Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vláda plánuje přispět na zvýšené ceny energií 800 tisícům domácností

Publikováno
Vláda plánuje přispět na zvýšené ceny energií 800 tisícům domácností
Zdroj: depositphotos.com

Vláda chce pomoci zhruba 800 tisícům nízkopříjmových rodin tím, že jim zaplatí kolem poloviny částky za zvýšené náklady na energie. Domácnostem plánuje pomoci prostřednictvím takzvaných energetických šeků, vyplácet by je mohla začít už v listopadu letošního roku.

Příspěvky na energie avizoval ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček v pořadu Otázky Václava Moravce. Domácnosti by podle jeho slov mohly na energiích zaplatit průměrně o 1.500 až 2.000 korun ročně navíc. Plán na krátkodobou výpomoc nízkopříjmovým domácnostem, kterým by mohla hrozit tzv. energetická chudoba, bude podle ministra Havlíčka hotový již za pár týdnů. Vláda by jej tak mohla schválit už v říjnu, v listopadu by již stát mohl začít doručovat příspěvky lidem. Příspěvek by měl český rozpočet zatížit ve výši nízké miliardy korun. Ministr Havlíček tvrdí, že by tento příspěvek bylo možné uhradit ještě z letošního rozpočtu.

„Příspěvek by dostalo asi 3,2 milionu obyvatel. Tedy domácnosti postižené na zdravotní či sociální bázi. Chceme pomoci těm, kterým by hrozila energetická chudoba,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Ceny elektřiny jsou aktuálně na historickém maximu. Svůj vliv na zdražení mají rostoucí ceny emisních povolenek a také odklon Evropské unie od klasických energetických zdrojů, jako je uhlí či jádro. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek za zdražováním elektřiny vidí také vyšší ceny ruského zemního plynu.

Nesystémový populistický krok, nebo nutnost?

Kritici ministrovi vyčítají, že s plánem přichází pouhých čtrnáct dní před volbami a může tak jít o populistický krok. Říjnové volby navíc mohou složení Poslanecké sněmovny zásadně změnit a z plánu by tak mohlo sejít.

Jakub Michálek za Piráty ovšem uznal, že nějaká forma sociální podpory pro ty nejslabší, by přeci jen přijít měla. Předseda lidoveckých poslanců poznamenal, že je plán zcela nesystémový. Příspěvek na energie by dle něj šlo zahrnout do příspěvku na bydlení. Příspěvek by ale každopádně dle svých slov podpořil.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.