Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Finex Coin Week – Bitcoin padá na 35 000 dolarů, začíná bear market?

Finex Coin Week - Bitcoin padá na 35 000 dolarů, začíná bear market?

Finex Coin Week - Bitcoin padá na 35 000 dolarů, začíná bear market?
Zdroj: Depositphotos.com

Opět po týdnu se setkáváme u přehledu nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn – vítám vás u našeho Finex Coin Week. Tentokrát jsme vybrali tyto zajímavosti.

Obsah článku

1.Salvador má díky Bitcoinu problémy na mezinárodním trhu2.Hackeři napadli Crypto.com3.Walmart se připravuje na vstup do metaverse4.Facebook a Instagram chtějí vstoupit na NFT trh5.Trhy zažily opět černý pátek, Bitcoin padá k 35 000 dolarů6.Závěr k aktuální situaci

Salvador má díky Bitcoinu problémy na mezinárodním trhu

Salvador je první země světa, která uznala bitcoin jako zákonné platidlo. Díky tomu se ale dostává do problémů na mezinárodním trhu. Ratingová agentura Moody's se domnívá, že salvadorský experiment s bitcoiny zvýšil rizikový profil země a mohl by omezit její přístup na zahraniční dluhové trhy.

Analytik Moody's Jaime Reusche uvedl pro agenturu Bloomberg, že salvadorský hazard s bitcoiny "rozhodně zvyšuje rizikové portfolio" země, která se v minulosti potýkala s problémy s likviditou.

Prezident Salvadoru Nayib Bukele dotáhl svůj sen tak daleko, že se mu podařilo prosadit, aby se bitcoin stal v jeho zemi zákonným platidlem a vydal státní kryptopeněženku, která usnadňuje platby a převody. Od toho historického okamžiku Salvador nashromáždil celkem 1 391 BTC. Prezident Bukele se na Twitteru rád chlubí "nákupem dipu", kdy využil volatility Bitcoinu k tomu, aby navýšil počet jednotek pro svoji zemi.

Analytik Moody's Jaime Reusche v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že "hazard" Salvadoru spojený s bitcoinem výrazně zvyšuje jeho rizikovost, a snižuje tak jeho rating.

Reusche naznačil, že čím více bude Salvador investovat do bitcoinu, tím více se bude snižovat jeho rating, protože jeho schopnost splácet dluhy bude více záviset na vývoji ceny BTC, aktiva známého svou vysokou volatilitou.

Útoky na Salvador ohledně Bitcoinu ze strany starších finančních institucí nejsou nic nového. V listopadu 2021 jej varoval Mezinárodní měnový fond se sídlem ve Washingtonu před používáním bitcoinu jako zákonného platidla. Mezitím Světová banka zamítla žádost země o pomoc při zavádění zákona o Bitcoinu kvůli údajným problémům s životním prostředím a transparentností této kryptoměny.

Salvador zůstává v přijímání a ve vytváření atraktivního prostředí pro investory a podnikatele v oblasti kryptoměn neoblomný. Minulý týden ministr financí Alejandro Zelaya uvedl, že zákon o bitcoinech v zemi již přilákal nové zahraniční investice.

Hackeři napadli Crypto.com

Populární kryptoměnová burza Crypto.com se stala terčem útoku hackerů, během kterého byl odcizen ether v hodnotě minimálně 15 milionu dolarů. Bezpečnostní experti se však domnívají, že skutečné ztráty mohou být mnohem vyšší.

Podle společnosti CoinGecko je Crypto.com s objemem obchodů za posledních 24 hodin ve výši téměř 3 miliard dolarů čtvrtou největší centralizovanou kryptoburzou na světě.

Burza sídlí v Singapuru a je populární především na asijských trzích. Společnost však rozjela masivní celosvětovou kampaň, aby přilákala nové investory. Nedávno utratila 700 milionů dolarů za nákup práv na přejmenování Staples Center – domácího hřiště týmů NBA Lakers a Clippers v Los Angeles.

Společnost Crypto.com v pondělí na Twitteru oznámila, že pozastavuje výběry poté, co "malý počet uživatelů zaznamenal neoprávněnou aktivitu na svých účtech", a zdůraznila, že "všechny prostředky jsou v bezpečí."

Burza také vyzvala uživatele, aby se znovu přihlásili ke svým účtům a obnovili dvoufaktorové ověřování (2FA).

Přestože si uživatelé stěžovali na chybějící prostředky na svých účtech a spoluzakladatel Dogecoinu Billy Markus poukázal na "podivnou aktivitu" na jedné z peněženek Etherea spojených s Crypto.com, burza oznámila, že výběry znovu obnovuje.

Události nabraly rychlý spád v úterý, když společnost Peckshield, která se zabývá výzkumem bezpečnosti odhalila, že Crypto.com přišla o nejméně 4 600 ETH (v současných cenách přibližně 15 milionů dolarů). Peckshield dodal, že polovina ukradených prostředků byla zaslána na Tornado Cash, mixovací službu zaměřenou na Ethereum.

Za zmínku určitě také stojí to, že někteří uživatelé potvrdili, že se jim peníze, o kterých tvrdili, že jim chybí, nakonec vrátily na jejich účty.

Walmart se připravuje na vstup do metaverse

Zdá se, že maloobchodní gigant Walmart se připravuje na vstup do metaverse. Společnost podala patentové přihlášky, které naznačují, že plánuje vytvořit vlastní kryptoměnu a kolekci nezaměnitelných tokenů (NFT).

Nadnárodní maloobchodní řetězec podal 30. prosince u Úřadu pro patenty a ochranné známky Spojených států amerických několik nových žádostí, které však zůstaly bez povšimnutí. Nedělní zpráva CNBC však vnesla více světla do ambicí společnosti.

Walmart tehdy podal celkem sedm patentových přihlášek, včetně tří v rámci své stávající reklamní divize "Walmart Connect".

Žádosti zahrnovaly plány na vytváření a prodej "virtuálního zboží", včetně například elektroniky, hraček, spotřebičů, oblečení a domácích dekorací. Zmíněna je také "digitální měna" a "digitální token", včetně možnosti nákupu a prodeje NFT.

Jedna z podaných žádostí naznačuje plány na vytvoření ochranné známky pro svoji značku a logo Walmart ve virtuální realitě (VR) a rozšířené realitě (AR) s možností zavedení "služeb fyzického fitness tréninku" ve virtuální realitě.

Tyto aktivity jsou zatím poslední z řady nedávných událostí, které naznačují zájem společnosti Walmart o metaverse. V srpnu tento maloobchodní gigant vypsal výběrové řízení na pozici "vedoucího produktu digitálních měn a kryptoměn", který by měl řídit strategii digitálních měn.

Tato nabídka práce je už odstraněna, ale není jasné, zda byla tato pozice obsazena. Vyhledání osoby pracující ve společnosti Walmart na této pozici přes LinkedIn nenašlo žádné výsledky.

Již v říjnu Walmart také uzavřel partnerství se společností Coinstar, která se zabývá výrobou krypto bankomatů, a krypoto burzou Coinme, aby ve svých obchodech po celých Spojených státech instaloval 200 bitcoinových bankomatů.

Podle analytiků z Morgan Stanley by metaverse mohl pro maloobchodníky představovat příležitost v hodnotě 8 miliard dolarů.

Během třetího čtvrtletí roku 2021 dosáhly tržby společnosti Walmart 11,1 miliardy dolarů. Walmart je největším soukromým zaměstnavatelem v USA s tržní kapitalizací přes 406 miliard dolarů. Provozuje síť supermarketů, diskontních obchodních domů a obchodů s potravinami.

Facebook a Instagram chtějí vstoupit na NFT trh

Společnost Meta (Facebook) si nechce nechat ujet vlak a plánuje vstoupit na rychle se rozvíjející trh s nezaměnitelnými tokeny (NFT).

Podle deníku Financial Times mediální gigant plánuje umožnit uživatelům vytvářet a prodávat NFT. Plány jsou zatím v rané fázi a budou pravděpodobně záviset na vývoji krypto peněženky Novi.

Meta plánuje funkci, která by uživatelům umožnila zobrazovat NFT na svých profilech na sociálních sítích. Mateřská společnost Facebooku také diskutuje o vytvoření funkce, která by lidem pomohla vytvářet jejich vlastní digitální sběratelské předměty. V plánu je také vytvoření tržiště, kde by je uživatelé mohli prodávat a kupovat.

Pokud by se spekulace zakládaly na pravdě, jednalo by se o první pokus společnosti vstoupit na rostoucí trh s NFT. Podle odhadů trh s NFT v roce 2021 prudce vzrostl a na tržbách získal více než 40 miliard dolarů.

Tyto plány budou podle deníku FT pravděpodobně záviset na dalším vývoji krypto peněženky Novi. Peněženku společnost Meta spustila v říjnu loňského roku ve spolupráci s krypto burzou Coinbase, aby umožnila uživatelům posílat a přijímat peníze ve formě stablecoinu navázaného na americký dolar, známého jako paxos dolar neboli USDP.

Společnost dříve známá jako Facebook se v loňském roce přejmenovala na Meta na znamení svého vnímání futuristického digitálního světa známého jako metaverse, kde lidé spolu komunikují, pracují, hrají si a nakupují. Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg v rozhovoru o metaverse uvedl, že tento svět by nakonec mohly podpořit právě nezaměnitelné tokeny (NFT).

Pozadu nezůstává ani Instagram. Výkonný ředitel společnosti, kterou vlastní Meta, Adam Mosseri minulý rok uvedl, že platforma "aktivně zkoumá NFT" a funkce, které by je zpřístupnily uživatelům, ale neposkytl žádné bližší podrobnosti. Údajně Instagram už nyní testuje funkci, která by měla NFT zobrazovat.

Trhy zažily opět černý pátek, Bitcoin padá k 35 000 dolarů

Cena největší kryptoměny podle tržní kapitalizace zažila další prudký propad a klesla na nová minima okolo 35 000 USD. Tento náhlý propad se nelíbí ani analytikům a proto vyhlásili výzvu “Hail Mary close above $39,600”. Pokud by BTC uzavřel týdenní svíci nad touto hranicí, odvrátilo by to možnost, že se tržní struktura Bitcoinu dostane do bear marketu.

Cena bitcoinu stále klesá a to má samozřejmě za následek ještě prudší korekci altcoinů a DeFi tokenů. V době psaní tohoto článku se cena BTC propadla na nejnižší úroveň za posledních 6 měsíců a většina analytiků není zrovna optimistická ohledně okamžitého obratu.

Kvůli náhlému poklesu ceny BTC mnozí obchodníci s kryptoměnami předpovídají různé hrozivé scénáře v podobě prodlouženého bear marketu. Jiní, jako například nezávislý analytik 'Rekt Capital', však tvrdí, že není třeba předbíhat a že nemusí být vše ztraceno.

Jak ukazuje následující graf zveřejněný společností Rekt Capital, "nedávné odmítnutí BTC znamená, že BTC nyní pobývá v dolní oblasti svého současného rozpětí mezi 38 000-43 100 USD".

Podle společnosti Rekt Capital "bitcoin právě konsoliduje uvnitř pásma 38 000-43 100 USD", ale potřebuje tuto úroveň podpory udržet, aby se vyhnul poklesu do nižšího konsolidačního pásma.

"Podle technické analýzy je oblast podpory 38 000 USD tím, co dělí BTC od vstupu do konsolidačního pásma 28 000-38 000 USD. Bitcoin naposledy konsolidoval ve zmíněném pásmu v 1. a 2. čtvrtletí roku 2021." Formace hlava a ramena byla tímto potvrzena.

Stejný názor na aktuální situaci má i David Lifchitz, investiční ředitel společnosti ExoAlpha, který poukázal na to, že "obří formace hlava a ramena pro BTC je nyní dokončena s proraženou linií krku s BTC na úrovni 38 300 USD".

Lifchitz poznamenal, že tento vzorec předpovídá možný pokles až na 20 000 USD, ale uvedl, že "pokles by mohl být spíše nižší". Dodal, že oblast okolo 31 000 USD by mohla být určitě na dohled.

Z fundamentálního hlediska uvedl Lifchitz více faktorů, které nejsou BTC moc nakloněny, včetně utahování opasků ze strany amerického Federálního rezervního systému, obav ze strany regulačních orgánů EU, které chtějí zakázat těžbu a systém Proof-of-Work, vybírání zisků z konce roku 2021 a pokračující nejistoty ohledně ekonomické budoucnosti v souvislosti s pandemií Covid.

Závěr k aktuální situaci

Máme za sebou třetí lednový týden, který se pro kryptoměny nevyvíjel úplně růžově. Bitcoin se držel na supportu okolo 42 000 dolarů, ovšem koncem týdne přišla studená sprcha. Prorazili jsme tuto důležitou zónu a během víkendu se cena zastavila na hranici 35 000 dolarů.

Následující dny a poslední lednový týden bude pro BTC klíčový. Abychom mohli uvažovat nad pokračováním bull marketu je potřeba, aby přišel odraz a BTC uzavřel měsíční svíčku nad cenou 43 800 dolarů. V opačném případě bychom podle technické analýzy porušili bullish scénář a dostali bychom se do bear marketu. Jak se tato situace vyvine se dozvíme už za pár dní. Pamatujte, Bitcoin rád překvapuje a nikomu nenechá nic zadarmo.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,95%
Cena
$30 484
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+2,67%
Cena
$2 073
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+2,07%
Cena
$329,3

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo