Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Opravdový Black Friday na akciích a velký pád ropy

Publikováno
Burza s odstupem – Opravdový Black Friday na akciích a velký pád ropy
Zdroj: Depositphotos.com

Obchodování 26. listopadu 2021 nám ukázalo, jak ošemetné je spoléhat se na historické statistiky. Listopad a prosinec jsou na burze považovány za klidné měsíce, kdy si všichni vylepšují své obchodování klidným uzavíráním pozic a investicemi do budoucna. Tradičně se také říká, že týden, kdy se v zámoří slaví Thanksgiving, je na trzích klid jako u nás kolem Vánoc. Lidé i obchodníci se těší domů na své rodiny a pracovní výkonnost polevuje. To se občas může nepěkně vymstít a také se to stalo den po Dni díkůvzdání. Světové burzy zasáhly silné výprodeje.

Důvod byl zřejmý. Titulní strany všech novin obsadila hrozba nové varianty coronaviru „omikron“. Ta by měla být ještě nakažlivější než ty předchozí. Automaticky se vynořily otázky, zda současné vakcíny proti Covidu budou účinné i proti této variantě.

Pokud ano, lze účinnost vyjádřit v procentech? Další otázkou je, jaký je průběh onemocnění variantou omikron? Kolik lidí bude mít těžký průběh? Jaký vliv bude mít nová mutace na smrtnost této nemoci?

Všechny tyto otázky jsou zcela legitimní. A mají společného jmenovatele. Na většinu odpovědí si budeme muset počkat několik týdnů. Jediná věc je tedy jistá: trhy budou v nejistotě.

A to je pro investora ta nejdůležitější informace. Nejlepším řešením celé situace je připustit si pokorně, že nevíme, jak to dopadne. Sázet na to, že jde o planý poplach, nic moc se nemění a začít rychle nakupovat všechny akcie, které se propadly, není dobré řešení. Platí to i naopak. Nevíme, zda tato varianta bude smrtelnější anebo zda vakcína proti ní nebude fungovat vůbec. V takovém případě bychom měli začít shortovat všechny akcie, protože svět čeká stejná, nebo ještě horší recese než v roce 2020. Tento plán se může také vymstít. V době psaní článku nevíme, s jakou náladou otevřou trhy v pondělí. Bude to euforie nebo pokračování deprese? Nevíme.

Poznámka

Investor by neměl propadat panice. Je velká pravděpodobnost, že pravda bude kdesi uprostřed. I proto varianta omikron zřejmě nebude černou labutí. Existence a riziko vzniku nových variant bylo očekáváné. Neví se, jaká bude jejich škodlivost a nebezpečnost. Velká část ekonomiky si už na nějaké fungovaní v režimu Covid zvykla.

Samozřejmě za toto řešení platíme formou vysokých státních rozpočtových schodků, protože státy podporují podniky a podnikatele zasažené krizí. Otázkou je, jak dlouho si ještě budeme moci tuto podporu dovolit. To ale je jiné téma. Varianta omikron je tedy spíš očekávaný jev.

Velká reakce trhů je způsobená hlavně tím, že prakticky již 6 měsíců v kuse trhy stoupají. Nedošlo k žádné korekci. Varianta omikron je tedy velmi dobrou příležitostí korigovat trhy. Korekce vždy končí návratem investorů na trh, jakmile se ceny akcií stanou opět zajímavé. Abychom mohli mluvit o změně trendu, výprodeje by musely trvat minimálně týden, dva, nebo i víc.

Dalším rizikem současnosti je skutečnost, že investoři kupují prakticky stále stejné akcie. Zejména prvních deset titulů z každého indexu. Toto stádní chování nám doteď zajišťovalo tučné zisky. Tento rok stačilo prakticky koupit jakoukoliv z největších společností a dvouciferný zisk byl zaručen. Avšak pokud přijde podobný problém jak nyní, všichni se rozhodnou prodávat opět tyto společnosti, aby zachránili aspoň něco ze zisku.

Ale únikové dveře jsou příliš úzké, projdou jimi bez větších ztrát pouze ti, co začali prodávat jako první. Zbytek, tedy většina, bude prodávat za velkých ztrát, pokud se budou chtít svých akcií zbavit.

Z toho plyne důležitá zásada. Při rostoucích trzích je výhodné sledovat při svých investicí dav. Naopak při klesajících trzích je důležité změnit myšlení, nejít s davem a hledat svoje originální cesty.

Znovu platí to, že investor musí pracovat s více scénáři. Pokud se ukáže, že šlo o pouhou korekci, trh bude pokračovat v rotaci k defenzivním titulům jako banky, těžaři nebo telekomunikace. Právě zkušenost s možnou korekcí vázanou na koronavirus způsobí, že tyto rotace budou silnější. Defenzivní tituly budou velmi vyhledávané. Pokud se však ukáže, že jde o změnu trendu, investor by se měl snažit uzavřít svoje výnosné pozice a počkat v klidu s nákupy až se trh ustálí. Nejhorší možnou strategií je pokus investovat, když trhy padají. Holou rukou se nedá zachytit padající nůž.

Firmy zasažené výprodeji v Evropě

Pojďme se podívat zblízka na akcie, které byly nejvíc postihnuty pátečním výprodejem v Evropě. Nikoho nepřekvapí, že nejvíc odnesl zprávy o nové variantě letecký průmysl. Společnost Air France ztratila přes 9,67 %. Německá společnost Lufthansa dosáhla ještě většího propadu a ztratila přes 12,8 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud padají aerolinky, je logické, že další na řadě jsou výrobci letadel a komponentů pro letecký průmysl. Airbus odepsal přes 11,49 % a společnost Safran, vyrábějící komponenty, ztratila 10,26 %. Právě tyto dvě společnost mohou být pro dlouhodobé investory zajímavé, pokud se ukáže, že jde pouze o jednodenní korekci. I přesto, že se poslední dva roky moc nelétá, o nová letadla bude zájem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Airbus Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další zasažený sektor bylo odvětví cestování a volnočasových aktivit. Tento sektor není zaměřen pouze na provozování hotelů, ale najdete tu třeba i španělskou IT firmu, která se specializuje na software pro tento sektor. Španělská společnost Amadeus ztratila 8,97 %.

Se zprávou o variantě omikron se doslova zřítil trh s ropou. Ta během jednoho dne ztratila přes 10 %. To nemohlo nechat bez následků akcie ropných společností. Italská společnost ENI zabývající se rafinerií a prodejem pohonných hmot ztratila přes 6,2 %. Francouzská společnost Total Energies odepsala 5,93 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Eni Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Strach z dalších lockdownů je nepříznivý i pro automobilový průmysl. Ten je už dnes oslaben výpadkem čipů a další uzávěry ekonomiky by nákupům nových aut vůbec nesvědčily. Obavy z budoucích propadů prodejů se podepsaly na akciích předních evropských automobilových firem. Akcie německé BMW ztratila 6,25 %. Její německý konkurent v oblasti luxusních vozů Daimler odepsal 6,16 %. Volkswagen ztratil nejméně z automobilek přítomných v indexu Euro Stoxx 50. Akcie Volkswagenu i tak ztratily výrazných 5,34 %.

Rezistentní firmy v Evropě

Při pohledu na index Euro Stoxx nenajdeme firmu, která by skončila po pátku v zelených číslech. Nejlépe odolávala nizozemská maloobchodní sít Ahold, která odepsala pouhých 0,8 %. Následovaná další nizozemskou společností Adyen, která se specializuje na přijímání elektronických plateb z eshopů a mobilních telefonů. Tento typ společností naopak může z další vlny koronaviru značně profitovat. Ale ani tato skutečnost nestačila, aby akcie Adyen skončily v plusu a akcie tak ztratila 1,46 %.

Výprodejům tradičně dobře odolával francouzský AirLiquide, který je dokonalým příkladem velmi defenzivního akciového titulu. Akcie AirLiquide ztratila 1,86 %. Shodnou ztrátu dosáhla i farmaceutická společnost Sanofi. Taktéž velmi oblíbený titul u defenzivních investorů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AI Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kdybychom chtěli najít v Evropě firmy, které zakončily páteční obchodování v zeleném, museli bychom se vydat do Belgie. V belgickém indexu bychom hned objevili 4 firmy z toho dvě výrazně. Belgická společnost Elia zabývající se distribucí elektrické energie dokonce posílila o 2,92 %. Dobře dopadla i společnost Aedifica, která se specializuje na provoz domovů důchodců. Společnost posílila o 1,5 %. Tento růst je však eticky na hraně, protože je vázán především novými místy v domovech důchodců.

Centrální banky: Omikron jako výmluva pro centrální banky?

Jak neustále opakujeme, role centrálních bank je pro fungování současných světových trhů zásadní. Díky vysoké inflaci velká část centrálních bank začala utahovat své monetární politiky. Jižní Korea zvedla sazby o 250 bazických bodů na 1 %. ČNB by měla rozhodnout o dalším zvedání sazeb na začátku prosince. Avšak guvernér Rusnok s ohledem na vývoj pandemické situaci v Česku připustil možnost přestávky ve zvyšování sazeb. Varianta omikron však jistě může být další pádný argument pro ostatní členy bankovní rady.

ECB a Fed jistě velmi ochotně využijí varianty omikron, aby nemusely utahovat měnovou politiku. Možná ji naopak navýší. Snižování nákupu aktiv Fedem tak může rychle vzít za své. Naopak nákupů přibude ještě víc.

Pokud budou tyto špatné zprávy centrálními bankami zneužívané, může se stát, že bude čím dál víc upadat důvěra v jejich schopnost zachránit celou situaci.

Právě utažení měnové politiky bude očekáváno od Jeroma Powela, který byl nominován Joe Bidenem na další čtyři roky v čele Fedu. Prodloužení ve funkci musí ještě schválit americký senát. Ale neočekává se, že by schvalování byl problém, protože Powel byl navržen Trumpem. Dá se tedy předpokládat, že vedle demokratických hlasů získá i ty z tábora republikánů.

Indexy: Páteční krvavá lázeň

Jak se dalo předpokládat, většina světových indexů skončila v červených číslech. Nejméně zasaženy byly indexy v Asii, ale to hlavně díky časovému posunu. Burza v Šanghaji si dokonce připsala kosmetických 0,1 %. Avšak Hongkongská burza odepsala 3,87 %. Japonský index Nikkei odepsal 3,34 %.

Německý DAX ztratil 5,59 %. Francouzský CAC 40 odepsal 5,24 %. Nejlépe odolával britský FTSE, který ztratil pouhých 2,49 %.

V zámoří byla obdobná situace, ale díky pozitivnímu vstupu amerických trhů do začátku týdne, týdenní propady nebyly tak hrozné. Dow Jones odepsal 1,97 %. S&P ztratil 2,2 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq100, který ztratil 3,52 %.

Komodity: Pád ropy

Ropa zažila neuvěřitelný pád. Ropa Brent zakončila týden na 72,9 dolarů za barel, což představuje denní pokles o 11,32 %. Lehká americká ropa se prodávala za 68,1 dolarů za barel. Lehká americká ropa ztratila přes 13,4 %. Tak silný pokles málokdo čekal. Z pádu cen ropy budou mít radost jistě řidiči, ale hlavně americký prezident Joe Biden. Pokles cen ropy mu přišel náramně vhod, jelikož celý listopad se právě o to snažil. Posledním jeho krokem byla dohoda s představiteli předních ekonomik o tom, že mají na trh dát své ropné rezervy. Byl to trochu zoufalý krok, ale nyní ho nemusí litovat. Varianta omikron zařídí, že státy si doplní svoje strategické rezervy za výhodné ceny.

Teď bude na tahu OPEC. Na začátku měsíce se představitelé OPECU mají sejít a dohodnout se o dalším postupu. Původní plán byl navýšit těžbu ropy o 400 000 barelů denně. Tento plán je však nyní v ohrožení. Dokonce hrozí, že OPEC znovu těžbu sníží. V každém případě rozhodnutí OPECU bude mít zásadní vliv na vývoj cen. Případný růst pak bude dobrým indikátorem toho, jak moc je varianta omikron závažná.

Komodity: Stagnace zlata

Překvapením byla opět stagnace zlata. To zakončilo svoje obchodování na 1791 dolarů za unci. Stříbro dokonce spadlo na úroveň 23,1 dolarů za unci. Dalo se předpokládat, že během nejistoty se zlato stane záchranným přístavem. Ale nestalo se tak. Defenzivní investoři dávali před zlatem přednost americkým dluhopisům.

Může něco nastartovat růst zlata? Ano, pokud bude nadále panovat nejistota ohledně vývoje pandemie. Tato nejistota následně donutí centrální bankéře k ještě většímu nákupu aktiv nebo k záporným úrokovým sazbám i přes rostoucí inflaci. A takové rozhodnutí by mohlo vystřelit cenu zlata zpět ke 2000 dolarům za unci.

Slovo závěrem: Strategie a klidnou hlavu

Jednodenní výprodej je skvělou příležitostí, abychom si uvědomili, jak moc v obchodování posloucháme své emoce. Investor bez řádné strategie se rozhodne překotně vyprodávat nebo nakupovat akcie či další jiná aktiva. Strategický investor se naopak, než podá obchodní příkazy, bude snažit současnou situaci pochopit a sledovat jednotlivé indikátory. Následně pak situaci integruje do své strategie. A jen takový postup se může na burze vyplácet dlouhodobě.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎