Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed rozhodne o budoucnosti akciových trhů. Kdy začne snižovat sazby?

Nadcházející zasedání Federálního rezervního systému nabídne klíčové informace o náhledu představitelů na inflaci. Sníží se úrokové sazby? Zjistěte více!

Publikováno
Fed rozhodne o budoucnosti akciových trhů. Kdy začne snižovat sazby?
Zdroj: depositphotos.com

 

Blíží se další klíčové zasedání Federálního rezervního systému, které se stane důležitým mezníkem pro finanční trhy, ekonomické prognózy i ceny akcií.

Tento týden se úředníci Fedu sejdou, aby diskutovali o dalším směřování úrokových sazeb a měnové politiky. Nadcházející zasedání, plánované na úterý, nabízí očekávané zveřejnění “bodového grafu”, který odhalí, zda členové Fedu stále očekávají tři snížení úrokových sazeb v roce 2024.

Úroková sazba Fedu a inflace

Úroková sazba Fedu je klíčovým nástrojem měnové politiky ve Spojených státech. Jedná se o sazbu, za kterou si banky půjčují peníze od centrální banky, čímž ovlivňuje úrokové sazby na trhu a následně ekonomiku.

Aktuálně je úroková sazba Fedu nastavena na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. Proto je půjčování peněz pro banky, potažmo pro firmy a veřejnost dražší. Toto opatření bylo zavedeno jako reakce na inflační tlaky v roce 2022.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 5 let
Vývoj americké inflace za posledních 5 let

Inflace je také hlavním důvodem, proč zatím nebyla úroková sazba snížena. Únorové údaje znovu ukázaly na rychlejší růst cen, než se předpokládalo. Stejně tak tomu bylo i s lednovými daty.

Předseda Fedu Jerome Powell a jeho kolegové již několik měsíců zdůrazňují, že před zahájením snižování chtějí mít jistotu, že inflace “udržitelně” klesá k jejich 2% cíli.

Co je “bodový graf”

Dot-plot, neboli bodový graf Fedu je vizuální nástroj používaný americkou centrální bankou k prezentaci odhadů budoucího vývoje úrokových sazeb.

Každý bod na grafu představuje odhad jednoho člena Federálního rezervního výboru, kde by měla být úroková sazba na konci každého kalendářního roku.

Zdroj: federalreserve.gov
Feds dot-plot 12_2023
Bodový graf z prosince 2023

Tento graf je aktualizován čtvrtletně a poskytuje pohled na různorodé názory členů na vhodnou úroveň měnové politiky. Bodový graf zahrnuje období nejbližších dvou let a také dlouhodobé odhady, které představují neutrální úrokovou sazbu.

Pro trhy je bodový graf důležitý ukazatel budoucích kroků Federálního rezervního systému a může ovlivnit jejich chování.

Je však důležité brát v úvahu, že skutečný vývoj se může odchýlit od předpovědí z dot-plotu v důsledku nejistoty a změn v ekonomickém prostředí.

Snížená očekávání

Na začátku roku 2024 trh očekával až šest možných snížení úrokových sazeb Fedu, která měla začít již v březnu. Tyto odhady postupně klesaly v důsledku různých faktorů, včetně překvapivě vyšší inflace a opatrných komentářů úředníků Fedu.

V průběhu prvních měsíců roku investoři postupně snižovali svá očekávání až na tři možná snížení, přičemž jejich předpokládaný termín zahájení se posunul až na červen.

Dokonce i tato očekávání začínají být korigována a někteří analytici naznačuj, že snížení sazeb v roce 2024 vůbec nemusí nastat.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.