Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spojené státy jsou v recesi – Technická vs. ohlášená recese

Publikováno
Spojené státy jsou v recesi – Technická vs. ohlášená recese
Zdroj: fairobserver.com

Recese je tématem, který momentálně rezonuje celým světem. To platí i pro Spojené státy, kde se poslední měsíce neřeší snad nic jiného, než zda je jejich ekonomika v recesi.

Trhy už jistou dobu dávaly jasně najevo, že s recesí počítají. Respektive se v USA převrátila výnosová křivka. A výnosová křivka takřka nikdy nelže. Nakonec se recese potvrdila díky poslednímu zveřejnění HDP. Respektive se potvrdila technická recese. Jaký je mezi tím rozdíl?

Technická vs. ohlášená recese

Pod technickou recesí rozumíme, když HDP dva kvartály po sobě klesá. A to se i stalo. Za první kvartál HDP meziročně kleslo o 1,6 % a za druhý kvartál o 0,9 %. Nejsou to velké poklesy. Ovšem stačí na to, abychom mohli konstatovat, že Spojené státy jsou v technické recesi.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj HDP v USA
Vývoj HDP v USA

Když měl Fed po zasedání, následná tiskovka se hodně točila kolem řečeného tématu. Explicitně se jeden z novinářů předsedy Jeroma Powella zeptal, jestli je ekonomika Spojených států v recesi. Powell opakovaně odpovídá na podobné otázky vyhýbavě a nakonec řekne, že je to “unlikely”.

Ve finále to tolik nepravděpodobné vážně není, když je výnosová křivka převrácená, sazby rostou, akciový trh šel strmě dolů, výsledky firem jsou výrazně horší, vysoká inflace, atd. To jsou typické symptomy recese.

Nicméně to pro oficiální ohlášení recese nestačí. K tomu v USA slouží National Bureau of Economic Research (NBER), který recesi ohlašuje až s jistým zpožděním. Upřímně netuším, jakou mají konkrétní metodiku. Ale jenom HDP na to nestačí.

Já bych si ale dovolil tvrdit, že ji nakonec ohlásí. Kromě poklesu HDP je totiž vysoká inflace. Což implikuje tzv. stagflaci. Stagflace znamená, že HDP stagnuje nebo klesá, zatímco inflace je vysoká. Čili současný stav začíná připomínat 70. léta minulého století. Je ale pravda, že trh práce je v USA pořád silný. Otázkou ale je, na jak dlouho?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem

Proč Federální rezervní systém nechce přiznat, že Spojené státy spějí k recesi? Centrální bankéři soustavně pracují s očekáváním trhu. A jak jsem mnohokrát již zmiňoval, proto záměrně lžou. Minimálně netvrdí to, co si sami ve skutečnosti myslí. Už jenom to samotné lhaní je totiž součástí jejich měnové politiky. Tlumí tím to špatné očekávání.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎