Finanční trhy mají za sebou týden, který asi nejlépe vystihuje pocit probrání se z kocoviny.
Trhy propadly euforii založené na spekulaci, že Fed a s ním i ostatní centrální banky brzo otočí páku měnové politiky. Trhy znovu zaplaví levné peníze a večírek bude moci pokračovat. Jerome Powell v Jackson Hole přinesl studenou sprchu, ale dal burzovním hráčům i naději. Ta spočívá v tom, že měnová politika se bude přizpůsobovat makroekonomickým údajům. Ty nejdůležitější jsou: inflace, trh práce a růst či pokles HDP. Burzy očekávaly s velkou netrpělivostí data z amerického trhu práce.
Ještě než se dostaneme k samotné interpretaci těchto dat, udělejme několik poznámek. První je obecný obrovský zájem o makroekonomická data. Ano údaje z trhu práce byly vždy důležité pro profesionály nebo pro pravidelné investory na burze. Avšak obrovské množství novinových článků, včetně těch, které se snaží začátečníkům vysvětlit, jak těmto datům porozumět, ukazuje, že mediální pozornost je nadměrná. I kdyby čísla byla velmi dobrá nebo velmi špatná, jsou to pouze měsíční čísla.
Burza, ale i celá ekonomika, se pohybuje v cyklech. Trendy a tendence jsou mnohem důležitější než jeden údaj. Nehledě na to, že ten, kdo se sledování makroekonomických údajů věnuje dlouhodobě, ví, jak důležitá je interpretace v celkovém kontextu.
Navíc sběr těchto údajů má svoje limity v metodice. V USA, ale i v Evropě, údaj z trhu práce uvažuje pouze ty lidi v systému, kteří jsou někde přihlášeni. Dlouhodobě se upozorňuje na velké procento lidí, kteří v systému již nejsou a nežádají o podporu v nezaměstnanosti, nebo nemají zájem o žádnou práci. Typickým příkladem je právě údaj o americké nezaměstnanosti, která je velmi nízká, ale nezahrnuje v sobě ty, kteří nežádají nebo již nemají právo žádat o podporu. Pouze statistický údaj nestačí, ale musí být vsazen do hlubšího rámce, který se však nevejde do novinového článku pro širokou veřejnost.
Druhá poznámka k obecnému vnímání čísel o nezaměstnanosti ukazuje na absurdnost celého procesu. Trhy se již delší dobu řídí heslem, že dobrá makroekonomická zpráva má špatný dopad na akciové trhy. Stejně tak platí, že špatná zpráva je dobrá pro akciové trhy.
Jak je to možné? Toto převrácení hodnot je možné díky Fedu. Jelikož nyní platí logika, že pokud je na tom trh práce špatně, je pravděpodobnost, že Fed svoje sazby nezvedne. A naopak pokud se americkému trhu práce daří, tak platí, že Fed má volnou ruku a úrokové sazby mohou růst mnohem rychleji než jsme čekali.
To je přece absurdní, protože dřív platilo, že pokud na tom byl americký trh práce dobře, je to známka dobře fungující ekonomiky, která se víc čí méně projeví na fundamentech firmy. Nyní se trhy radují, když americká ekonomika nefunguje.
Vraťme se k pracovním statistikám z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst byl lehce nad odhadem a dosáhl 315 tisíc oproti očekávaným 298 tisíc. Pracovní trh tak nepřipravil nemilé překvapení jako minulý měsíc, kdy tvorba pracovních míst dosáhla 526 tisíc. Tento statistický údaj byl v souladu s očekáváním.
Pokud by nových pracovních míst bylo hodně, mohlo by to spustit výprodeje akcií, protože investoři by se obávali zvýšení sazeb. A naopak, pokud by nových pracovních míst ubylo, mohli bychom zažít růstovou rallye na akciích. Naštěstí se nic takového nestalo.
Zajímavý byl údaj o růstu mezd v USA. Ten si drží stejné tempo 5,2 %. Stabilita růstu mezd ukazuje, že utahování měnové politiky Fedem, ještě nenese ovoce. Dobrým signálem by bylo zastavení růstu, protože pak by inflace nebyla živena růstem mezd.
Trhy mají přehnané očekávání. Měnová politika se dá přirovnat ke kormidlování velkého tankeru. Fed otáčí kormidlem, avšak změna směru je velmi pomalá. Trhy očekávají, že dopady a následky přijdou okamžitě. Jsou nervózní, když se nic neděje nebo jsou čísla špatná.
Investor by si měl udržet odstup od těchto údajů a neustálého sledování trhu a různých makroekonomických údajů. Jediná možnost, jak neztratit hlavu v současné situaci, je se zaměřit na konkrétní firmy s dobrými fundamenty a sledovat jejich cenu. V případě negativního sentimentu na trhu se tyto hodnotové firmy mohou dostat do pásma vhodného pro nákup na dlouhodobé pozice.
Další zajímavou možnosti je vnímat trh nikoliv globálně, ale sektorově a ptát se, jaké sektory budou profitovat z výší inflace a ztráty kupní síly obyvatel, a kterým sektorům se za současných podmínek vyhnout obloukem.
Firemní zprávy: Výsledky Kofoly jako předzvěst problémů mnohých firem v Česku
Jako jedna z posledních firem na české burze představila svoje výsledky za první pololetí roku 2022 nápojářská firma Kofola. Jak se dalo čekat, obrat rostl, ale zisk klesal. Konkrétně tržby meziročně vzrostly o 23 % na 2 221,2 milionů korun. Zde vidíme dobře, že během inflace rostou tržby, avšak ziskovost ne. Jediný, kdo z toho může mít radost, je český stát, protože takto vybere víc na DPH.
Pokles zisku EBITDA byl 29 % oproti minulému roku. Čistý zisk dosáhl 72 milionů korun, tzn. pokles meziročně o 46,5 %. Na vině tohoto špatného výsledku jsou rostoucí ceny vstupů energií, cukru, plastu a skla. Marže firmy tak klesla z 21,1 % na 19,2 %.
Jak se firma chce vypořádat se současnou situací? Samozřejmě hledáním úspor a omezením investic. To není dobrá zpráva pro českou ekonomiku, protože pokud nyní začnou firmy šetřit, hrozí velmi brzo propad české ekonomiky do recese. Kofola má díky růstu tržeb zatím práce hodně, a nemusí hledat úspory na straně zaměstnanců. Ale jakmile dojde k tomuto kroku, můžeme si být jistí, že recese je tady.
Firma již dříve provedla opatření, kdy své korunové dluhopisy převedla na eura. To je v případě Kofoly dobré řešení. Úrokové sazby na euro určitě nebudou větší než na české koruně. Kofola díky tomu, že má své aktivity na Slovensku a v adriatickém regionu, je chráněna vůči kurzovému riziku eurového dluhopisu.
Bohužel se šetření dotklo i akcionářů. Management navrhl snížení dividendy z 13,5 korun na 11,3 korun. Tímto snížením Kofola ušetří 47 milionů korun. Snížení dividendy jistě smysl má, i když tím Kofola riskuje, že přijde o akcionáře, kteří se ročně těšili na solidní dividendu. Roční dividendový výnose se dostal ke 4 % ročně. Tedy méně než dnes nabízí spořící účty. V každém případě se vedení Kofoly snaží již teď se na krizi připravovat, a jak známo štěstí přeje připraveným.
Cena akcií Kofoly se dostala na 269 korun. Je pravděpodobné, že další vlna výprodejů na této akcii se dostaví na konci září, kdy je rozhodný den pro výplatu dividend. Cena akcií Kofoly by se tak mohla dostat znovu do pásma 240 až 250 korun.
Pokud Českou republiku nepostihne hluboká recese, tak tato cena již může být zajímavá pro vstup do long pozic. Avšak jestli dojde k nové krizi v gastronomii v případě zavedení nových covidových opatření nebo většího krachu restauračních zařízení, může se cena akcií Kofoly velmi rychle dostat ještě níže.
Centrální banky: Maďarsko pokračuje v tvrdém boji s inflací
Jestli existuje jedna země, která se opravdu snaží porazit inflací zvedáním úrokových sazeb, je to Maďarsko. Maďarská centrální banka zvedla svoje sazby o 100 bazických bodů na současných 11,75 %. Červencová inflace byla v Maďarsku 13,7 %. Jestli letní prázdniny byly špičkou inflace, tak se Maďarsko pomalu dostává do stavu, kdy úrokové sazby budu stejně velké jako inflace. Díky tomu by reálná úroková sazba mohla být poprvé nenulová.
Maďarský trh práce je v dobré kondici, nezaměstnanost dosahuje pouze 3,3 %. Růst HDP sice zpomaluje a je na úrovni 1 %, ale maďarská ekonomika, ještě není v recesi jako USA. Zatím se obavy z růstu nezaměstnanosti nebo recese v důsledku zvedání úrokových sazeb nedějí.
Česká národní banka má ještě čas, protože setkání, na kterém bude hlasovat o možném zvýšení sazeb, je v plánu až na konci září. Pokud však ČNB sazby zvedat nebude, riskuje, že jí ujede vlak a to nejenom vůči dolaru či euru, ale i vůči svým nejbližším zahraničním partnerům. Jestli Maďarsko porazí inflaci zvedáním sazeb, ČNB si bude muset připravit minimálně vysvětlení pro veřejnost, proč nešla cestou vytyčenou bývalým guvernérem Rusnokem?
Svoje sazby zvedl Izrael o 75 bazických bodů na 2 %, Dominikánská republika o 25 bazických bodů na 8 %, a Guatemala o 50 bazických bodů na 2,75 %.
Indexy: Indexy znovu klesaly
Nejenom strach ze zvednutí sazeb, ale trhy vystrašilo i zastavení dodávek plynu přes NordStream 1. Rusko dodávky zastavilo pod záminkou opravy plynovodu. Avšak není jasné, kdy se přesně obnoví. Doufejme, že brzo. Trhy si však uvědomují, že Rusko tyto dodávky může pod jakýmkoliv důvodem zastavit. Nejistota by velmi silně dopadla na akciové trhy. Otázkou je, zda dnes existuje dobrá zpráva, která by přinesla klid na akciové trhy.
Burzám v Asií se nedaří. Navíc Čína se znovu rozhodla uzavřít větší města z důvodu výskytu Covidu. Vzhledem k současným poznatkům, je opravdu záhadou, proč Čína stále volí taktiku zero Covid. Hongkongský index ztratil 3,56 %. Japonský Nikkei odepsal 3,46 %. O něco lépe dopadla Šanghajská burza, která ztratila 1,54 %.
S výjimkou německého indexu Dax, který vzrostl o 0,61 %, se burzám v Evropě nedařilo. Francouzský index CAC ztratil 1,70 %. Britský index FTSE 100 poklesl o 1,97 %.
Burzy v zámoří taktéž zaznamenaly velký pokles. Index Nasdaq100 odepsal hrozivých 4,21 %. Americký index S&P ztratil 3,29 %. Průmyslový Dow Jones taktéž zůstal v červených číslech a zmenšil se o 2,99 %.
Ceny ropy jsou hlavolam. Z pohledu týdenního obchodování ropa Brent odepsala přes 5,7 % a týden a zakončila na 93,2 dolarů za barel. Americká lehká ropa se prodávala za 87,25 dolarů za barel. Ropa je v zajetí dvou vlivů: makroekonomického a geopolitického.
Pokud Fed bude zvedat sazby, je pravděpodobné, že se svět ocitne v recesi. Recese bude snižovat poptávku po ropě a díky tomu půjde její cena dolů. Avšak především americký prezident Biden by rád viděl ceny ropy nižší, protože její cena ovlivňuje každodenní život Američanů. Nižší ceny ropy by samozřejmě pomohly i Fedu v boji s inflací. A to nemusíme mluvit o tom, že nižší ceny ropy by uškodily Rusku více než dosud všechny uvalené sankce.
Rusko nám umožní přejít ke geopolitickému riziku. OPEC už dal jasně najevo, že v případě poklesu ceny ropy, své těžební limity sníží. Saudská Arábie se chce zahojit za doby, kdy ropa stála méně než 20 dolarů za barel. Samozřejmě tímto krokem podporuje Rusko.
Dalším negativním vlivem jsou nepokoje v Iráku. Pokud by došlo k výpadkům dodávek z Iráku, odhaduje se, že ropa by mohla stoupnout o 5 až 10 dolarů. Jedinou možnosti jak srazit více cenu ropy je zvýšení limitů pro Írán. Jenomže Írán má svého tradičního spojence v Rusku a dobře si uvědomuje, že zvýšení exportu ropy jeho spojence poškozuje.
Aby toho nebylo málo Alžírsko požádalo o vstup do BRICSU. Jinak řečeno v současném Ukrajinské-ruském konfliktu by se zařadilo na stranu Ruska. A jelikož Alžírsko je významný dodavatel zemního plynu do jižní části Evropy, Evropa by se tak dostala ještě do většího tlaku co se do zásobování plynu týče. V každém případě se dá očekávat zvýšená volatilita na ropě a zemním plynu v následujících týdnech.
Komodity: Nad zlatem a stříbrem se stahuji mračna
Zlatu se ani tento týden nepodařilo prolomit sérií poklesů. Oslabilo na 1722 dolarů, což odpovídá týdenní ztrátě 1,38 %. I když poptávka po fyzickém zlatě zůstává silná, zlato dolů ženou především obchodníci na burze. Cena zlata může v období zvedání úrokových sazeb růst jen velmi těžko. Nakoupit zlato se vyplatí až ve chvíli, kdy skončí utahování měnové politiky.
Ještě hůř je na tom stříbro. Stříbro oslabilo o výrazných 3,62 % a kleslo na úroveň 17,9 dolarů za trojskou unci. Z pohledu technické analýzy stříbro riskuje prorazit dlouhodobý spodní kanál. Při jeho proražení bychom se mohli dočkat dalšího pádu stříbra o 10 %.
Asi jen málokoho překvapí, že hlavní slovo a největší vliv na obchodování bude mít centrální banka. Pro změnu nepůjde o Fed, ale o ECB. ECB by měla oznámit zvýšení úrokových sazeb. Zvýšení se očekává na úrovni mezi 50 až 75 bazických bodů. Jiné hodnoty by byly překvapující.
ECB tak pouze dohání ztrátu za Fedem. Evropská centrální banka potajmu doufá, že Fed taktéž ustoupí od své měnové politiky a nebude muset zvedat sazby k hranici 2 %. ECB si velice dobře uvědomuje, že na rozdíl od Fedu, musí řešit zadlužené země jako Itálie, Řecko nebo Francie. Díky zvýšení sazeb však Euro může posílit vůči dolaru, to by byla dobrá zpráva, protože silný dolar začíná škodit světové ekonomice.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.