Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Připoutejte se technologické akcie a Bitcoin pokračují ve volném pádu, ustojí propad Fed?

Publikováno
Burza s odstupem – Připoutejte se technologické akcie a Bitcoin pokračují ve volném pádu, ustojí propad Fed?
Zdroj: Depositphotos.com

Nálada na trzích se i nadále utápí v pesimismu. Sektorová rotace, tedy odklon od technologických a růstových akcií směrem k defenzivním titulům, je v plném proudu. Měsíc leden ukazuje, že tato tendence je trvalejšího charakteru, a může nás pronásledovat ještě dlouho. V podstatě do té doby, dokud se nezmění nové nastavení trhu. To se nyní připravuje na březnové první zvednutí sazeb americkým Fedem. Důraz je třeba klást na slovo „připravuje“.

Osobně pracuji i s možností, že Fed ještě od zvednutí sazeb odstoupí anebo bude jen kosmetické. I tak můžeme vyložit současné propady trhu, jako tlak na Fed, aby od utažení měnové politiky odstoupil.

Všem je úplně jasné, že pokud bude Fed sazby zvedat, současný trend se jen zrychlí. Technologické akcie mají navíc kam padat, protože i poklesy o 20 či 30 % nejsou dostatečné, aby se kupci vrátili na hodnoty dané fundamentální analýzou. Technologické akcie mohou spadnout i na polovinu současných cen bez toho, že by se změnil trend. To je důležité si uvědomit a investor by se měl vyvarovat nákupu těchto akcií i přesto, že minulý rok se taktika „buy the dips“ osvědčovala. Právě zvýšení sazeb by znamenalo definitivní konec tohoto trendu. Po případném výrazném propadu cen akcií totiž americká centrální banka nenastoupí a nezačne zalévat akciové trhy hotovostí, aby ceny znovu vyhnala na rekordní úroveň. To se už nebude dít. Propady technologických akcií v současnosti tak nemají jasné dno.

Samozřejmě geopolitický kontext možného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem na jistotě a důvěře v lepší zítřky také nepřidá. I když si osobně myslím, že žádná ze stran si skutečně válku nepřeje, protože potenciální zisk je pro obě strany jsou mizivý. Eskalace konfliktu se ale může negativně projevit na trzích. Není navíc možné úplně vyloučit, že se jedna nebo druhá strana rozhodne zaútočit. V případě vtažení USA do tohoto konfliktu by pak tato válka mohla znamenat další záminku nezvedat úrokové sazby.

Konec technologického snu

Nejenom technologické akcie, ale kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají výprodeje. První důvod je společný a to je vybírání zisků. Kdo může, pojistí si zisky prodejem. Doba je nejistá a volatilní, a proto je i přes současnou inflací lepší mít po ruce hotovost pro případně nákupy. Jak tuto hotovost získat? Prodejem pozic, kde je naděje na změnu v příštích týdnech velmi malá. Takovými aktivy jsou Bitcoin a právě technologické akcie.

Druhým důvodem je, že Bitcoin a technologické akcie jsou spojené nádoby. Investorka Cathie Woods několikrát po sobě zopakovala, že investice do těchto aktiv je přípravou na nový svět, který se před námi otvírá. Korona navíc urychlila přesun mnoha podniků k digitálním technologiím.

Home office se staly normou. Už se zdálo, že nová doba klepe na dveře. Avšak nyní se ukazuje, že to očekávání bylo předčasné. Ropu budeme ještě dlouho potřebovat. Elektromobily nevytlačí spalovací motory ani v příštím roce. To neznamená, že by technologie byly odepsané a technický pokrok již nebude. Jen se vše prodlouží. A to ne o rok, ale o několik let. Dnešní investoři vzhledem k vysokým cenám nemají důvod čekat a držet svoje pozice o několik let déle.

A třetí důvod je pochopitelné zvýšení sazeb a inflace, které znovu do hry vrací investice do dividendových titulů. Pokud dojde ke zvýšení sazeb, bude to poškozovat hlavně Bitcoin, protože se ukáže, že odepisovaný americký dolar bude znovu lákat investory po celém světě. Samozřejmě do cen akcií a Bitcoinů se promítají další prvky, jako například plánovaný zákaz kryptoměn v Rusku. A to i přesto, že prezident Putin byl dříve této měně nakloněn. Je to pochopitelné, protože ruský rubl drtí inflace, a stejně jako například v Turecku se pro spoustu mladých lidí kryptoměny stávají prostředky jak ochraňovat peníze před inflací.

Srovnání Bitcoin, Palantir a AMD

Abychom si ukázali současná rizika, zaměřme se na tato tři aktiva. Za poslední tři měsíce Bitcoin ztratil přes 42 % ze své hodnoty. Na začátku listopadu se dal pořídit za cenu přes 66 000 dolarů nyní se pohybuje okolo 35 000 dolarů. Jelikož nejnižší cena za minulý rok byla okolo 30 000 dolarů, je již jen velmi málo investorů, kteří tento rok neutrpěli na Bitcoinu ztrátu. Právě hranice 30 000 dolarů bude klíčová, protože pod ní jsou všichni kupci z minulého roku ztrátoví.

Je otázkou jak se zachovají a zda budou schopni držet Bitcoin nadále i přesto, že každý den bude jejich účet vykazovat větší a větší ztrátu. Navíc ti, kteří nakoupili Bitcoin v roce 2020, se můžou rozhodnout raději vybrat svoje zisky, než vidět jak se jejich potenciální zisk tenčí ze dne na den. Tím však může tlak na výprodeje ještě víc zrychlit. Vývoj na Bitcoinu nám ukazuje jak těžká je tato psychologická válka. Navíc vzhledem k značné volatilitě Bitcoinu jsou to opravdu těžké psychologické stavy ustát ztráty v řádech tisíců dolarů za jeden den. Dnes by měli o Bitcoinu jako investici přemýšlet jen ti investoři, kteří jsou schopni své nervy udržet na uzdě.

O akciích Palantiru jsme psali v předchozí burze s odstupem. Akcie Palantiru, jak se dalo předpokládat, pokračovaly ve svém propadu. Právě Palantir nám ukazuje, že je vždy lépe počkat s nákupem, až se cena akcie stabilizuje. Propad akcií Palantir byl přes 15 % za jeden týden. Za tak měsíc akcie odepsaly přes 29 %. Technická analýza nám mnoho nepomůže, protože se nebezpečně blížíme k hodnotám 9 dolarů za akcii, což je hodnota, za kterou před dvěma roky společnost vstupovala na burzu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PLTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud se její cena dostane pod tuto hodnotu, jednoduše to znamená, že všichni co si tuto akcii koupili na burze, jsou ve ztrátě. A i u této akcie platí, že dno je v nedohlednu. A ukazuje se, že i přesto, že co se týče indexů, se trhy ještě drží, spoustu technologických společností je již dnes na minimálních hodnotách. Pokud by takto začaly padat akcie GAFAM, akcie Palantiru spadnou ještě mnohem více.

Poslední akcií, kterou si přiblížíme je AMD. Výrobce grafických karet je v trochu jiné pozici. Akcie AMD zažívají taktéž ústup z rekordních hodnot 153 dolarů za kus na současných 118 dolarů. Avšak současná cena 118 dolarů odpovídá přibližně cenám z konce října 2021. Kdo koupil akcie AMD před tím, stále zůstává v zisku. I přes svou ztrátu mají akcie AMD stále kam padat.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V případě dalšího klesání ceny nás čeká hned několik důležitých rezistencí. Důležitou hranicí bude samozřejmě psychologická cena 100 dolarů. Akcie AMD tak nabízí prostor pro spekulace. Můžeme očekávat, že akcie nebudou padat, ale okolo rezistencí vytvoří dostatek prostoru pro možný unik z pozice, což není v současné době případ Bitcoinu ani Palantiru.

Centrální banky: ECB je stále neústupná

Na poli centrálních bank bylo velmi důležité vystoupení šéfky ECB Christine Lagardové. Ta znovu potvrdila, že inflace je přechodná a je vázána na problémy pandemie. Podle ní se pár měsících inflace vyřeší sama od sebe. Situace v Evropě a v USA není stejná hlavně díky převisu poptávky v USA. Napětí na evropském trhu není tak velké jako v USA.

Bez toho, abychom tvrzení šéfky ECB rozporovali, se dá pozorovat, že USA i v pandemii je o několik měsíců před Evropou. Inflační vlna již v Evropě je a to hlavně díky cenám energií rostoucích po celém světě. Byl by zázrak, kdyby se Evropě inflační vlna vyhnula.

Postoj ECB však přidělává vrásky na čele vedení naší ČNB. Pokud totiž zvedne sazby, hrozí silné posílení české koruny. A je otázka, zda česká ekonomika může dlouhodobě unést 23 korun či ještě méně za euro. Český boj s inflací si tak může vylámat zuby na neochotě ECB zvednout úrokové sazby. Můžeme předpokládat, že ECB si přeje nastartovat ekonomický růst díky slabšímu euru, ale to může mít katastrofální následky zvláště v době, kdy je ropa velmi drahá.

Centrální banky: Čína jde proti světovém trendu

Čína opět překvapuje svět. Zatímco většina ekonomik už sazby zvedla, nebo je zvednout chce, Čína se rozhodla sice kosmeticky, ale přece jen o 10 bazických bodů sazby snížit na aktuálních 3,70 %. Čína má tak nižší sazby než naše koruna. Tento krok chce pomoci čínským bankám, které se budou muset refinancovat díky problému s developerským sektorem. Čína tímto krokem navíc dopuje vlastní ekonomiku a je tak v protifází se západním světem. Čína tedy překračuje až k pro ni netradičnímu ofenzivnímu kroku. Využívá dvou faktorů.

Jednak má ještě velký polštář, kam může sazby posunout. Za druhé, Fed nemůže na tento krok odpovědět stejně. Snížení sazeb ze strany Fedu by vyvolalo vlnu nedůvěry v tuto americkou instituci.

Pro úplnost dodejme, že svoje sazby ve snaze porazit inflaci zvýšila Ukrajina. Na Ukrajině jsou nyní sazby na úrovní rovných 10 %.

Indexy: Červená lázeň na indexech

Negativním náladám odolávaly jen čínské trhy. Burza v Hongkongu posílila o 2,34 %. Šanghajská burza se ještě udržela v zeleném pásmu a připsala si 0,34 %. Avšak index Nikkei se výrazně propadl a ztratil 2,14 %.

Ani v Evropě nebyla situace růžová. Francouzský index CAC 40 odepsal 1,04 %. Britský FTSE se držel a ztratil pouhých 0,65 %. Avšak německý DAX 40 vykázal ztrátu 1,76 %.

Nejhorší situace byla v zámoří. Americké indexy velmi silně ztrácely v závěru týdne. Je tedy velmi pravděpodobné, že evropské trhy budou na začátku týdne silně negativní. Průmyslový Dow Jones ztratil 4,58 %. Index S&P 500 odepsal 5,68 %. Avšak černý týden zažil i Nasdaq 100, který se propadl do hrozivé ztráty 7,55 %.

Index byl tažen dolů především společnosti Netflix, která po velmi špatných výsledcích, ztratila za pouhý týden 24 %. Právě výsledky Netflixu jasně naznačují, že doba pandemie je pryč. Lidé se již nemohou dívat během home office na seriály. Čas zábavy je tak pomalu vystřídán časem obav. Moderna ztratila 21,8 %. Sektorovou rotaci potvrdily i ztráty u společností: NVIDIA -13,2 %, AMD -13,2 %, Amazon – 12 %, Tesla – 10 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Netflix Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komodity: Ropa se točí pořád kolem horní rezistence

Už to vypadalo, že ropa Brent překoná hranici 90 dolarů za barel, ale nestalo se tak. Brent se prodával za 87 dolarů za barel. Americká lehká ropa pak stála 84,8 dolarů. Růst ceny ropy je podporován geopolitickým napětím. Do toho musíme přičíst i následné dvě katastrofické zprávy. Exploze na tureckém ropovodu, který každý den přepravuje 450 000 barelů ropy z Iráku do Evropy.

Následně velké mrazy v Texasu, které působí problémy s těžbou černého zlata. Cena ropy bude velmi důležitá v příštích měsících, protože kdyby došlo k proražení rezistence 90 dolarů, mohli bychom se dočkat exponenciálního růstu. Navíc vyhlídky nejsou růžové, podle analytiků z JP Morgan máme očekávat tento rok ceny ropy na 125 dolarech za barel a v roce 2023 má cena ropy vystoupit k 150 dolarům za barel.

Komodity: Zlato si udrželo nadějí na další růst

A to i přesto, že všichni očekávají, že Fed zvedne úrokové sazby, což je pro zlato velmi špatná zpráva. I tak zlato tento týden posílilo na 1835 dolarů za unci. Z pohledu technické analýzy je sice potřebná meta na změnu trendu 1900 dolarů ještě daleko, ale od nového roku se zlato navzdory okolnostem drží v pásmu nad 1800 dolarů. To mu dává naději na lepší zítřky. Stříbro prozatím věrně kopíruje vývoj na zlatě. Na konci týdne se tak prodávalo za 24,35 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Fed a pokračující výsledková sezona

Čeká nás další perný týden. Investoři budou velmi pozorně sledovat zasedání Fedu. Hlavně to jak budou komentovat propady americké burzy. Zda nezmění názor pod vlivem klesajících trhů.

V USA bude pokračovat výsledková sezona. Velmi očekávané budou výsledky Microsoftu, Applu a Tesly. Tyto tři společnosti mají potenciál ovlivnit celé týdenní obchodování. Kromě nich se dozvíme výsledky následujících firem: 3M, IBM, Intel nebo Visa.

V následujících týdnech by investor pokaždé měl zvážit investici a snažit se odhadnout, zda opravdu stojí za to a nebude lepší počkat, až Fed sazby opravdu zvedne.

A jak na toto zvednutí zareaguje trh.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.