Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 dosáhl tří významných milníků. Co to znamená pro investory?

Benchmark amerického akciového trhu v první kvartále letošního roku lámal jeden rekord za druhým. Pomáhá mu k tomu především dominance technologických akcií.

Publikováno
Index S&P 500 dosáhl tří významných milníků. Co to znamená pro investory?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500, klíčový ukazatel amerického akciového trhu a reprezentant ekonomické síly 500 největších amerických společností, dosáhl v letošním roce 3 významných milníků.

Pojďme se na ně podívat a vysvětlit si, co to znamená pro vaše investice.

1. Nové maximum

Dne 28. března 2024 uzavřel index S&P 500 na (zatím posledním) historickém maximu, což je vzhledem k volatilní cestě trhu v posledních pěti letech pozoruhodné vyznamenání.

Cesta zahrnovala rekordní vrchol na počátku roku 2020 a pak prudký pokles v souvislosti s obavami z pandemie covid-19. Následovalo silné oživení během roku 2021 a pokles v roce 2022 způsobený obavami z inflace a recese.

Ten přerušil říjnový nástup býčího trhu, který zatím trvá. Nové maximum odráží nejen současné ekonomické podmínky, ale také očekávání příznivé ekonomické trajektorie, včetně potenciálu nižších úrokových sazeb a vyšších zisků jednotlivých společností.

Vývoj S&P 500 za posledních 5 let

2. Tržní kapitalizace 46 bilionů dolarů

Na cestě za novými historickými maximy také celková tržní kapitalizace všech 503 složek indexu S&P 500 navíc dosáhla 46,25 bilionu USD, což podtrhuje obrovský vliv amerického akciového trhu v celosvětovém měřítku.

Tato hodnota je například 6násobně vyšší než tržní kapitalizace čínského akciového trhu, který se skládá z 574 složek a dosahuje hodnoty 7,55 bilionu USD.

3. Převaha technologického sektoru

Výrazných změn doznalo také složení indexu S&P 500. Informační technologie nyní tvoří 29,6 % indexu, zatímco v čínském ekvivalentu je to jen 13,5 %. Tento posun odráží vyvíjející se prostředí americké ekonomiky a akciového trhu.

Dříve byl Nasdaq považován za technologický index, zatímco S&P 500 byl indexem širšího trhu. To už úplně neplatí.

Technologický sektor byl v posledních 5 letech jediný, který celý index S&P 500 překonával. To zdůrazňuje vliv technologických akcií na růst celého indexu.

Další hojně zastoupené akcie v indexu jsou ze sektoru zdravotnictví (12,4 %) a z finančního sektoru (13,2 %).

Ocenění indexu a jak do něj investovat

Současný poměr ceny k zisku (P/E) indexu S&P 500 činí 27,9, což se může zdát ve srovnání s historickými průměry jako vysoké ocenění. Tento údaj je však ovlivněn vysokým P/E technologického sektoru, který dosahuje hodnoty 39,2.

Bez technologického sektoru má zbytek indexu S&P 500 skromnější P/E ve výši 23,2 bodu, což naznačuje, že celkový trh nemusí být tak nadhodnocený, jak naznačuje první číslo.

Chcete-li investovat do indexu S&P 500, není nic jednoduššího než pasivní investiční strategie a využití burzovně obchodovaných fondů, jako je například Vanguard S&P 500.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎