu moc nedělal, i když ve čtvrtek uzavřel na rekordní úrovni.

V pondělí a úterý naopak klesl navzdory absenci jakýchkoli negativních zpráv. Ani nenastaly náhlé pohyby u výnosů dluhopisů nebo dolaru, které by pokles ospravedlňovaly. Spíš se tedy zdá, že investoři se rozhodli vybrat zisky z akcií, jejichž ceny jsou nyní hodně vysoko.

S&P 500 ukazuje známky vyčerpání růstu.

Craig Johnson, hlavní technický analytik na trhu v Piper Sandler poznamenal, že úterní pokles nebyl záležitostí užší skupiny akcií. Poklesy převyšovaly vzestupy 1,4 ku 1 (počet klesajících vs. rostoucích akcií) na Newyorské burze a 1,8 ku 1 na Nasdaqu. Klesající trend má aktuálně více než 50 % akcií.

Poznámka

Asi však ani není vhodné tvrdit, že sázet na pokles by nyní byla výhodná strategie. Od 1. listopadu index S&P 500 dosáhl 16 nových maxim a od svého minima v říjnu 2023 rostl o téměř 25 %. Řada shortujících obchodníků se tak spálila.

Vývoj S&P 500 od lokálního minima v říjnu 2023

Nevyhnutelně přicházející pokles je příležitost k nákupu

Korekce by měla být poměrně mírná. Index zažil šest menších poklesů v rozmezí od 1,7 % do 5,8 % od minulého října a pokaždé rychle přibylo nákupů, které posunuly trh výš.

John Roque, vedoucí technické strategie ve společnosti 22V Research však tvrdí, že současný trh je překoupený a o příchodu korekce nemůže být pochyb.

Info

Nyní se index S&P 500 nachází 12 % nad svým 200denním klouzavým průměrem, což je o třetinu větší rozdíl, než jaký byl na začátku roku 2022, těsně před tím, než trh prudce klesl.

Zdroj: barrons.com
Index S&P 500 v porovnání s 200denním klouzavým průměrem
Index S&P 500 v porovnání s 200denním klouzavým průměrem

Jakmile S&P 500 klesne bude třeba sledovat místo, kde najde support, tedy úroveň, kde kupující vstoupí na trh a novými nákupy budou tlačit akciový trh vzhůru.

Podle Rogua by první podpora měla být kolem hodnoty 4 800 bodů, blízko maximální intradenní hodnoty 4818, kterou index dosáhl v lednu 2022 před poklesem.

Pokud tato úroveň vydrží, index by měl opět začít růst. Ale pokud supportem propadne, pravděpodobně by směřoval až k cifře 4 600 bodů, což je o 9,4 % níž než hodnota, na které se benchmark amerického akciového trhu nachází nyní.

Tyto hodnoty tedy budou v následujících obdobích důležité pro investory, kteří chtějí vstoupit ve “správný okamžik”. Pro investory, kteří nevěří v časování trhu je tu pravidelné investování.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
7
5

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.