Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem – Nervozita narůstá, technologické akcie v čele s Palantirem se propadají, burzy mění dosavadní paradigma

Burza s odstupem – Nervozita narůstá, technologické akcie v čele s Palantirem se propadají, burzy mění dosavadní paradigma

Burza s odstupem – Nervozita narůstá, technologické akcie v čele s Palantirem se propadají, burzy mění dosavadní paradigma
Zdroj: Depositphotos.com

Hlavním tématem současnosti je inflace. Nová čísla potvrdila růst inflace v USA za prosinec na 7 %. Oproti listopadu tedy inflace poskočila o 0,2 %. Ve skutečnosti bude toto číslo zřejmě o nějakou tu desetinu procenta vyšší, protože se jedná o pouze o odhad. Historicky je v prosinci inflace vždy o něco vyšší než původní odhady. Inflace tedy nabírá na otáčkách. Jak jsme uvedli v minulé burze s odstupem, reakce FEDu je na spadnutí. Analytici z Goldman Sachs dokonce mluví o možných čtyřech zvednutí sazeb v roce 2022. Konkurenti z JP Morgan věří, že FED zvládne pilotáž sazeb velmi dobře a díky historickému růstu HDP v roce 2022, se nemáme čeho bát. Nyní je však jasné, že FEDu nezbývá nic jiného než sazby zvednout. Zůstávají však otázky: o kolik, jak často a zda to bude stačit?

Trhy ale optimismus JP Morgan úplně nesdílí. Nyní již jasně vidíme pohyb, kdy se investoři zbavují technologických akcií a hledají defenzivní tituly. Tento jev lze pozorovat velmi dobře na indexech, kde ty tvořené převážně z technologických akcií výrazně ztrácejí oproti těm, kde převládají průmyslové akciové tituly. Optimismus JP Morganu bychom tedy měli brát s rezervou. Výprodej na technologických akciích byl zastaven hlavně díky nákupům centrálních bank. Jaká tedy bude situace, pokud se trhy ocitnou bez pomoci centrálních bank? Propady se pak zvětší a nebude je mít kdo zastavit.

Akcie Palantiru pod tlakem

Dobrým příkladem jsou v Česku oblíbené akcie Palantiru. Ty jsou od začátku listopadu v sestupné tendenci, která od nového roku nabrala na otáčkách. Akcie se dostala na roční minima okolo 16 dolarů. Z pohledu technické analýzy to nevypadá dobře. Při současné náladě nedůvěry k technologickým akciím se Palantir může propadnout hodně hluboko.

Vývoj ceny akcie Palantiru
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud vezmeme v úvahu fundamentální analýzu, někteří analytici uvažují o 5 dolarech za akcií jako správném ocenění v současném kontextu firmy. Co se týče obratu a sektoru firmy, ten stále roste. Ale ne dostatečně rychle, aby ospravedlnil tak vysokou cenu. Palantir i nadále zůstává nadějnou akcií, ale silný růst zažijeme až, když firma ukáže, že její výsledky jsou nad odhady analytiků. Víc nám napoví zveřejnění výsledků Palantiru 15. února 2022.

Inflace nebo růst sazeb?

Nejhorším rádcem investora je strach. Nesmíme se nechat strhnout panickým strachem, že když FED zvedne sazby, znamená to konec světa. Nyní se zdá tento krok jeví jako neodvratný, ale je evidentní, že FED bude provádět zvedání sazeb velmi opatrně. Trhy o tom vědí a připravují se na to. Inflaci budou sledovat i nadále. Ale pokud nedojde ještě k nějakému většímu skoku nahoru, trhy budou věřit, že FED má situaci pod kontrolou.

Mnohem důležitější než inflace je otázka růstu HDP. Ten bude rozhodující, protože pokud HDP začne růst, ekonomika si může dovolit mít vyšší sazby i větší inflaci současně. Silný hospodářský růst by posílil důvěru v centrální banky, i v politickou reprezentaci. Právě statistika hospodářského růstu bude rozhodující.

Pokud by přišla recese nebo by byl hospodářský růst velmi slabý, dostali bychom se do velmi těžké situace. FED by musel přestat s utahováním měnové politiky. To by naopak důvěru v jeho konání snížilo. Pravděpodobnost paniky na světových trzích by neúměrně vzrostla. Investor by neměl podceňovat statistiky růstu HDP, protože ty nám umožní v předpovídat budoucí vývoj na trzích.

Centrální banky: Rusnok ubezpečuje, že sazby nepřesáhnou 5 %

Guvernér naší centrální banky považuje za nepravděpodobné, že by sazby přesáhly 5 %. Z toho však lze usoudit, že ČNB ještě počítá z jejich zvednutím. Velmi reálný scénář se jeví okolo 4,5 %. Lednová inflace by měla dosáhnout 9 %, což je hodně. Avšak ČNB si již nemůže velké zvedání sazeb dovolit, protože kurz koruny se dostal na své desetileté maximum. Koruna se tak pohybuje v pásmu 24,30 až 24,50 za euro.

Vývoj měnového páru Euro a CZK
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak vyplývá z výše uvedeného, ještě jedno či dvě zvednutí sazeb nás čeká. Tím pádem by se koruna mohla dostat na hranici 24 korun. To by bylo velmi problematické pro náš exportní průmysl. Jak všichni víme, český automobilový průmysl má problémy díky výpadkům dodávek čipů a komponentů pro auta. Automobilový průmysl se zpomaluje a to může mít neblahý dopad na celé české HDP.

Právě HDP bude v nadcházejících měsících velmi klíčové. Český export bude bojovat se silnou korunou. Zde může být riziko, protože zvedání sazeb nebude řízeno ani tak inflací, ale hlavně vývojem na české koruně.

Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by ECB zvažovala zvýšení sazeb, a ČNB se tak nemůže na ECB spoléhat. Situace zůstává nadále vážná, ale musíme ČNB pochválit, že začala jako jedna z prvních bank utahovat měnovou politiku. K ní se přidaly i tyto centrální banky: Uruguay 6,5 %, Rumunsko 2 %, Moldavsko 8,5 % a Jižní Korea 1,25 %.

Indexy: Smíšené pohyby na světových indexech

Vývoj na indexech neměl jednotný směr, jak jsme byli zvyklí prakticky celý minulý rok. To jen potvrzuje naší hypotézu, že se trhy stávají čím dál tím víc selektivnější. Právě výběr titulů bude klíčový pro nadcházející týdny. Investor si již nevystačí z pouhým kupováním indexových ETF.

Vývoj indexu Hang Seng
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nejlépe se dařilo v Asií burze v Hongkongu. Po delší době se této čínské burze podařilo vyhrát mezi asijskými burzami. Hang Seng si připsal úctyhodných 3,79 %. Burze v Tokiu se nedařilo vůbec a odepsala 1,24 %. Výrazně ztratila i Šanghajská burza – 1,68 %.

Vývoj indexu Nikkei 255
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V Evropě se podařilo zůstat v zeleném britskému indexu FTSE, který posílil o 0,77 %. Naopak německý DAX40 ztratil 0,44 %. Pařížská burza odepsala 1,03 %.

Vývoj indexu DAX 40
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Hlavně díky pozitivnímu závěru týdne ztráty v zámoří nebyly tak strašné. Technologický Nasdaq100 ztratil 0,28. Index S&P 500 oslabil o 0,3 %. Nejhůře dopadl Dow Jones, který se ocitl ve ztrátě 0,88 %.

Vývoj indexu Nasdaq 100
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Solidní růst cen ropy na začátku roku

Ropa pokračovala ve svém růstu. Ropa Brent se prodávala za 86,36 dolarů za barel. Americká lehká ropa zdražila na 84,28 dolarů. Z pohledu technické analýzy se dostáváme k rekordním rezidentním hodnotám. Příští týden bude na ropě velmi zajímavý. Ta buď prorazí tuto hraniční hodnotu a bude následovat její exponenciální růst. Této variantě nahrává také těžká politická situace v Kazachstánu. Takový vývoj by byl výbornou zprávou pro držitele akcií ropného průmyslu, ale velmi špatnou pro světovou ekonomiku. Drahá ropa bude brzdit spotřebu zboží a bude vytvářet silný inflační tlak.

Vývoj ceny lehké americké ropy
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Anebo ropa tuto hodnotu neprorazí a tím pádem budeme svědky návratu cen k hranicím okolo 80 dolarů za barel. Ta prozatím vyhovuje všem. Jak producentům ropy, tak i spotřebitelům.

Komodity: Zlato znovu lehce nad 1800 dolarů

Vývoj na zlatě v posledních měsících připomíná nekonečný příběh. Už, už se zlato přibližovalo k hodnotám 1830, jejichž proražení by byl dobrým příslibem pro další růst. A znovu tento pokus zklamal a zlato se vrátilo na 1817 dolarů za unci. Identický příběh můžeme sledovat i na stříbře, které se v závěru týdne obchodovalo na hodnotách 22,9 dolarů za unci.

Vývoj ceny zlata
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem: Sledujte pozorně vývoj na defenzivních titulech

Jak jsme si několikrát řekli, trhy zažívají změnu paradigmatu. Investoři opouštějí silně růstové technologické akcie ve prospěch defenzivních titulů. Většina investorů se dívá a komentuje propadající hodnoty technologických firem. To se dalo očekávat. Zajímavější však je sledovat, zda pokles technologických firem bude na druhé straně odpovídat růstu u defenzivních titulů. Tento růst nebude evidentně tak silný jako u technologických akcií. Avšak kdyby i defenzivní tituly začaly padat, bylo by to velmi špatné znamení.

Úkol sledování trhů nám ulehčí probíhající výsledková sezona v USA. Jako tradičně začínají publikovat své výsledky americké banky jako Goldman Sachs, Bank of America a Morgan Stanley. Mimo to odtajní své výsledky firmy jako Procter&Gamble, ASML ADR, Netflix. V pátek 21. ledna se dozvíme výsledky společnosti Schlumberger. Tím se první kolo amerických výsledků uzavře.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo