Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Další meme coin tvoří rekordní zhodnocení, Ripple uvolňuje miliardu XRP

Publikováno
Finex Coin Week – Další meme coin tvoří rekordní zhodnocení, Ripple uvolňuje miliardu XRP
Zdroj: Depositphotos.com

Novinky ze světa kryptoměn a jiných digitálních aktiv jsou stále jedním z hlavních cílů pozornosti investorů a obchodníků v krypto-průmyslu. Každý týden se objevují nové zajímavé informace v této oblasti, ať už se jedná o výrazné změny cen kryptoměn, pokroky v oblasti technologie blockchainu nebo vývoj právních předpisů týkajících se této oblasti.

A proto, že informace jsou to nejcennější, jsme tu každý týden my a přinášíme vám nové zprávy, které jsou významné pro všechny, kteří sledují tuto oblast. Čtěte dále, abyste získali nejnovější informace o tom, co se v této oblasti děje a jak může tato oblast ovlivnit i vás. Vaše portforlio, vaši peněženku, váš život. Je tu opět Finex Coin Week.

Obsah článku

Circle staví hráz proti krachu USA

Jednou z největších hrozeb, která se v minulých týdnech v ekonomickém světě zmiňovala, bylo bezesporu riziko platební neschopnosti vlády Spojených států. Takový stav by znemožnil USA proplácení dluhopisů a vyplácení platů státním zaměstnancům, důvodem takového stavu by bylo předlužení země nad úroveň stanovenou tzv. dluhovým stropem, neboli zákonnou hranici maximálního státního dluhu. Přestože otázka posunutí této hranice, což se také nakonec stalo, se ukázala spíše jako předmět politických hrátek mezi demokratickým prezidentem Bidenem a předsedou sněmovny McCarthym z Republikánské strany, už samotné úvahy o krachu vnesly na trhy nejistotu a negativní očekávání.

Jednimi z prvních, kdo by takovou situaci musel řešit, by byly emitenti stablecoinů, neboli tokenů, jejichž smyslem je držet hodnotu určité měny. A vydavatel té vůbec největší, USDC, společnost Circle, se rozhodla pro zásadní krok. V minulém týdnu, těsně před oznámením finální dohody, vydala prohlášení, podle kterého vyřadí ze svého portfolia dlouhodobé dluhopisy Americké vlády a FEDu, jež nahradí pouze tzv. overnight agreements s ministerstvem financí. Cílem podle ředitele společnosti je vyhnout se jakémukoliv negativnímu vlivu neschopnosti USA dostát svým závazkům na USDC.

Takový krok, ačkoliv může v současnosti dávat zdánlivý smysl, s sebou pro Circle a USDC přináší i některá rizika. Mezi ta hlavní patří riziko volatility, a tedy ztráta hlavního specifika stablecoinů – paritního kurzu vůči USD. Na druhou stranu lze říci, že by také token mohl posloužit jako prostředek k udržení hodnoty v případě pádu dolaru. Ten by se v případě platební neschopnosti USA dal očekávat.

Circle tak dost možná vytváří precedens pro další firmy v krypto-byznysu, pokud jde o ochranu před makroekonomickými riziky. Proto je takové chování společnosti důležité, ačkoliv Joe Biden již vydal dekret o dočasném zrušení dluhového stropu.

Ripple uvolnil miliardu XRP

Společnost Ripple, emitent kryptoměny XRP, dala svému hlavnímu coinu do vínku unikátní vlastnost. Zásoby XRP jsou totiž předem vytěženy a jejich počet obchodovatelný na burzách je tak navždy omezen na 100 miliard XRP.

V době založení rozdělila společnost tuto sumu na 20 miliard XRP, které obdrželi spoluzakladatelé, a zbylých 80 miliard šlo právě společnosti samotné. Ta následně uzamkla 55 z těchto 80 miliard XRP a právě z této zásoby je uvolňuje, uzná-li tak za vhodné. A právě nyní došlo k uvolnění jedné miliardy mincí.

V průběhu minulého týdne Ripple v sekvenci nejprve uvolnil 300, následně 200 a nakonec 500 miliónů XRP. Učinil tak v průběhu probíhající právní bitvy s americkou komisí SEC. Ta ve státě New York Ripple žaluje za neoprávněný prodej cenných papírů, jelikož právě XRP za cenný papír považuje. Verdikt se očekává do několika týdnů a podle předchozích vyjádření zainteresovaných právníků se zdá, že je to právě společnost Ripple, kdo tahá za delší konec pomyslného provazu. Případné vítězství v této právní bitvě by mohlo výrazně pozitivně ovlivnit cenu coinu, jenž se v neděli obchodoval za 0,52 USD.

Ripple tak pokračuje se stabilní dodávkou XRP do oběhu podle plánu. To rovněž vytváří pozitivní očekávání, neboť je společnost schopna a ochotna dostát svým závazkům. Na druhou stranu je zcela evidentní, že takováto strategie prioritizuje stabilitu a je otázkou, zda na ni kurz XRP spíše nedoplácí. Což je rovněž možné říct o stále markantních zásobách držených společností Ripple. Ty mohou vytvářet obavy z případných cílených manipulací přiléváním velkého objemu XRP do oběhu.

Worldcoin boduje

Worldcoin je ambiciózní kryptoměnový projekt cílící na tvorbu globálního prostředí pro verifikaci identity a provádění kryptoměnových transakcí, jeho zakladatelem je Sam Altman, CEO dnes již všem známé společnosti OpenAI.

Mezi investory je i společnost Blockchain Capital, což je při nejmenším zajímavé, jelikož její zástupce Spencer Bogart se ještě před časem nechal slyšet, že Worldcoin považuje za nebezpečný nástroj orwellovského využití technologie. Učinil tak kvůli poněkud nestandardnímu způsobu ověření pro přístup do systému Worldcoinu. Bude totiž třeba sken oční duhovky. Tím má systém odlišit člověka od robota. Tato slova prý Bogart odvolal po dlouhých analýzách projektu

Podstatou projektu má být vytvoření uživatelsky přívětivé aplikace propojující veškerý finanční svět pomocí jediného řešení. Především pak pochopitelně svět digitálních aktiv. Projekt rovněž chystá svůj nativní token Worldcoin se zkratkou WLD a aplikaci World App, která má sloužit jako peněženka. Projekt zatím běží ve své beta verzi v ekosystému Polygonu. I tak se do projektu podle jeho autora zapojilo už kolem dvou milionů lidí.

Ve světě hardwaru má pak Worldcoin přinést zařízení nazvané Orb. To bude sloužit k již zmíněnému očnímu skenu. Podle autora je cílem ještě větší bezpečnost dat uživatelů, než umožňují ostatní způsoby ověření, ať už biometrické nebo hesla. Jde tak o další z nových způsobů ověření, které přináší svět blockchainu. V minulosti jsme již informovali o aplikaci Polygon ID, která umožňuje ověření dat uživatele bez nutnosti je zveřejňovat.

SNEK letí vzhůru

Meme coin SNEK, který funguje v ekosystému Cardano, zaznamenal za poslední týden značný nárůst tržní kapitalizace. A to až o 140 %, z hlediska tržní kapitalizace se tak stal druhým největším tokenem v ekosystému po ADA. Ve středu dosáhla dokonce hodnoty 100 milionů USD. Cena jednoho tokenu se v neděli pohybovala kolem 0,0007 USD, což naznačuje, že se trend oproti středě již otáčí. Právě ve středu totiž tento token dosáhl 0,0015 USD, což znamenalo jeho all-time high a o proti době založení, konci dubna, zhodnocení o více něž 300 %.

Právě pokles, který nastal v druhé polovině minulého týdne, nám nejlépe ukazuje, jak jsou ve skutečnosti meme coiny extrémně volatilní a není radno na ně sázet své finance, nejde-li vysloveně o zábavu, lidově řečeno s pár drobnými. Po růstu meme coinu PEPE, o kterém jsme rovněž informovali, skutečně znovu vzrostl zájem o meme coiny. A to jak mezi lidmi se zájmem o DeFi, tak mezi dosavadními no-coinery. Přesto je však třeba mít na paměti, že se jedná o tokeny bez reálně představované hodnoty, bez vlastního ekosystému a podléhající extrémní volatilitě.

I již zmíněný Pepe se od svého květnového all-time-high propadl o více než 66 %. Obchodovat s meme coiny je tedy velmi riskantní.

Gemini míří do Spojených arabských emirátů

Americká burza digitálních aktiv Gemini se rozhodla v následující době zažádat o licenci ve Spojených arabských emirátech. Oznámila to na Twitteru. Nadšení pro kryptoměny je v zemi na Arabském poloostrově podle vyjádření společnosti enormní.

“Jako perspektivní globální finanční centrum navazují Spojené arabské emiráty na svou tradici stát v čele technologického a ekonomického pokroku jako rychle rozvíjející se středobod pro kryprtoměny. Žádostí o licenci uděláme další krok k tomu, aby se z Gemini stala skutečně globální společnost a aby se posunula ve svém poslání odemknout novou éru finanční, osobní a umělecké svobody pro všechny,” stojí v tiskové zprávě.

Gemini je kryptoměnová burza, kterou v roce 2015 založila dvojčata Winklevossova a v současnosti nabízí obchod se 78 digitálními aktivy. Sídlí v New Yorku. Vzhledem k současnému ne příliš přátelsky naladěnému prostředí vůči kryptoměnám a DeFi obecně, které v USA panuje, je otázkou, zda jde skutečně jen o nákup licence, nebo přípravu na případnou změnu sídla. SAE patří mezi nejbenevolentnější státy co se ekonomické svobody podnikatelů týče.

Sama burza si v zemi, jejímž hlavním městem je Abú Zabí (známé též jako Abu Dhabi) a nachází se v ní i oblíbená Dubaj, zadala anketu, podle které drží alespoň nějaké množství kryptoměn až 35 % obyvatel země. To je například o 15 % více než v USA nebo o 23 % více než v České republice, kde se toto číslo v roce 2023 pohybuje kolem 12 %. Navíc až 35 % z obyvatel SAE, kteří krypto dosud nevlastní, vyjádřilo úmysl alespoň nějaká digitální aktiva koupit ještě před koncem tohoto roku.

Jak procento držitelů, tak procento budoucích pravděpodobných držitelů mezi ne-držiteli je ve Spojených arabských emirátech třetí nejvyšší na světě, a to za Brazílií a Indonésií.

Nike přináší NFT do EA Sports

Oděvnický americký gigant Nike se rozhodl představit svou strategii pro web3. Navázala totiž spolupráci s EA Sports, dceřinou společností Electronic Arts, která se zabývá videohrami z prostředí sportů. Hodlá své NFT nabídnout hráčům těchto videoher prostřednictvím platformy Swoosh, která funguje v ekosystému polygonu. Na této platformě společnost již v minulosti prodávala NFT svých tenisek.

Dle tweetu Swoosh se zdá, že mezi tituly zahrnutými do spolupráce by neměly chybět franšízy FIFA a Maden NFL, tedy simulátory fotbalu a amerického fotbalu. Především FIFA patří mezi největší klasiky videoherního světa a absolutně nejúspěšnější sportovní videohru. Poslední verze FIFA23 z loňského září zaznamenala jen v prvním týdnu 10,3 milionu prodejů.

Závěr

Bitcoin se za poslední týden propadl asi o 2 %. Opustil tak pásmo nad 27 500 dolarů za minci a v noci ze čtvrtka na pátek se dokonce dostal i pod 27 000, v neděli se již nad touto hranicí bezpečně držel. Obchodoval se za 27 220 USD v době psaní článku. Fear and Greed index se nám výrazněji nepohnul, hodnota činí 52, čili se nachází ve středovém pásmu jen mírně směrem k nenasytnosti.

A to je z tohoto vydání Finex Coin Weeku vše. Přeji úspěšný týden a budu se těšit opět za týden.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.