Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza Johnson & Johnson. Akcie, které vás mohou bohatě odměnit nejenom dividendou!

Finex portfolio: Analýza Johnson & Johnson. Akcie, které vás mohou bohatě odměnit nejenom dividendou!
Zdroj: Midjourney.com

Johnson & Johnson je jedním z předních hráčů v oblasti zdravotní péče, který nabízí širokou škálu produktů a služeb. Díky své strategii, diverzifikaci a dlouhodobé dividendové historii je tato společnost považována za atraktivní volbu pro mnoho investorů.

Po pečlivém zvážení všech faktorů a výhod, které Johnson & Johnson nabízí, jsme se rozhodli, že je to společnost, která by měla být součástí našeho investičního portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

V této analýze se blíže podíváme na důvody, proč by investoři mohli zvážit investici do akcií této společnosti, jaké jsou potenciální rizika této investice a jaká je aktuální pozice akcií Johnson & Johnson.

Proč uvažovat o investici do akcií Johnson & Johnson

  • Orientace na základní podnikání a pozitivní výhled: Johnson & Johnson nedávno oddělil svou jednotku zaměřenou na zdraví spotřebitelů, aby se mohl soustředit na své hlavní činnosti, jako jsou léčiva a zdravotnická technika, což vedlo ke zlepšení výkonnosti společnosti a zlepšil se výhled společnosti do budoucna.
  • Diverzifikace: Johnson & Johnson je diverzifikovaná zdravotnická společnost, která působí v oblasti léčiv, zdravotnických prostředků a spotřebitelských zdravotnických výrobků. Propad podnikání v jedné oblasti, může být nahrazen lepší výkonností společnosti v jiné oblasti.
  • Dividendová historie: Společnost Johnson & Johnson dlouhodobě vyplácí svým akcionářům dividendy, které neustále navyšuje, proto se také jedná o jednoho z dividendových králů.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Johnson & Johnson zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia.

Jaká jsou rizika investování do akcií Johnson & Johnson?

  • Transformace společnosti: Ačkoliv jsou zatím výsledky transformace společnosti veskrze pozitivní, nelze dopředu předjímat, jaký vliv bude mít na podnikání Johnson & Johnson v dlouhodobém měřítku.
  • Právní problémy: Společnost v minulosti čelila právním problémům v souvislosti se svými výrobky. Tyto právní problémy mají často za následek finanční sankce a poškození pověsti společnosti, což negativně ovlivňuje cenu akcií.

Fundamentální data Johnson & Johnson:

Johnson & Johnson je druhým největším hráčem v oblasti výroby léčiv dle tržní kapitalizace. Pro srovnání fundamentálních dat tak vybíráme jeho hlavní konkurenty – největších a třetí největších společnost Eli LillyAbbVie.

Z hlediska ocenění poměrem P/E (i dalšími) jsou akcie Johnson & Johnson oceněny výrazně levněji než akcie konkurenčních společností, což naznačuje lepší hodnotu pro investory. Nižší D/E poměr pak naznačuje, že má společnost Johnson & Johnson konzervativnější kapitálovou strukturu, je méně závislá na dluhu při financování svých operací a méně náchylná vůči finančním rizikům.

Provozní marže Johnson & Johnson je nižší než působivých 40,06 % společnosti Abbvie. Vzhledem k atraktivnějším ukazatelům ocenění je však provozní marže společnosti chvályhodná. Navíc je Johnson & Johnson efektivnější při přeměně svých příjmů na čistý zisk.

ROE Johnson & Johnson je nižší než u společností Eli Lilly a Abbvie, ale vzhledem k nižšímu poměru D/E se jedná o solidní návratnost vlastního kapitálu bez nadměrné finanční páky. Krom toho Johnson & Johnson výrazně nezaostává ani v ukazateli ROA. Johnson & Johnson navíc září s návratností investic ve výši 31,75 %, což je výrazně více než 22,23 % u společnosti Eli Lilly i 12,59 % u Abbvie.

Ačkoliv tak má každá společnost své silné stránky, Johnson & Johnson vyniká jako dobře oceněná, finančně zdravá a zisková společnost. Její atraktivní ukazatele ocenění v kombinaci se solidními ukazateli ziskovosti z ní činí zajímavou volbu pro investory, kteří hledají vyváženou kombinaci hodnoty a růstu.

Zdroj: finviz.com
Porovnání fundamentálních dat akcií Johnson & Johnson, Eli Lilly a Abbvie
Porovnání fundamentálních dat akcií Johnson & Johnson, Eli Lilly a AbbVie
TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpen a září.

Business model společnosti Johnson & Johnson

Johnson & Johnson je holdingová společnost, která se zabývá různými aspekty zdravotnictví. Zabývá se výzkumem a vývojem, výrobou a prodejem široké škály výrobků a služeb v oblasti zdravotní péče, včetně léčiv, zdravotnických prostředků, spotřebitelských zdravotnických výrobků a dalších.

Diverzifikovaný model podnikání společnosti je jednou ze silných stránek Johnson & Johnson, neboť tak pokrývá většinu odvětví v rámci zdravotnictví.

Jak vydělává Johnson & Johnson peníze?

  • Farmaceutické výrobky: Johnson & Johnson je významně zastoupen ve farmaceutickém průmyslu. Tento segment se významně podílí na celkovém růstu příjmů společnosti.
  • Spotřební zdravotnické výrobky: Společnost vyrábí a prodává spotřební zdravotnické výrobky. Tyto výrobky jsou známými značkami, které se významně podílejí na jejích výnosech.
  • Zdravotnické prostředky: Johnson & Johnson se také zabývá výrobou a prodejem různých zdravotnických prostředků, včetně chirurgických nástrojů, ortopedických implantátů a diagnostických zařízení.

Jak se akciím Johnson & Johnson aktuálně daří?

Akcie Johnson & Johnson se ke konci října obchodují okolo ceny 153 dolarů. Historicky nejvyšší zavírací cena byla zaznamenána 25. dubna 2022 – 178,52 dolaru.

Za posledních 52 týdnů dosáhly akcie maxima 181 dolarů, což je 18,5 % nad současnou cenou akcií. Naopak jejich 52týdenní minimum činilo 150 dolarů. Průměrná cena akcií Johnson & Johnson za posledních rok pak činí 165 dolarů.

Info

Dle portálu TipRanks je aktuální férová cena akcií Johnson & Johnson 177 dolarů. Přibližně 15 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Johnson & Johnson

Akcie Johnson & Johnson budí v analyticích z Wall Street kontroverzi ohledně budoucích cenových cílů. Nutno dodat, že se jedná o kontroverzi ohledně růstového náhledu, na kterém se analytici shodují, ovšem cílové ceny se od sebe výrazně liší. Pozitivní predikce totiž hovoří o cílové ceně v nadcházejících dvanácti měsících o 215 USD. Tuto predikci zastává 7 z 18 analytiků. Konzervativní cenová predikce hovoří pouze o růstu na hodnotu 177 USD. Pozitivní je, že s cenovým poklesem akcií analytici nepočítají.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Johnson & Johnson od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Johnson & Johnson od analytiků z Wall Street

Akcie této společnosti se obchodují v rostoucím trendu, při kterém trh respektuje hodnoty rostoucí trendové čáry. Tento trend můžeme identifikovat již od roku 2015. V současné době akcie klesly až na hodnotu rostoucí trendové čáry, přičemž na základě predikce analytiků by mělo dojít k odrazu a akciovému růstu. Pokud by se tak nestalo, akcie mohou klesnout až na hodnotu nejbližšího supportu, který se nachází na ceně 130 USD za akcii. Na této cenové úrovni se také nachází konfluence největšího volume v rámci rostoucího trendu a 50 % Fibonacciho retracementu.

Podle analytiků by ovšem k cenovému poklesu a tedy proražení rostoucí trendové linie dojít nemělo. Naopak, trh by měl růst v rámci konzervativní predikce na hodnotu 177 USD za akcii, což je hodnota korelující s klesající trendovou čarou. Pozitivní scénář akciového růstu tedy obsahuje i průraz trhu nad hodnotu trendové čáry a vytvoření nového historického maxima okolo ceny 215 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Johnson & Johnson
Měsíční akciový graf společnosti Johnson & Johnson

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.