Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dluhopisový trh bude jednou z největších příležitostí roku. Zajistí vám slušný výnos a antifragilitu portfolia

Dluhopisy jsou opomíjené a přitom se jedná o trh, který v následujících letech, velmi pravděpodobně, přinese velmi nadprůměrné výnosy. A zároveň vaše portfolio ochrání.

Dluhopisový trh bude jednou z největších příležitostí roku. Zajistí vám slušný výnos a antifragilitu portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Dluhopisový trh má za sebou dost těžký medvědí trh, protože když rostou úrokové sazby tolik agresivním tempem, logicky se to muselo propsat velkými ztrátami.

Prismatem dluhopisového ETF pro 20leté splatnosti, jsou celkové ztráty až 54 % k minimu z října roku 2023. Nicméně v současnosti víme, že cyklus růstu úrokových sazeb je zřejmě u konce. To z amerických státních dluhopisů dělá jednu z největších příležitostí roku.

Poznámka

Když mluvím o dluhopisovém trhu, myslím tím americké státní dluhopisy, které jsou rozřazeny na bills (0-1), notes (10) a bonds (20). Dokonce i korporátní dluhopisy s vysokými ratingy nás z různých důvodů nezajímají.

Expozice v dluhopisovém trhu vám zajistí velmi slušný fixní výnos a antifragilní postavení na trhu.

Antifragilní znamená, že když se něco v reálné ekonomice nebo na finančních trzích pokazí, dluhopisové portfolio vám může přinést vskutku obstojné výnosy. Třeba od začátku finanční krize z roku 2007 se dluhopisové ETF pro bondy zhodnotilo během roku a půl skoro o 50 %.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Kurz dluhopisového ETF (20+)
Kurz dluhopisového ETF (20+)

Dluhopisový trh je ochranou v krizových obdobích

Jak už jsem psal výše, dluhopisový trh nabízí solidní ochranu portfolia v hektických dobách. Když udeří ekonomická recese nebo finanční krize, investoři mají tendenci hledat zde útočiště.

Poznámka

Investoři spatřují ve státních dluhopisech bezpečný přístav, protože nabízí jistý fixní příjem a učebnicově nemohou přijít o jistinu.

To perfektně vizualizuje inverzní výnosová křivka. Ve zkratce, inverzní výnosová křivka vizualizuje situaci, kdy na dluhopisovém trhu krátkodobé výnosy překonávají dlouhodobé výnosy, což není standardní situace.

Čím déle musíte držet cenný papír, tím větší riziko podstupujete. Takže požadujete vyšší časové prémium. Respektive vyšší výnos za podstoupené riziko.

Zdroj: gurufocus.org
Výnosová křivka z roku 2023 a současnosti
Inverzní výnosová křivka z roku 2023 a současnosti

To ovšem neplatí v situaci, kdy investoři vyhlíží problémy. A když vyhlíží problémy, hrnou se právě do dluhopisů s delšími splatnostmi, čímž jejich výnosy stlačují dolů. V případě, že se jejich obavy totiž potvrdí, dlouhé splatnosti reagují největším růstem v důsledku poklesu v tržních úrokových mírách. Čemuž se říká durace.

Info

Durace je ukazatelem citlivosti ceny dluhopisu na změnu v úrokových mírách (úrokové riziko). Durace se dá velmi snadno splést se splatností, protože se obě veličiny vyjadřují v letech. Nejde ovšem o tu samou věc.

Durace vyjadřuje, o kolik procent se změní cena dluhopisu, když vzrostou úrokové sazby o 1 procentní bod. Čím delší splatnost dluhopis má, tím větší má i duraci.

Na základě výnosové křivky existuje model pravděpodobnosti pro ekonomickou recesi z dílny Federálního rezervního systému. V současnosti je pravděpodobnost pro recesi, během následujících 12ti měsíců, více jak 50%. Model se na těchto hodnotách drží více jak půl roku.

Zdroj: currentmarketvaluation.com
Pravděpodobnost ekonomické recese v následujících 12ti měsících na základě výnosové křivky
Pravděpodobnost ekonomické recese v následujících 12ti měsících na základě výnosové křivky

Výnosová křivka se v minulosti prokázala jako spolehlivý předstihový ukazatel. Ačkoliv se občas stalo, že generovala falešné signály. Příkladem je například rok 1995, kdy místo předpokládané recese, došlo pouze k tzv. soft landingu americké ekonomiky.

I dluhopisový trh má svá rizika

Skoro to může vypadat, že americké státní dluhopisy jsou jistý “trade”. Na finančních trzích ovšem žádná jistota neexistuje. Jsou akorát pravděpodobnosti, které skutečně nahrávají portfoliím složených z dluhopisů.

Pořád tu jsou ale rizika, která spočívají v inflaci a vysoce deficitních rozpočtech americké vlády. Když například inflace začne zase růst, musí přirozeně úrokové sazby nahoru. To implikuje pokračování medvěda na dluhopisovém trhu.

Opravdu zásadním rizikem je naprostá absence rozpočtové odpovědnosti federální vlády. Emise dluhových cenných papírů je v posledních letech zcela enormní. A každá taková emise postupně ředí trh.

Tím chci říct, že když bude centrální vláda takhle pořád rozhazovat, nemusí se dluhopisovému trhu tolik dařit.

Zdroj: macromicro.me
Emise dluhových cenných papírů americkou vládou
Emise dluhových cenných papírů americkou vládou

Závěrem: Jak si vytvořit expozici v dluhopisovém trhu?

Investor má vícero možností, jak si vytvořit expozici v dluhopisovém trhu. Můžeme dluhopisy koupit zprostředkovaně skrze brokera. Další možností jsou podílové fondy nebo dluhopisové ETF.

Osobně preferuji dluhopisové ETF, protože v reálném čase kopíruje cenový vývoj, přináší dividendu a je to velmi likvidní. Navíc lze kupovat i za malé částky.

Info

Dividenda dluhopisového ETF přesně nekopíruje aktuální výnosy na dluhopisovém trhu. Jde totiž o průměr z držených dluhopisů ve fondu, které se postupně rollují. Momentálně dividenda dosahuje 3,5 %.

Co se ještě týká techniky trhu, kurz dluhopisového ETF má tržní minimum z října 2023 na ceně 82,5 dolarů. Zatím máme i potenciální vyšší minimum, které se technicky potvrdí až s vytvořením nového kurzového vrcholu. Tím chci říct, že jsme pořád relativně blízko ode dna.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Dluhopisové ETF
Dluhopisové ETF (20+)

Uvažujete o investování do ETF? Zvážit můžete i některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Miloslav Divis

Celkem souhlas s dvěma výhradami:
1) chybí mi zdůraznění měnového rizika (zejména s přihlédnutím na dluhovou politiku US vlád)
2) ETF je pro dluhopisy velmi nevhodné, obsahuje trvale se měnící mix dluhopisů, který je závislý na přítoku, či odtoku peněz z ETF. Je tedy velmi těžké předvídat jeho vývoj. Je velmi jednoduché koupit přímo americké státní dluhopisy, u kterých je možné velmi dobře predikovat jejich vývoj.

Ing. Jaroslav Jarolím

Zdravím,

1) Rizik spojených s dluhopisy je asi deset, takže se vše do krátkého příspěvku nevleze.
2) To bylo v příspěvku též řečeno a nevidím důvod, proč by mělo být ETF nevhodné. Jakýkoliv instrument má své pro a proti. Ne každý má skoro 100 tisíc korun, aby mohl koupit rovnou fyzické dluhopisy u brokera nebo účet v US, aby je mohl nakoupit direct.gov.
3) Velmi dobře se nedá predikovat vývoj u žádné investice.