Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Vláda plánuje přispět na zvýšené ceny energií 800 tisícům domácností

Vláda plánuje přispět na zvýšené ceny energií 800 tisícům domácností

Vláda plánuje přispět na zvýšené ceny energií 800 tisícům domácností
Zdroj: depositphotos.com

Vláda chce pomoci zhruba 800 tisícům nízkopříjmových rodin tím, že jim zaplatí kolem poloviny částky za zvýšené náklady na energie. Domácnostem plánuje pomoci prostřednictvím takzvaných energetických šeků, vyplácet by je mohla začít už v listopadu letošního roku.

Příspěvky na energie avizoval ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček v pořadu Otázky Václava Moravce. Domácnosti by podle jeho slov mohly na energiích zaplatit průměrně o 1.500 až 2.000 korun ročně navíc. Plán na krátkodobou výpomoc nízkopříjmovým domácnostem, kterým by mohla hrozit tzv. energetická chudoba, bude podle ministra Havlíčka hotový již za pár týdnů. Vláda by jej tak mohla schválit už v říjnu, v listopadu by již stát mohl začít doručovat příspěvky lidem. Příspěvek by měl český rozpočet zatížit ve výši nízké miliardy korun. Ministr Havlíček tvrdí, že by tento příspěvek bylo možné uhradit ještě z letošního rozpočtu.

„Příspěvek by dostalo asi 3,2 milionu obyvatel. Tedy domácnosti postižené na zdravotní či sociální bázi. Chceme pomoci těm, kterým by hrozila energetická chudoba,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Ceny elektřiny jsou aktuálně na historickém maximu. Svůj vliv na zdražení mají rostoucí ceny emisních povolenek a také odklon Evropské unie od klasických energetických zdrojů, jako je uhlí či jádro. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek za zdražováním elektřiny vidí také vyšší ceny ruského zemního plynu.

Nesystémový populistický krok, nebo nutnost?

Kritici ministrovi vyčítají, že s plánem přichází pouhých čtrnáct dní před volbami a může tak jít o populistický krok. Říjnové volby navíc mohou složení Poslanecké sněmovny zásadně změnit a z plánu by tak mohlo sejít.

Jakub Michálek za Piráty ovšem uznal, že nějaká forma sociální podpory pro ty nejslabší, by přeci jen přijít měla. Předseda lidoveckých poslanců poznamenal, že je plán zcela nesystémový. Příspěvek na energie by dle něj šlo zahrnout do příspěvku na bydlení. Příspěvek by ale každopádně dle svých slov podpořil.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo