Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Naznačují slábnoucí trhy silnější korekci? Budou akcie následovat Bitcoin? Zkrotí ČNB inflaci?

Publikováno
Burza s odstupem – Naznačují slábnoucí trhy silnější korekci? Budou akcie následovat Bitcoin? Zkrotí ČNB inflaci?
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou znovu týden nabitý událostmi. Vstup do týdne byl ve znamení propadu Bitcoinu, který se z hodnot okolo 52 000 dolarů propadl pod 46 000 během několika hodin. Znovu se potvrdilo, že obchodování s kryptoměnami je velká zátěž na psychiku. Bylo velmi těžké odolat výprodejním náladám. I když akciové trhy jsou mnohem méně volatilní, vývoj Bitcoinu nám ukázal, jak panika může rychle zachvátit celé trhy. Obrovské množství hotovosti a levných peněz láká investory k používání čím dál větších pák pro své investice.

Centrální banky stojí i nadále za finančními trhy. ECB na svém čtvrteční tiskové konferenci i přes snížení nákupu aktiv, zopakovala, že rozhodující bude aktuální situace na trzích. Jinak řečeno veselý večírek na trzích bude pokračovat dál.

Nad trhy se však pomalu stahují mračna. Ne, že by šlo o nové výzvy nebo problémy. Makroekonomická čísla potvrzují i nadále růst inflace. Americký index růstu cen v průmyslu stoupl o 8,3 %, což je 0,5 % více než v červenci. Tento výsledek naznačuje, že v Americe nejenom, že inflace neslábne, ale naopak její dynamika nabírá na síle. Z inflace se čím dál víc stává politické téma. Po neúspěšném stažení vojsk v Afghánistánu se Joe Biden bude muset snažit udělat něco s inflací.

Doposud všechny uklidňoval, že Fed má pravdu. Inflace měla být přechodná, avšak už několikátý měsíc roste. Velkou měrou se na ní podílí rostoucí objem amerických dolarů. Jedinou Bidenovou možností je tlačit na Fed, aby utáhl kohoutky hotovosti. Jenomže tato skutečnost, pošle americkou ekonomiku do recese. Biden by po vojenských neúspěších riskoval další velký neúspěch na poli ekonomickém. Pokud se rozhodne nic nedělat, což je velmi pravděpodobné, můžeme očekávat, že inflace tu bude i následující rok.

Centrální banky: ČNB bude muset zvednout sazby radikálněji, než původně zamýšlela?

České střadatele nepotěšil český statistický úřad, když oznámil, že v srpnu byla inflace 4,1 %. Ceny rostou nejrychleji za posledních 13 let. A bude hůř, protože se zdražuje elektrická energie a díky tomu porostou ceny i v dalších měsících. ČNB sice uznala, že 4,1 % je víc než stanovený inflační cíl, ale podle ní se nejedná o žádnou tragédii, protože inflace bude přechodná a je vázaná především na výpadky dodávek a poptávky ve výrobních procesech z důvodu lockdownů.

To je sice pravda, ale například cena elektřiny, která je důležitá prakticky ve všech odvětvích a má přímý dopad na kupní sílu obyvatelstva, je jasně v růstové tendenci. A nic nenasvědčuje tomu, že bychom se dostali do fáze konsolidace cen, natož k jejich poklesu.

ČNB tak zaujímá skoro stejnou rétoriku jako FED a ECB tím, že mluví o přechodné inflaci. Situace České republiky na tomto poli je však jiná. Vyspělé ekonomiky počítají s tím, že se poptávka s nabídkou časem srovnají, protože v těchto zemích nerostou mzdy. V ČR naopak průměrná mzda meziročně zažila další obrovský skok a rostla o 11 %. Tento nárůst byl způsoben především výplatami „covidových prémií“ ve zdravotnictví a sociálních službách. Tam mzda rostla o neuvěřitelných 43,8 %. Právě růst mezd dodává silné inflační impulzy. Do toho se na konci roku budou valorizovat důchody.

Inflace se v Česku nezastaví sama od sebe. ČNB chce pomoci tím, že by zvedla úrokové sazby, nikoliv o 0,25 % jak se očekávalo, ale hned o 0,5 %. Úroková sazba by pak mohla být na úrovní 1,25 %. Tedy o něco menší než v březnu 2020.

I tento krok je však málo. Stranou dejme klasický parametr, který by měl odrážet výši úrokové sazby. Tím je hospodářský růst, který je právě ovlivněn lockdowny. Optimální úroková sazba by tedy měla být inflace plus 2 %. Což by pro českou ekonomiku znamenalo úrokovou sazbu ve výši 6 %. Takovou sazbu jsme měli naposled 3. 9. 1999. V tuto chvíli by byla naděje, že by se inflace mohla zastavit.

Tento krok je však nereálný. Můžeme ale očekávat, že sazba se v horizontu několika měsíců vyšplhá na 2 %. Jak se má český investor na tuto eventualitu připravit?

Na pražskou burzu nebude mít zvýšení sazeb tak velký vliv, jako případné zvýšení sazeb Fedu. Kde by se však mělo podle ekonomických zákonů zvýšení sazeb projevit je kurz eura a české koruny. Zatímco euro minimálně dalšího půl roku sazby zvedat nebude, koruna bude posilovat. Zde je právě hlavní úskalí, proč sazby neporostou do žádoucí výše. Silná koruna brzdí český export. Čeští exportní podnikatelé budou vytvářet tlak, aby koruna neposílila víc než na 24 korun za euro. Investor tedy může čekat posílení české koruny v krátkodobém horizontu.

Korunu se nyní vyplatit držet, počkat si na posílení kurzu a následně nakoupit akcie za eura či dolary. Druhou možností jak vydělat na změně úrokových sazeb jsou nákupy českých bank na burze. Ty budou krátkodobě profitovat ze zvýšení úroků při svých půjčkách bez toho, aby to zásadně ovlivnilo bonitu klientů.

Nezaměstnanost v ČR zatím neroste, a riziko nesplacených půjček je tak zatím malé. Pokud opravdu dojde k zvednutí sazeb, mohou být Moneta a Komerční banka zajímavé investiční příležitosti. ČNB navíc oznámila, že nebude již blokovat výplaty dividend. Banky tak můžou nabídnout zajímavé dividendové zhodnocení.

Indexy: Japonský index raketově roste

Investor by neměl zapomínat na asijský trh. Japonský index se za poslední dva týdny dostává do čela nejrychleji rostoucích akciových indexů. První zářijový týden přidal 5,4 %, následně rostl o 4,3 %. Prakticky za dva týdny se celý index dostal do 10 % zisku oproti začátku roku. Za růstem stojí firmy jako Toho Zinc, který se specializuje na zpracovaní metalických materiálu. Tato akcie vzrostla o 25 % za poslední měsíc. Daří se firmám Kawasaki nebo Nissanu, které taktéž za poslední měsíc přidaly přes 20 %. Tradiční průmyslově orientované japonské akcie jsou ozdobou každého dlouhodobého portfolia.

Naopak burze v Hongkongu se nadále nedaří, a odepsala 1,45 %. Na čínském trhu roste obava z bubliny na nemovitostním trhu. Několik velkých realitních společností jsou exponované na čínském akciovém trhu. Prasknutí bubliny by určitě nezvýšilo důvěru investorů v čínskou ekonomiku. Burza v Hongkongu se od začátku roku nachází ve ztrátě 5 %. Burza v Šanghaji předvedla lepší výkon a přidala 3,43 %. Situace a vývoj asijských trhů bude v následujících měsících velmi důležitý. Právě na těchto trzích mohla vzniknout obávaná černá labuť v podobě logické, ale nepředvídatelné události.

Evropským burzám se nedařilo. Francouzská burza odepsala 1,16 %, německá burza pak 1,37 % a burza na Britských ostrovech ztratila 1,95 %. Nedařilo se ani tradičně silné a defenzivní burze jako je ta švýcarská. Index SMI ztratil 2,54 %.

Burzy v zámoří kopírovaly evropské a skončily v červených číslech. Technologický Dow Jones ztratil 2,15 %. S&P500 odepsal 1,69 %. Technologický Nasdaq100 odolával negativním náladám lépe a ztratil 1,61 %. I přes červená čísla indexu Nasdaq100 se dařilo společnostem Peloton interactive 16 %, Match group 10,9 %. Ze známějších akcií se dařilo především Moderně 7,84 %. Naopak největší poklesy zaznamenaly akcie Biogen -10 %, eBay – 5 % nebo AMD -4,29 %.

Komodity: Ropa a zlato stabilní, ale ceny hliníku rostou

Ropě se dařilo i přes růst případů pozitivně testovaných na Covid. Ropa Brent si připsala týdenní zisk 1,6 % a obchodovala se na úrovni 73,25 dolarů za barel. Z pohledu technické analýzy můžeme očekávat proražení vrchního kanálu. Ropa Brent by pak mohla zamířit k 80 dolarům za barel. Avšak tato hranice bude vytvářet silnou rezistenci a to jak psychologickou, tak politickou. Ceny ropy nad 80 dolarů za barel by vytvářely ještě větší inflační tlaky ve světové ekonomice.

Cena zlata je kvazi stabilní. Zlatu se sice nepodařilo dlouho udržet hranici 1800 dolarů za unci, a propadlo se na hranici 1789 dolarů, ale v blízké době můžeme znovu očekávat pokus o prolomení hranice 1800 dolarů. Stříbro se obchodovalo na úrovni 23,8 dolarů za jednu unci.

Nečekaným vítězem je hliník. Cenu tohoto průmyslového kovu vyhnal nahoru politický převrat v Guinei. V této africké zemi se nachází jedna třetina světových zásob bauxitu, ze kterého se hliník vyrábí. V roce 2020 Guinea exportovala 82,4 milionů tun bauxitu. Ceny hliníku posílily o 7 %. Růst cen této komodity zvýší inflační tlaky především ve strojírenství a stavebnictví.

Slovo závěrem: Nepředvídatelná událost

Rizikem v současnosti na trzích nejsou až tak známá témata jako inflace nebo úrokové sazby či výsledky předních společností. Největším potenciální riskem je nepředvídatelná událost, která trhy překvapí.

Avšak trhy budou překvapeny ve zvláštní situací, kdy jsou zaplaveny levnými penězi. Trhy jsou tak zaplaveny dluhy. Investoři se tedy nebojí obchodovat s čím dál silnějšími pákami. Špatná zpráva tak může způsobit lavinový efekt, který trhy notně otřese. Trhy můžou prakticky v krátké době ztratit 10 % nebo 15 %, ale bez toho, aby se zpochybnila dlouhodobá růstová tendence na akcií. To jsou ty momenty, kdy je dobré nepodlehnout panice a s chladnou hlavou připravovat své nejlepší možné obchody.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.