Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investování a daně – Kdy se (ne)vyhnete podání daňového přiznání?

Investování a daně – Kdy se (ne)vyhnete podání daňového přiznání?
Zdroj: depositphotos.com

Investování se pro většinu Čechů stalo cestou, jak rychle a jednoduše vydělat peníze. Bohužel ani tyto příjmy neuniknou zdanění, které se již nezadržitelně blíží. Pokud tedy investujete, je pravděpodobné, že se nevyhnete podání daňového přiznání, kde budete muset své příjmy přiznat.

Pojďme se podívat, koho se tato povinnost týká a kdo si naopak nemusí s daněmi zatěžovat hlavu.

Daňové přiznání můžete nově podat i elektronicky

Pokud se rozhodnete podat klasické papírové daňové přiznání, je lhůta na jeho podání pevně stanovena na 1. duben 2022. Naštěstí se ale naše zastaralá byrokracie rozhodla posunout zase o kousek dál a nově můžete podání provést elektronicky prostřednictvím online formuláře. Ten vás navíc i sám navede, jak byste měli daňové přiznání vyplnit, takže máte o starost méně.

V případě, že chcete použít elektronickou formu podání, máte měsíc k dobru a vyplněné daňové přiznání můžete odeslat do 2. května 2022. Ještě delší lhůtu na odevzdání mají plátci daní, kteří vše nechají na daňovém poradci – ti mohou veškerou dokumentaci předat finančnímu úřadu do 1. července 2022. Samotné příjmy jsou poté daněny klasickou daní z příjmů, která je stanovena na 15 %.

Investoři musí danit pouze příjmy nad 100 tisíc Kč

A teď se konečně dostaneme k tomu nejdůležitějšímu, a to odpovědi na to, kdy budete muset podat zmíněné daňové přiznání. Tato povinnost se váže na každého investora, jehož příjmy během kalendářního roku přesáhly 100 tisíc Kč. Pokud tedy během roku prodáte například akcie a dluhopisy v hodnotě 150 tisíc Kč, budete je muset do přiznání zahrnout.

Jak tomu ale bývá, v zákoně najdeme spoustu výjimek, díky kterým se můžete danění svých příjmů vyhnout. Osvobozeni jsou od daně například investoři, kteří své příjmy nabyli z cenných papírů, které drželi minimálně tři roky.

V takovém případě se hovoří o takzvaném časovém testu, po jehož splnění není nutné příjmy dále danit. Stejně tak nemusíte odvádět daně například z podílových fondů, které jste v daném roce neprodali.

Pozor si dejte na situaci, kdy prodáte akcie a cenné papíry, které tuto lhůtu nesplňují. Jestliže jejich součet překročí hranici 100 tisíc Kč, budete muset daň odvést, a to z cenných papírů, které jste drželi méně než tři roky.

Pojďme si to ukázat na příkladu

V průběhu roku jste prodali:

  • akcie nakoupené v roce 2017 za 90 tisíc Kč,
  • akcie nakoupené v roce 2021 za 30 tisíc .

Celkem jste prodali akcie za 120 tisíc Kč – danit ale budete pouze 30 tisíc Kč z akcií, které jste nakoupili před rokem.

Předmětem daně jsou i vyplacené dividendy

Menší háček mohou pro některé investory představovat i dividendy, které se musí podle zákona danit vždy. Rozdíl je však v tom, od jakého subjektu své dividendy pravidelně dostáváte. České firmy vyplácené dividendy daní již před vyplacením 15% srážkovou daní – to samé provádí i tuzemské banky, které strhávají daně u úroků ze spořících účtů či termínovaných vkladů.

Situace je jiná u zahraničních společností, které dividendy nedaní a tuto povinnost přenáší na vás. Pokud vám jsou tedy vyplaceny dividendy ze zahraničí, musíte je u vést v daňovém přiznání.

Při vyplňování nezapomeňte ani na příjmy z investičních platforem, jako je Portu či Fondee, které upozorňují na to, že daňová povinnost je pouze na vašich bedrech. V souvislosti s tím by vám měly dorazit i potřebné dokumenty, kde bude uvedeno, zda jste překročili hranici 100 tisíc Kč, či naopak.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.