Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podhodnocené akcie, které mají potenciál být nejzajímavější investicí desetiletí!

Hlavní akciové indexy jako S&P 500 a Nasdaq dosáhly nových maxim, ale Russell 2000 výrazně zaostává. Vyplatí se nyní investovat do akcií s malou tržní kapitalizací?

Publikováno
Podhodnocené akcie, které mají potenciál být nejzajímavější investicí desetiletí!
Zdroj: depositphotos.com

Hlavní akciové indexy jako S&P 500, Dow Jones a Nasdaq 100 konečně dosáhly nových maxim – všechny kromě jednoho, indexu Russell 2000. Tento index zahrnuje některé z nejmenších veřejně obchodovaných amerických společností – na svůj vrchol však stále ztrácí 20 %.

Russell je sice jediným hlavním americkým indexem, který v letošním roce klesl, ale když začíná rok poklesem alespoň o 4 %, v šesti ze sedmi let rostl s mediánem růstu 26,1 %.

Vývoj hodnoty indexů S&P 500 a Russell 2000 za posledních 5 let

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Russell 2000 / RUT
Načítání
Načítání
Načítání

Historicky se indexy S&P 500 a Russell 2000 pohybovaly v těsné korelaci, ale to se v posledním desetiletí změnilo. Za zmínku stojí, že za posledních pět let vzrostl Russell 2000 o skromných 35 %, což je mnohem méně než Dow (+53 %), S&P 500 (+84 %) a Nasdaq 100 (+155 %).

  • Zatímco se společnosti v indexu S&P 500 po zpomalení v roce 2022 vrátily k růstu zisků, společnosti v indexu Russell zaznamenaly čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu.
  • To se v roce 2024 změní, neboť analytici předpovídají, že růst zisků společností z indexu Russell 2000 se v roce 2024 zvýší na 28,2 %.

V posledních letech byly akcie společností s malou tržní kapitalizací, které jsou citlivější na změnu úrokových sazeb, zdrceny rostoucími sazbami.

Se snižováním sazeb na obzoru by se to však mohlo konečně změnit.

Velké technologické vs. společnosti z Russell 2000

Pascal Koepell ze společnosti Vontobel Swiss Financial Advisors očekává, že by se technologickým společnostem nemuselo podařit zopakovat úspěchy z posledních desetiletí, a domnívá se, že “investoři jsou vůči technologiím skutečně přeexponovaní”. Analytici jsou navíc nyní vůči společnostem s malou tržní kapitalizací býčí:

  • Aoifinn Devitt, investiční ředitel londýnské společnosti CIV, naznačuje, že velkým společnostem hrozí pokles kvůli obavám z vysokého ocenění – potenciálně by naopak mohly být podhodnoceny malé společnosti.
  • Tom Lee ze společnosti Fundstrat poznamenává, že ocenění indexu Russell 2000 nebylo ve srovnání s indexem S&P 500 tak nízké od roku 1999 a mohlo by vzrůst o 50 % nebo 60 %.

Investoři mohou získat expozici vůči indexu Russellu 2000 například prostřednictvím iShares Russell 2000 ETF.

Pokud se vám však zdají small caps obecně rizikové, můžete dát přednost takovému burzovně obchodovanému fondu, který tvoří malá podmnožina akcií s malou tržní kapitalizací na základě jejich potenciálu generovat hotovost.

Analytici agentury Bloomberg například označili Pacer US Small Cap Cash Cows 100 ETF za fond, který v příštích pěti letech překoná index S&P 500.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎