Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed ponechal sazby na stávající úrovni. Co to znamená pro akciové trhy?

FED sazby v minulém týdnu nesnížil a trhy tento fakt nebraly právě s nadšením. Dojde letos ke snížení? Na co americká centrální banka čeká?

Publikováno
Fed ponechal sazby na stávající úrovni. Co to znamená pro akciové trhy?

Federální rezervní systém (FED) se rozhodl ponechat svou základní úrokovou sazbu na stejné úrovni. Nezměnil tak úrokové sazby již počtvrté v řadě. Toto rozhodnutí udržuje sazbu na 23letém maximu a na Wall Street se stále více očekává možné snížení sazeb později v průběhu roku.

Centrální banka od března 2022 provedla 11 zvýšení sazeb v řadě v rámci boje proti vysoké míře inflace. To vedlo ke znatelnému zpomalení růstu cen a přiblížení se jejímu 2% inflačnímu cíli. V důsledku toho se s vysokou pravděpodobností očekává snížení sazeb v roce 2024. Zatím však americká centrální banka zvolila opatrný přístup.

Poslední zasedání FEDu

Poslední programové prohlášení zmírnilo očekávání brzkého snížení sazeb v březnu. Výbor upřesnil, že nepředpokládá snížení cílového rozpětí sazby federálních fondů, dokud nezíská větší jistotu, že inflace se trvale pohybuje směrem ke 2 %.

Předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil, že před zvažováním snížení sazeb je třeba získat větší jistotu, že inflace je na trvale klesající trajektorii.

Akciový trh na tuto zprávu reagoval negativně: Dow Jones Industrial Average uzavřel o 318 bodů, tj. o 0,8 % níže, S&P 500 klesl o 1,6 % a Nasdaq 100 o necelé 2 %. Ve čtvrtek však americké trhy poslaly výše hospodářské výsledky technologických gigantů – zejména akcií Meta, které si v minulém týdnu připsaly více než 20 %.

Rozhodnutí nesnížit sazby v březnu je v souladu s náznaky, které představitelé Fedu komunikují již několik týdnů, a současná síla americké ekonomiky nepředstavuje bezprostřední impuls pro snížení sazeb.

Přesto je na akciových trzích znát, že některé investory to nepříjemně překvapilo. Snížení úrokových sazeb má totiž významný vliv na tok peněžních prostředků a tím i potenciál růstu akciových společností.

Klíčem je načasování

Určení správného načasování snížení sazeb je pro Fed zásadní výzvou, v jejímž rámci musí vyvážit riziko, že bude jednat příliš brzy, nebo příliš pozdě.

Powell nastínil podmínky nutné k tomu, aby Fed mohl uvažovat o snížení sazeb, a to především požadavek na další údaje, které by naznačovaly, že inflace skutečně polevuje.

Fed také zvažuje dopad růstu reálných úrokových sazeb, který nastává, když inflace klesá, ale úrokové sazby zůstávají vysoké, což může omezit ekonomiku a hrozí ztrátou pracovních míst.

Fed se tak pouští do balancování a posuzuje, zda by se zpomalování inflace mohlo zastavit nebo znovu rozběhnout na pozadí možných přetěžujících dopadů předchozího zvyšování sazeb na ekonomiku a zaměstnanost.

Subadra Rajappa, vedoucí oddělení strategie úrokových sazeb v USA ve společnosti Société Générale, komentoval, že trh zřejmě směřuje ke scénáři měkkého přistání, ale očekávání snížení sazeb o 150 bazických bodů vedlo k výraznému uvolnění finančních podmínek, což může oddálit načasování případné normalizace měnové politiky.

K tomu, aby inflace nadále klesala, musí známky oslabení vykazovat také strana poptávky, která zůstává silná. Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 3,3 %, což svědčí o dobré ekonomické kondici, zatímco trhu práce se s nízkou mírou nezaměstnanosti 3,7 % nadále daří.

Pokud by došlo k neočekávanému oslabení trhu práce, Powell připustil, že snížení sazeb by mohlo přijít dříve, než se předpokládalo. V samostatném prohlášení Fed potvrdil svůj závazek k plnění dvou cílů, kterým je stabilizace cen a maximalizace zaměstnanosti.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎