Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Americké a evropské akcie dále klesají – Pokračujeme v medvědím trendu?

Americké a evropské akcie dále klesají – Pokračujeme v medvědím trendu?

Americké a evropské akcie dále klesají – Pokračujeme v medvědím trendu?
Zdroj: depositphotos.com

V rámci dnešního příspěvku si uděláme stručný přehled akciového trhu pomocí indexů, jako jsou S&P 500, Nasdaq 100 a Stoxx 600. Zaměříme se na americký a evropský trh.

Konec léta, tedy "okurkové sezóny", se rychle blíží. Proto je na místě mít přehled o tom, co se od konce minulého roku na trzích odehrálo a co nás možná čeká.

Technologický sektor

Technologický sektor je plný tzv. růstových titulů. Proto je index nejnáchylnější na změnu v makroekonomickém prostředí. Když se globální ekonomice daří a úrokové sazby jsou nízké, technologické tituly rostou tím nejrychlejším tempem.

Když se ale měnové prostředí začne utahovat a hrozí recese až krize, technologický sektor jako celek trpí mnohem více než tituly hodnotové, jako jsou třeba Coca-Cola nebo McDonald's.

Technologicky index Nasdaq
Technologicky index Nasdaq
Zdroj: tradingview.com

Technologický index Nasdaq ztratil od konce listopadu do půlky června zhruba 35 % ze své hodnoty. Což je za více jak půl rok nemalá ztráta, která implikuje jednu zásadní věc. Na trhu panuje medvědí trh. V půli června se však vytvořilo kolem S/R levelu 1 800 bodů lokální dno. Poté kurz indexu dva měsíce soustavně stoupal. To se změnilo v půli srpna. U S/R levelu 13 200 bodů se vytvořil vrchol a od té doby kurz Nasdaq strmě klesá.

Vzhledem k tomu, že rétorika Federálního rezervního systému je hodně jestřábí, akciový trh panikaří. A to je normální reakce na očekávaný růst úrokových sazeb. Proto s takovým tempem můžeme dno z půlky června brzy otestovat.

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 nezaznamenal takové ztráty jako technologický index. Historické maximum se datuje do počátku ledna a v polovině června zaznamenal v relativním vyjádření ztrátu přes 24 %. Na první pohled se může zdát, že to není tak velká ztráta. Je třeba si ale uvědomit, že index za méně jak půl rok smazal zisky, které předtím index nabíral celý rok. Když investor nakupoval zhruba v prosinci 2020, byl v tu chvíli na nule. Což není nic příjemného, když své investice pořád držíte.

Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Po 24% poklesu se kurz indexu zastavil na S/R levelu 3 620 bodů, kde nastal odraz. Zde začalo bearmarket rally, které trvalo do 16. srpna. Kurz se dostal do klíčových kurzových úrovní v rozmezí S/R levelů 4 230 – 4 390 bodů. Tam se mimo jiné nachází rezistenční diagonála, která spojuje předešlé dva vrcholy. Otestováním a odrazem kurzu od řečené diagonály se akorát potvrdil pokračující medvědí trend.

Jak jsem dopodrobna rozebral v tomto příspěvků, Fed jednoznačně trhu oznámil, ať počítají s restrikcemi. A trhy na to skutečně reagují. Mimochodem, finanční trh je pro americkou centrální banku i takovým real time indikátorem pro očekávání. Když je ta "správná" odezva tržních účastníků, měla by politika fungovat i na očekávání v reálné ekonomice.

Evropský akciový trh

Evropský akciový trh v podobě indexu Stoxx 600 drží stejný trend jako americké protějšky. Leč kurzový vývoj rozhodně není identický. Stoxx 600 celkově ztratil přes 19 % a tržní dno se nachází na 400 bodech. Na počátku července se trh zmohl na odraz, který trval do 16. srpna. Od té chvíle kurz indexu zase strmě klesá. A takovým tempem se můžeme brzy setkat s dosavadním lokálním minimem.

Musím připomenout, že i Evropská centrální banka začala zvyšovat úrokové sazby. Obecně se očekává, že se do konce roku dostaneme na 2 %. To není žádná velká, restriktivní úroveň. Ale na evropský trh má samozřejmě obrovský vliv i Fed. Jelikož má na globální ekonomiku největší vliv.

Akciový index Stoxx 600
Akciový index Stoxx 600
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

V těchto chvílích to vypadá, že medvědí trend na akciových indexech zase pokračuje. Pouze to není potvrzené, protože pro potvrzení je nutné překonat lokální tržní minimum. Což se zatím nestalo. Když se ale podíváme na jednotlivé akciové tituly jako jsou Intel, Meta, Nvidia a další technologické tituly, padají zase ke dnu.

Ale to nevadí, protože čím níž růstové tituly půjdou, tím větší je to příležitost do budoucna. Stane se vám jen párkrát za život, že máte zkušenost s takovými mohutnými propady na velmi lukrativních akciových titulech. A toho můžete využít.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo