Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Generální ředitel Binance zamíchal s žebříčkem nejbohatších lidí na světě. Umístil by se v top 15!

Generální ředitel Binance zamíchal s žebříčkem nejbohatších lidí na světě. Umístil by se v top 15!

Generální ředitel Binance zamíchal s žebříčkem nejbohatších lidí na světě. Umístil by se v top 15!
Zdroj: smh.com

Changpeng Zhao je muž, který založil kryptoměnovou burzu Binance a nyní působí jako její generální ředitel. Jeho čisté jmění je odhadováno na 96 miliard dolarů podle miliardářského indexu agentury Bloomberg. Je to poprvé, co se jmění někdo pokusil odhadnout. Nutno podotknout, že Zhaovo bohatství bude daleko větší, protože dosavadní odhad nezohledňuje osobní držbu kryptoměn, kam patří bitcoin a samozřejmě token vlastní firmy – BNB.

"Nevěřím, že lidská civilizace je dostatečně vyspělá, aby žila ve světě bez pravidel."

Kde se tedy ono bohatství bere? Předpokládá se, že Changpeng vlastní 90 % společnosti Binance, což je mu přiřazováno na základě jeho veřejných prohlášení a regulačních podání v jurisdikcích, kde je vyžadováno zveřejnění těchto informací.

V listopadu Wall Street Journal uvedl, že společnost může mít hodnotu až 300 miliard dolarů. S tímto oceněním by to firmu umístilo mezi velikány jako Coca Cola či Walt Disney a učinilo by ho to pravděpodobně nejbohatším mužem planety.

Zhao bohužel odmítl skutečnost komentovat a Binance zpochybnila přesnost odhadů Bloombergu ohledně tržní hodnoty firmy a jeho čistého jmění.

"Kryptoměny jsou stále ve fázi růstu a jsou náchylné vůči vyšším úrovním volatility. Jakékoli číslo, které uslyšíte jeden den, se bude lišit od čísla, které uslyšíte druhý den.“

Kde příběh začal?

Jak už u spousty úspěšných projektů bývá zvykem, příběh se začal psát během přátelské pokerové hry. V roce 2013 hovořil v Šanghaji s Bobbym Leem, tehdejším generálním ředitelem BTC China a investorem Ronem Cao, kteří se mimo jiné bavili o bitcoinu a povzbudili Changpenga, aby do kryptoměny vložil 10 % svého čistého jmění.

Poté, co strávil nějaký čas jeho studiem, se odhodlal a nakonec prodal svůj byt za bitcoiny. V roce 2017 založil Binance, která rychle rozkvetla ve velkou instituci. Zhao si dokonce nechal vytetovat logo společnosti na paži. Binance se stala hlavní platformou pro obchodování altcoinů.

Narodil se v čínské provincii Jiangsu. Jeho otec, univerzitní profesor, byl během revoluce vyhoštěn na venkov a když mu bylo 12 let, přestěhovali se do Vancouveru. Zhao, vystavený technologiím v mladém věku, později vystudoval informatiku a nakonec získal práci v Tokiu a New Yorku, včetně čtyřletého působení u Bloomberg LP, mateřské společnosti Bloomberg News.

Společnost Binance

Bloomberg Billionaires Index odhaduje příjmy firmy v roce 2021 podle spotových a derivátových směnných obchodů převedených v americké dolary, které byly zveřejněny weby Coingecko a Nomics, společně s jejich obchodními poplatky. Výpočet ovšem nezahrnuje další zdroje příjmů firmy, jako jsou obchodování na marži, technologie, poradenství a NFT.

Zajímavostí je, že většina příjmů Binance se realizuje prostřednictvím stovek kryptoměn, které firma nepřevádí na tradiční měny.

"Jen je držíme, pokud spočítáte číslo dnes, je to určité číslo a o 5 minut později to bude jiné číslo, protože cena každého tokenu se mění," řekl Zhao.

Podle analýzy Bloombergu vygenerovala Binance v loňském roce tržby ve výši nejméně 20 miliard dolarů. To je téměř trojnásobek toho, co analytici z Wall Street očekávají, že Coinbase Global, veřejně obchodovaná firma s tržní hodnotou 50 miliard dolarů, inkasuje za rok 2021.

Během rozhovoru Zhao řekl, že za posledních 24 hodin dokončila platforma transakce v hodnotě 170 miliard dolarů. V opravdu pomalý den je to podle něj asi 40 miliard dolarů. Binance běžně zpracuje obchody v podobné výši jako pět konkurenčních burz, alespoň podle údajů ze stránky CoinMarketCap.

"Nezajímá mě bohatství, peníze ani žebříčky."

Zhao v rozhovoru řekl, že plánuje rozdat až 99 % svého majetku.

„Osobně jsem finančně svobodný. Nepotřebuji mnoho peněz a mohu si tímto způsobem udržovat svůj životní styl. Mám v úmyslu rozdat většinu svého bohatství, stejně jako mnoho bohatých podnikatelů nebo zakladatelů. Chci rozdat 90, 95 nebo 99 % svého majetku."

Jak si stojí v globálním měřítku?

Pokud budeme brát v potaz údaje vyčíslené agenturou Bloomberg, tak by se CEO Binance umístil na 11. místě v žebříčku nejbohatších lidí planety za Stevem Ballmerem, bývalým ředitelem Microsoftu. Minul tak těsně top 10. Changpega ale výrazně může posunout jeho vlastnictví kryptoměn, které neodhalil.

Jedničkou se minulý rok stal Elon Musk, když předběhnul konkurenta Jeffa Bezose. Ten se nicméně dostal až na třetí příčku, protože ho překonal francouz Bernard Arnault se svojí rodinou, která stojí za značkou Louis Vuitton. Muskovo jmění se nicméně minulý rok téměř zdvojnásobilo a dosáhlo tak výše 277 miliard dolarů.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,79%
Cena
$21 488
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+2,18%
Cena
$1 244
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,04%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo