Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Hotovost jako nezbytná součást obchodního portfolia - 3 zásadní důvody, proč je dobré ji držet

Hotovost jako nezbytná součást obchodního portfolia - 3 zásadní důvody, proč je dobré ji držet

Hotovost jako nezbytná součást obchodního portfolia - 3 zásadní důvody, proč je dobré ji držet
Zdroj: depositphotos.com

Když se řekne portfolio, mnoho lidí si představí výsečový diagram, ve kterém figurují položky jako akcie, komodity, ETF, Forex, bitcoin, spoření a mnoho dalšího. Tyto položky jsou v rámci portfolia procentuálně rozloženy většinou tak, aby dávaly dohromady nějaký logický celek, který je dostatečně diverzifikovaný, ale zároveň dokáže generovat zisk.

Ovšem ve většině portfolií se nepracuje s tou nejzákladnější položkou, bez které by žádné investice nebyly, a to je hotovost. V tomto článku si připomeneme, proč je důležité zahrnovat do portfolia i procenta hotovosti a jak s touto nezbytnou součástí investiční strategie pracovat.

1) Investiční flexibilita

Jedním z hlavních benefitů hotovosti je, že umožňuje investorovi využívat nečekané investiční příležitosti. I přestože investování by mělo být založené na statistice a dlouhodobě testované obchodní strategii, obchodní příležitost může přijít i z jiné strany, než jen z kapitálového trhu. Může se jednat například o investici do alternativních trhů, nebo možnost spolupracovat na nějakém zajímavém podnikatelském projektu.

Byla by velká škoda, kdyby se investor uzavíral pouze do svého světa burzovních čísel a neměl rozhled i do dalších tržních segmentů. A pro takovéto případy je dobré mít dostatečnou zásobu hotovosti.

2) Měnová diverzifikace

Pokud se investor rozhodne v rámci svého portfolia držet hotovost, měl by se určitě zamyslet nad tím, v jaké měně bude tuto hotovost vlastnit. Určitým návodem, jak se v této situaci rozhodnout je investiční segment, na jehož obchodování se investor specializuje. Český investor by mohl například disponovat eurem a samozřejmě také českou korunou.

Většina investičních portfolií je tvořena americkými akciovými tituly. Proto dává smysl větší část hotovosti vlastnit právě v amerických dolarech.

Ovšem ne vždy je vhodná doba na směnu, proto je potřeba sledovat cenové grafy měnových párů, a reagovat na tržní vývoj. Lze tak docílit zajímavé směny měn, která může pomoci investorovi budovat další kapitál v rámci diverzifikovaného měnového portfolia. Diverzifikace hotovosti se také může ubírat směrem dělby hotovosti mezi valuty a devize, případně rozložit hotovost do více bank ve více zemích, čímž se snižuje riziko případné politické nestability.

3) Nástroj řízení rizika

Vlastnit hotovost je velmi užitečné i jako možnost řízení rizika. Když se akciové trhy nacházejí na pomezí medvědího trhu (klesají), umožňuje se tím posilování amerického dolaru. Již tento fakt, tedy negativní korelace mezi akciovým trhem a americkým dolarem, je důvodem, proč vlastnit hotovost právě v této měně.

To samé se týká investic do kryptoměn, které i když se tváří decentralizovaně, jsou na burzách dostupné pouze jako směnný prostředek kotovaný vůči americkému dolaru.

Určitým argumentem, který v souvislosti s držením hotovosti nastává je měnové riziko. Nicméně investor, který vlastní všechny potřebné měny jak pro investovaní, tak pro osobní život (například při cestování) si nemusí lámat hlavu s kurzovým rizikem, protože vždy využije měnu, kterou potřebuje a ve vhodné chvíli si její zůstatek doplní směnou podle technické nebo fundamentální analýzy.

Závěr

Držení hotovosti v rámci investičního portfolia je velmi opomíjená strategie, která obchodníkovi nabízí mnoho benefitů. Mezi hlavní výhody patří flexibilita při výskytu nečekaných investičních příležitostí, možnost budovat kapitál pomocí směn jednotlivých měnových párů a především rozšiřuje možnosti řízení rizika v rámci celého portfolia. Hotovost může být použita i pro osobní účely, jako je například cestování, kdy držení několika měn minimalizuje kurzové riziko.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo