Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

IPO dvou biotechnologických firem Werewolf Therapeutics a Vaccitech

Publikováno
IPO dvou biotechnologických firem Werewolf Therapeutics a Vaccitech
Zdroj: prnewswire.com

Poslední dubnový den na americké technologické burze Nasdaq proběhl prvotní úpis akcií dvou slibně vypadajících biotechnologických společností. První z nich, Vaccitech plc, se například spolupodílela na vývoji vakcíny proti covidu-19. Druhá, Werewolf Therapeutics Inc., vyvíjí léčebné přípravky, které mají za cíl stimulovat imunitní systém k léčení rakoviny.

IPO obou firem byla investory na burze přijata s rozdílnými výsledky – jak tedy obě IPO dopadla?

IPO Vaccitechu, který stojí za vakcínou proti covidu od AstraZeneky

Logo společnosti Vaccitech

Vaccitech je firma, která se zabývá vývojem vakcín a imunoterapeutických látek, které bojují s infekčními nemocemi nebo s rakovinou. Firma vznikla jako odštěpný závod britské univerzity v Oxfordu a v současné době je známá hlavně kvůli podílu na vývoji vakcíny proti onemocnění covid-19, jejíž licenci zakoupila britská farmaceutická společnost AstraZeneca.

Firma Vaccitech úpisem akcií získala finanční prostředky ve výši 110,5 milionu dolarů, které chce hlavně použít k dalšímu vývoji vakcín proti celé řadě nemocí. Již před prvotním úpisem akcií Vaccitech získala od investorů celkově 257 milionů dolarů, z toho naposledy 168 milionů dolarů při investičním kole série B v tomto březnu.

Podle investičního prohlášení firmy jsou nyní největšími akcionáři venture kapitálové společnosti jako Oxford Sciences Innovation (vlastní téměř 24 %), lucemburský fond Prudential Credit Opportunities (10,4 %) a GV (dříve Google Ventures), který vlastní téměř 5 %.

IPO nicméně skončilo hůře než bylo očekáváno, což je jedna z možných nástrah obchodování ihned po IPO. Již první den obchodování příliš velký zájem o akcie nebyl a jejich cena klesla o 17 %, a to ze 17 dolarů za akcii při IPO na 14,10 $ při konci obchodování první den. Za první týden obchodování akcie nesmazala ztrátu a pohybuje se mezi 13 a 14 dolary za akcii. Při 17 dolarech za akcii činí celková tržní kapitalizace 579 milionu dolarů, což z firmy dělá společnost s malou tržní kapitalizací.

Poznámka

Je otázkou, proč o akcie příliš velký zájem nebyl. Nejčastěji se objevují spekulace ohledně zpomalené výplaty licenčních poplatků od AstraZeneky, zpomalených dodávek vakcíny na Evropský trh, a krom toho jde možná také o reputační problémy týkající se bezpečnosti samotné vakcíny.

IPO Werewolf Therapeutics skončilo pozitivně vypadajícími čísly

Zdroj: www.pitchbook.com

Logo Werewolf Therapeutics

IPO Werewolf Therapeutics proběhlo ve stejný den, investoři nicméně o akcie projevili o něco málo větší zájem. Akcie byly při prvotním úpisu akcií nabízeny za 16 dolarů za kus, po začátku obchodování se dostaly na 18,21 dolarů, dostaly se až na 23,99 $ a při konci obchodování skončily na 16,10 dolarů, tedy pouhý desetník nad původní cenou při IPO.

Prvotní úpis akcií biotechnologické firmě vynesl 120 milionů dolarů, jednalo se tedy o podobná čísla, jako u Vaccitechu. Werewolf Therapeutics vyvíjí léčiva, která se snaží léčit rakovinu vyvoláním imunitní reakce v okolí nádoru, přičemž zdravé buňky zůstávají léčebnou látkou netknuté.

Podle investičního prohlášení firma momentálně vyvíjí dvě účinné látky, které by měly postoupit do fáze I/Ib klinického vývoje v první polovině roku 2022.

Stejně jako Vaccitech, i firma Werewolf si relativně nedávno, začátkem tohoto roku, prošla investičním kolem série B, při kterém od investorů získala 72,1 milionu dolarů, celkově od svého vzniku pak více než 127 milionů dolarů.

Po relativně úspěšném IPO drží největší podíly akcií venture kapitálové firmy jako MPM Capital (téměř 16 %), UBS Oncology Impact Fund nebo RA Capital Management (přes 8 %).

Co si z toho odnést?

Ani jedna z uvedených biotechnologických firem však v současné době není zisková.

Investice do celého sektoru biotechnologií je již dlouhou dobu velkým trendem a probíhající pandemie k tomu jenom přispěla. Například v tomto dubnu se na světových trzích odehrálo celkem 50 biotechnologických IPO.

Jestli je investice do výše zmíněných akcií dobrý nápad, bude záležet hlavně na tom, jaký bude komerční úspěch vyvíjených léčiv. Vývoj takových léčiv vyžaduje obrovské náklady, případný úspěch pak ale tyto náklady více než pokryje.

Poznámka

TIP: Bezpečnějším způsobem, jak investovat do zdravotnictví, mohou být tematicky zaměřená ETF, například ETF Health Care Select Sector SPDR.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎