Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – I přes mnohá rizika se světové trhy tváří velmi odolně. Jak to bylo s růstem akcií ČEZu?

Burza s odstupem – I přes mnohá rizika se světové trhy tváří velmi odolně. Jak to bylo s růstem akcií ČEZu?
Zdroj: Depositphotos.com

I přes energetickou krizi a stoupající inflaci mají trhy za sebou poměrně úspěšný týden. Před dvěma či třemi týdny jsme se báli světového krachu, který způsobí společnost Evergrande. Všichni najednou mluvili o společnosti, kterou donedávna znali jen specialisté na čínský trh. Přišla zvýšena volatilita a strach z toho, že pád firmy spustí domino efekt. Trhy se otřásaly. A dnes po tomto strachu není ani památka. Jak to lze vysvětlit?

Problémy (o kterých pravidelně píšeme) existují i nadále, ale trhy už je integrovaly do svých cen. Pád společnosti Evergrande je už započítán v ceně asijských akcií. Důležité pro investory je, že čínská vláda zajistí, aby se systém nezhroutil domino efektem. Díky tomu nehrozí bezprostřední krach bankovního systému. Samozřejmě, tato záchrana bude stát více peněz daňové poplatníky. Čínský trh s nemovitostmi může ztratit několik procent. Rozdělené projekty Evergrande budou mít zpoždění.

V horším případě si je budou muset zákazníci Evergrande nechat dostavět od jiného dodavatele. Větší náklady a ztráty developerů se také projeví negativně na kupní síle Číňanů.

Můžeme očekávat i pokles čínského HDP, které už nebude dosahovat tradičních 6 %, ale bude růst třeba pouze o 3 anebo méně procent.

Dění okolo jednotlivých kauz, ať je to Evergrande, inflace, zdražování energií nebo obavy o budoucí hospodářský růst ale ukazuje, že trh v podstatě zajímá jediná věc: monetární politika velkých centrálních bank.

Trh ukazuje, že dokud bude na burze hotovost, je jedno, co se vlastně děje. Večírek pokračuje. Dokud budou centrální banky kupovat aktiva, burza bude stoupat i nadále. Můžeme se dočkat i větších jednodenních či vícedenních propadů, avšak centrální banky prozatím vždy takové výprodeje zaplatily. Dlouhodobá tendence na trzích je stále stoupající a jednotlivé špatné zprávy či propady, tento trend zatím neohrozily.

Fed slibuje, že v příštích měsících zahájí konečně dlouho slibovaný tappering, tedy snížení nákupu aktiv, ale všichni investoři vědí dvě věci. Jednak to bude velmi progresivní snižování, tudíž celé zastavení programu bude nejdřív za půl roku nebo i déle. Tím pádem budou akciové trhy minimálně stejnou dobu růst. Samozřejmě pokud nepřijde znovu nějaká výrazná černá labuť. Za druhé, pokud by nastal jakýkoliv, i menší problém, zastavování nákupu aktiv přestane. Naopak, může naskočit ještě na vyšší úroveň než předtím. Z toho vyplývá, že i pokud by přišla obávaná černá labuť, trh projde korekcí, ale následně bude pod vlivem centrálních bank znovu růst. Investoři se tak nemusí ničeho bát. A to je hlavní důvod, proč trh stále roste.

Firemní zprávy: Jak to bylo s růstem akcií ČEZu?

Poslední vývoj okolo akcií ČEZu nám připomíná, jak důležitou roli hraje insider info. V tomto případě nešlo ani tak o vnitřní informace z ČEZu, ale o znalost podmínek na světovém a hlavně českém energetickém trhu. Ceny elektřiny zastavily svůj růst, ale i tak jsou pořád velmi drahé.

Cena elektřiny na pražské energetické burze. Zdroj: kurzy.cz

Kdo věděl, jak přesně fungují firmy typu Bohemia Energy, mohl si lehce spočítat, že takové společnosti dlouho tlak na trhu nevydrží. Byznys model těchto společností byl založen na tom, že elektřinu nevyráběly, ale pouze přeprodávaly. Elektřinu nakupovaly na energetické burze. Dlouhá léta byla na burze elektřina levnější, než za kolik ji prodávaly velké společnosti. Díky tomuto rozdílu, a mimochodem velmi agresivnímu marketingu, společnost Bohemia Energy získala přes 900 000 zákazníků. Avšak tento model přestal fungovat, jakmile ceny elektrické energie skokově vzrostly. Bohemia Energy nemohla nakupovat drahou elektrickou energií na burze a přeprodávat jí se ztrátou.

Akcie ČEZu začaly stoupat na konci září. Z hodnot okolo 700 korun se během jednoho týdne vyhouply až na 799 korun. Ceny elektrické energie jsou sice pořád vysoké a ČEZ je v růstové tendenci, ale tak silný vzestup čekal jen málokdo. Tedy až na ty dobře informované, kteří věděli, že největší alternativní dodavatel je v potížích. Nový zákazníci teď přechází k dodavatelům poslední instance, ke kterým patří i ČEZ.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Není náhodou, že ČEZ minulý týden uklidňoval stálé zákazníky, že staré smlouvy platí a dvojnásobné zvýšení je pouze pro nové klienty. Ti se budou rekrutovat právě z řady bývalých klientů Bohemia Energy. Budou si sice moci vybrat i jiného dodavatel než ČEZ, ale díky špatné zkušenosti s přeprodavači si nyní zřejmě budou vybírat spíše přímo výrobce elektrické energie.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy tak budou první, kdo pocítí znatelné zdražení energií a kteří je také zaplatí. Vývoj cen elektřiny je nejistý a je možné, že na jaře ceny opět klesnou. Noví zákaznici ale z případného poklesu moc profitovat nebudou.

Po marné snaze překonat hranici 800 korun, ale akcie ČEZu opět klesly. Jak vysvětlit pokles cen akcie k hodnotám 765 korun?

První vysvětlení je samozřejmě vybíraní zisků od těch, kteří dávají přednost kratšímu zisku před dlouhodobým investováním. Druhým důvodem je, že po nadšení z nových klientů pro ČEZ a posílení jeho pozice na tuzemském trhu přichází vystřízlivění.

Bohemia Energy vyřešila co se svými bývalými zákazníky, avšak jaké má další závazky vůči dodavatelům se dovíme v příštích týdnech. Je možné, že své závazky nebude moci zaplatit, a jedním z možných velkých věřitelů může být právě ČEZ. Krach Bohemia Energy tak může stát ČEZ klidně několik stovek miliónů.

V každém případě dění okolo ČEZu a růstu cen energie posílí zájem a objemy na pražské burze. Ta se nyní s převahou bank a velké energetické společnosti jeví jako ideální záchrana před inflací.

Indexy: Zámořské trhy v zeleném

Všude po světě burzy zaznamenaly solidní růst. V Asii se dařilo japonskému Nikkei, který přidal 3,6 %. Hongkongská burza taktéž rostla o 2 %. Výjimkou mezi asijskými trhy byla burza v Šanghaji, která zaznamenala půlprocentní ztrátu.

V Evropě se burzám taktéž dařilo. Německý Dax 40 a francouzský CAC 40 přidaly shodně 2,5 %. Britský FTSE zaznamenal růst 1,9 %.

Obecně však nejvíce rostly trhy v zámoří. Svou zásluhu na tom má i právě začínající výsledková sezona za třetí čtvrtletí 2021. Americké banky shodně reportovaly výsledky nad očekávání analytiků. Díky tomu se trhy v zámoří vezly na pozitivní vlně. Průmyslový Dow Jones přidal 2,31 %, S&P 500 vzrostl o 2,53 % a technologický Nasdaq 100 se stal vítězem a zakončil týden se ziskem 2,84 %.

Tento dobrý výsledek technologického indexu podpořil především výrobce polovodičových čipů ASML růstem 9,35 %. Další růstovou akcií byla společnost specializující se na Big data Spunk, která vzrostla o 9,13 %. Dařilo se i výrobci grafických karet a procesorů AMD, který připsal slušných 7, 11 %. Na opačném konci společností tvořící Nasdaq100 bychom našli společnost Align, která podniká ve zdravotnictví. Ta připsala ztrátu 6,69 %. Nedařilo se ani výrobci počítačových her Electronic Arts – 3,38 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie AMD! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komodity: Ropa potvrzuje růstovou tendenci

Stoupající cena komodit se stala jedním z hlavních témat posledních měsíců. Roste prakticky všechno od ropy po kávu. Velmi často se však opomíjí jeden z faktorů, který pro českého zákazníka ještě umocňuje efekt růstu. A tím je velmi silný dolar. Americká měna posiluje prakticky od začátku léta. Avšak s nárůstem zadlužení USA a pokračováním uvolněné monetární politiky bychom se mohli dočkat změny trendu a dolar by mohl začít oslabovat. To by mělo dva důsledky. Slabší dolar by mírnil napětí na trhu s komoditami. A druhým efektem by byl možný přesun aktivit investorů do evropských nebo asijských akcií.

Ropa má za sebou velmi dobrý týden. Brent se obchodoval na hranici 84,8 dolarů za barel. Lehká americká ropa pak za 81,8 dolarů za barel. Z dlouhodobého pohledu technické analýzy se ropa dostává k několikaleté rezistenci okolo 85 až 87 dolarů za barel. Je velmi pravděpodobné, že ropa bude na této metě nějakou chvíli přešlapovat. Cenu ropy podpořil nedávno i ruský prezident Putin, který vidí jako velmi pravděpodobné, že se na konci roku bude obchodovat za 100 dolarů za barel. To je velmi realistický odhad. Jedinou možností jak zastavit růst cen ropy by byl prudký pokles poptávky. Ten by mohl přijít s vlnou nových lockdownů. Avšak ta se zdá nepravděpodobná v USA i v Evropě díky proočkovanosti populace.

Komodity: Zlato a stříbro se pokusily prorazit klíčové hladiny

Zlato během týdne atakovalo klíčovou úroveň 1800 dolarů za unci. Tuto hladinu však neudrželo a na konci týdne se znovu dostalo na hodnoty okolo 1766 dolarů za unci. Ceny zlata, ale i stříbra by měly v prostředí inflace růst. To se však neděje. Vždy jsme svědky pokusu o proražení klíčových úrovní na těchto komoditách, ale všechny končí neúspěchem. Tak znovu platí, že pokud zlato nepřekoná úroveň 1830 dolarů, nemůže být řeč o návratu růstového scénáře.

Stříbru se dařilo o něco lépe, protože nezažilo na konci týdne propad. Obchodovalo se na úrovních okolo 23,4 dolarů za unci. I zde platí to stejné, jako pro zlato. Pokud se mu nepodaří prorazit úroveň 25 dolarů za unci, růstové scénáře budou muset počkat.

Slovo závěrem: Pokračování výsledkové sezony v USA

Možným katalyzátorem na světových trzích bude pokračování výsledků v zámoří. První výsledkový týden se nesl v pozitivním duchu. Americkým bankám se dařilo a to především díky oddělením zabývajících se investicemi a tradingem. Není divu, že tato oddělení vykazují dobré výsledky, protože trh s akciemi roste poslední rok a půl nepřetržitě. Největší vliv na celé trhy budou mít výsledky společností GAFAM, ale těch se dočkáme až na závěr měsíce.

To však neznamená, že by se investoři sledující fundamenty měli nudit. Dočkáme se výsledků těchto firem: Netflix, J&J, Danone, Procter&Gamble, Verizon, IBM a Intel. Hodně sledovanou události budou výsledky Tesly, kterých se dočkáme ve středu 20. října.

Akciím Tesly se v posledních týdnech znovu daří. Jedna akcie Tesly nyní stojí 870 dolarů. Pošlou výsledky za třetí čtvrtletí tuto akcii nad 1000 dolarů?

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.