Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Začali jsme nový měsíc a také srpnu vám budeme každý týden přinášet ohlédnutí za nejzajímavějšími zprávami ze světa digitálních aktiv. V uplynulém týdnu nás zaujala tato témata.
CryptoPunks, jeden z prvních NFT projektů na síti Ethereum, dostal novou krev do žil a jeho cena vystřelila o 248 %. Společnost Tiffany & Co, která se zabývá prodejem luxusních šperků, oznámila, že uvede do prodeje limitovanou nabídku šperků právě pro držitele NFT CryptoPunks.
Tiffany & Co zveřejnili na Twitteru příspěvek, ve kterém uvádějí, že posouvají NFT na novou úroveň. Pro držitele CryptoPunks budou totiž dostupné exkluzivní přívěsky včetně NFT přívěsku samotného jako bonusu.
We’re taking NFTs to the next level. Exclusive to CryptoPunks holders, NFTiff transforms your NFT into a bespoke pendant handcrafted by Tiffany & Co. artisans. You’ll also receive an additional NFT version of the pendant. Learn more: https://t.co/FJwCAxw8TN #NFTiff #TiffanyAndCo pic.twitter.com/pyKlWejHv4
— Tiffany & Co. (@TiffanyAndCo) July 31, 2022
Nabídka pro držitele CryptoPunků přišla spolu se zprávou, že Tiffany uvádí na trh samostatnou NFT kolekci nazvanou NFTiffs. Jedná se o kolekci 250 digitálních poukazů od společností Tiffany & Co, díky kterým si mohou držitelé CryptoPunků vytvořit vlastní přívěsek a NFT se svým CryptoPunkem.
Přívěsky CryptoPunk budou z 18karátového růžového nebo žlutého zlata podle barevné palety NFT. NFTiff byly uvedeny na trh už 3. srpna s minimální cenou 30 ETH za kus, což je v době psaní tohoto článku přibližně 50 000 dolarů.
Díky této novince prudce stoupl o CryptoPunks zájem. Podle serveru CryptoSlam činil objem prodejů za 24 hodin zhruba 1279 ETH, tedy asi 2,16 milionu dolarů. Než bylo zveřejněno toto exkluzivní partnerství, tak se prodeje během 24 hodin pohybovaly okolo pouhých 123 ETH, což je asi 200 000 dolarů.
NFT kolekci CryptoPunks vytvořilo vývojářské studio Larva Labs a jedná se o jednu z prvních NFT kolekcí na blockchainu Ethereum. Je to kolekce 10 000 avatarů o rozměru 24×24 pixelů vygenerované počítačem tak, aby žádné dva nebyly stejné. Každý z nich má přitom nějaké unikátní vlastnosti. Najdete tam celkem 6 039 mužských avatarů, 3 840 ženských a zbytek tvoří různí mimozemšťani, zombíci a opice.
CryptoPunks se dostaly i do slavné aukční síně Christie’s. Devět animovaných digitálních avatarů se tam v roce 2021 prodalo za neuvěřitelných 16 962 500 dolarů, což je v přepočtu zhruba 358 milionů korun.
Začátkem minulého týdne se stal ekosystém Solana terčem hackerského útoku. Uživatelé začali hlásit, že se jim z jejich softwarových peněženek připojených k internetu začínají ztrácet prostředky. Postiženy byly nejpoužívanější peněženky Phantom, Slope a Trust Wallet.
Engineers from across several ecosystems, in conjunction with audit and security firms, continue to investigate the root cause of an incident that resulted in approximately 8,000 wallets being drained. 1/2
— Solana Status (@SolanaStatus) August 3, 2022
Podle blockchainové auditorské společnosti OtterSec bylo kompromitováno více než 8 000 peněženek. S útokem je spojeno několik adres, které nashromáždily od nic netušících uživatelů tokeny SOL, SPL a další tokeny založené na Solaně v hodnotě nejméně 5 milionů dolarů.
Útočník nějakým způsobem získal možnost podepisovat (tj. iniciovat a schvalovat) transakce jménem uživatelů, což naznačuje, že se nejedná o napadení Solana blockchainu, ale s největší pravděpodobností mohla být kompromitována služba třetí strany.
Během vyšetřování vyšlo najevo, že s největší pravděpodobností došlo ke zneužití mobilní peněženky Slope.
“Vyšetřování provádějí vývojáři, týmy ekosystému a bezpečnostní auditoři,” uvedl na Twitteru účet @SolanaStatus.
This exploit was isolated to one wallet on Solana, and hardware wallets used by Slope remain secure.
While the details of exactly how this occurred are still under investigation, but private key information was inadvertently transmitted to an application monitoring service. 2/3
— Solana Status (@SolanaStatus) August 3, 2022
“Podrobnosti o tom, jak přesně k tomu došlo, jsou sice stále předmětem vyšetřování, ale s největší pravděpodobností došlo ke zneužití privátních klíčů, které byly neúmyslně předány službě pro monitorování aplikací,” uvedla společnost Slope.
Uživatelům doporučili vytvořit novou peněženku se seed frází a převést na ní všechna aktiva. Ti, kteří používali hardwarovou peněženku, ohroženi nebyli.
Útok pravděpodobně znovu rozpoutá dlouhotrvající debatu o bezpečnosti takzvaných “hot wallets”, tedy softwarových peněženek, které jsou neustále připojeny k internetu, aby uživatelům poskytovaly pohodlný způsob odesílání, přijímání a ukládání kryptoměn. Jako bezpečnější, ale méně pohodlná varianta pro ukládání kryptoměn, je považována “cold wallet”, jinými slovy hardwarová peněženka, kterou je nutné nejprve připojit k počítači, aby bylo možné podepisovat transakce. Jedná se například o peněženky Trezor či Ledger.
Solana je podle platformy DefiLlama pátý největší blockchain podle celkové uzamčené hodnoty finančních prostředků (TVL). V uplynulém roce získala na popularitě díky rychlým transakcím a nízkým poplatkům. Jeho nativní token SOL se drží v první desítce největších kryptoměn podle tržní kapitalizace.
Jeden s nejhlasitějších propagátorů BTC a šéf společnosti MicroStrategy, Michael Saylor, končí ve funkci ředitele a jeho úlohu převezme Phong Le. Saylor dostane novou úlohu jako výkonný předseda společnosti. Očekává se, že změny vstoupí v platnost 8. srpna, tedy dnes.
BREAKING: Micheal Saylor to transition from CEO to Executive Chairman to focus on MicroStrategy's #bitcoin acquisition strategy pic.twitter.com/9yzrKf3Li8
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) August 2, 2022
“Věřím, že rozdělení rolí předsedy představenstva a generálního ředitele nám umožní lépe realizovat naše dvě firemní strategie společnosti. Akvizici a držení Bitcoinu a růst našeho podnikání v oblasti podnikového analytického softwaru,” uvedl Saylor.
Le, který se stane novým šéfem společnosti, působil v MicroStrategy od srpna 2015 do července 2019 jako finanční ředitel, poté spojil své povinnosti s funkcí prezidenta společnosti. V květnu 2022 se této funkce ujal na plný úvazek.
Podle MicroStrategy bude Le pokračovat ve svých povinnostech jako prezident i generální ředitel v každodenní realizaci firemních strategií společnosti, zatímco Saylor se zaměří na “akviziční strategie Bitcoinu a související iniciativy v propagaci Bitcoinu” v roli výkonného předsedy.
Společnost MicroStrategy ve svých kvartálních výsledcích oznámila, že k 30. červnu držela více než 129 699 bitcoinů – v hodnotě zhruba 2 miliardy dolarů. Společnost také oznámila americké Komisi pro cenné papíry a burzy, že v červnu získala dalších 480 BTC za 10 milionů dolarů.
Michael Saylor se nechal slyšet, že i když se nacházíme uprostřed medvědího trhu, nehodlá prodat ani jeden BTC. MicroStrategy bude “pokračovat v HODLování i přes nepřízeň osudu”, a dodal, že se firma na volatilitu připravila a strukturovala svou rozvahu odpovídajícím způsobem. Podle nyní již bývalého generálního ředitele tato strategie umožní společnosti MicroStrategy poskytnout zajištění i v případě, “že cena BTC klesne pod 3 562 USD”, což je cena, na kterou se propadl BTC v březnu 2020 kvůli pandemii Covid-19.
Akcie společnosti na tuto novinku nijak výrazně nereagovaly patrně i díky tomu, že Saylor dál zůstane důležitou součástí společnosti, která se nadále zavazuje být jedním z předních hráčů ve světě Bitcoinu.
Analytická platforma Chainalysis vydala novou zprávu, ve které se potvrzuje to, že cross-chain bridges, tedy mosty mezi různými blockchainy, jsou v současné době hlavním terčem hackerských útoků. Ze všech hackerských útoků v letošním roce směřovalo celkem 69 % útoků právě na některý cross-chain bridge se ztrátami ve výši 2 miliard dolarů.
Following last night's exploit of the Nomad Bridge, an estimated $2B has been stolen from cross-chain bridges so far in 2022. Read our blog to learn what makes these protocols vulnerable and what the industry can do about it. https://t.co/WLo62H6NFe pic.twitter.com/CZRnqrPikh
— Chainalysis (@chainalysis) August 2, 2022
Chainalysis uvádí, že letos došlo už ke třinácti různým hackům na kryptoměnové mosty. Nejnovějším případem byl útok na Nomad Bridge se ztrátami v hodnotě 190 milionů dolarů.
Skutečnost, že mosty představují v současné době velké riziko, potvrzuje i fakt, že v prvním čtvrtletí roku 2022 bylo odcizeno nejvíce kryptoměn od roku 2021 a to především díky útoku na Ronin Bridge z konce března, kdy bylo odcizeno 624 milionů dolarů v ETH a USDC.
Vysvětlení: Cross-chain bridges, známé také jako blockchainové či kryptoměnové mosty, jsou určeny k převodu kryptoměn z jedné blockchainové sítě do druhé. Ačkoli se konstrukce mostů liší, uživatelé obvykle ukládají své tokeny z jednoho řetězce do protokolu mostu, které jsou pak uzamčeny v chytré smlouvě. Uživateli je pak vydán ekvivalent odpovídajícího tokenu v jiném řetězci.
Tyto mosty jsou podle Chainalysis častým útokem hackerů díky tomu, že se na jednom místě uchovávají obě aktiva, která se “přemosťují”. Tyto prostředky jsou buď uzamčeny v chytré smlouvě a nebo uloženy u centralizovaného správce. Podle některých odborníků je vytvoření efektivního mostu stále v počátečních fázích vývoje a někteří vývojáři poměrně málo rozumí bezpečnostním protokolům, což znamená, že jsou jejich projekty více zranitelné.
Příkladem může být prohlášení zakladatele společnosti Nomad, Jamese Prestwiche, který zhruba dva týdny před nedávným útokem na jeho Nomad Bridge řekl: “Bude trvat ještě rok nebo dva, než se vývojáři seznámí s bezpečnostními modely blockchainových mostů natolik, aby se obrana proti těmto útokům stala standardem.”
Koncem minulého týdne se objevila překvapivá informace o tom, že zkrachovalá společnost Voyager Digital bude moci vrátit svým věřitelům část jejich prostředků. Společnost podala v červenci žádost o ochranu před věřiteli poté, co utrpěla obrovské finanční ztráty, které vzešly z bankrotu krypto hedgeového fondu Three Arrows Capital.
#Crypto lender Voyager Digital has been granted approval to return $270 million in customer cash, WSJ reports.
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) August 5, 2022
Společnost dostala podle Wall Street Journal povolení vrátit 270 milionů dolarů z prostředků zákazníků držených v Metropolitní komerční bance (MCB). Plánované obnovení přístupu k hotovostním vkladům by mělo začít 11. srpna a jedná se o první krok společnosti k vrácení alespoň části prostředků svým klientům. Potvrdil to soudce amerického konkursního soudu v New Yorku Michael Wiles, který vede její konkurzní řízení.
Voyager Digital informoval, že v posledních týdnech obdržel několik nabídek na odkoupení jejího dluhu. Jednou z prvních byla nabídka od společnosti Alameda Research FTX miliardáře Sama Bankmana – Frieda, který se po nedávném krachu mnoha kryptoměnových společností začal prezentovat jako jejich zachránce.
Společnost Alameda Research navrhla odkoupit veškerá aktiva a nesplacené úvěry společnosti Voyager s výjimkou dluhu společnosti Three Arrows Capital, poté aktiva zlikvidovat a prostředky rozdělit v USD prostřednictvím americké burzy FTX. Tento návrh Voyager 25. července odmítl s odůvodněním, že to pro její zákazníky není výhodné.
Společnost Voyager ve své prezentaci během druhého dne slyšení u soudu uvedla, že obdržela nabídky od 88 zájemců, kteří chtějí společnost vykoupit z jejích finančních potíží, a dodala, že vede “aktivní jednání” s více než 20 potenciálními zájemci.
Voyager dluží svým zhruba 100 000 věřitelům částku přesahující více než než 10 miliard dolarů. Nejedná se však o jedinou úvěrovou nebo investiční firmu v oblasti kryptoměn, která se v posledních měsících dostala do likvidace. V podobných problémech se ocitly také společnosti Celsius, Three Arrows Capital, BlockFi a další.
První srpnový týden byl až na několik hackerských útoků poněkud klidný, v duchu dozvuků po zasedání Fedu. Na konci týdne byly zveřejněny zprávy z amerického trhu práce a podle aktuálních dat vzniklo v nesezónních odvětvích dvakrát více volných pracovních míst, než se očekávalo. Dobrá zpráva z trhu práce je na druhou stranu špatná zpráva pro Fed. Čím více lidí vydělává peníze, tím více lidí je utratí, čímž vzniká tzv. mzdově inflační spirála. A příliv peněz do ekonomiky je jednou z hlavních inflačních příčin.
Graf Bitcoinu momentálně vykazuje znaky rostoucího trendu a vytváří vyšší highs a vyšší lows. Zdá se, že momentálně BTC nekopíruje pohyby aktiv podle ekonomických statistik a nadechuje se k pohybům na vyšší cenové hladiny. Vše bude samozřejmě záležet na dalších krocích centrálních bank v následujících měsících.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.