Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffett nakoupil další balík oblíbených akcií a tvrdí, že je nikdy neprodá!

Ačkoli Berkshire Hathaway v poslední době moc nenakupuje, v případě této akcie udělá výjimku kdykoli je dobrá příležitost. Co je tak skvělého na Occidental Petroleum?

Buffett nakoupil další balík oblíbených akcií a tvrdí, že je nikdy neprodá!
Zdroj: flickr.com

Warren Buffett, věštec z Omahy, je proslulý svými investičními strategiemi a talentem rozpoznat podhodnocené akcie s růstovým potenciálem.

I kvůli probíhajícímu býčímu trhu je však jeho Berkshire Hathaway při nákupech opatrná.

Buffett v posledních šesti čtvrtletích dával přednost prodeji. Prodal část největší držby Berkshire, akcie Applu, a celé pozice ve společnostech Paramount Global a HP.

Jednu akcii však Buffett dlouhodobě nakupuje a nikdy ji neprodá: Occidental Petroleum.

Další navýšení podílu v oblíbené společnosti

Occidental je šestým největším podílem v portfoliu společnosti Berkshire, které má celkovou hodnotu asi 385 miliard dolarů.

V červnu 2024 miliardář významně investoval do dalších akcií Oxy a vynaložil 435 milionů dolarů na navýšení podílu Berkshire v této ropné velmoci.

Podle dokumentů SEC získal Buffett akcie společnosti mezi 5. a 17. červnem, kdy se cena akcií pohybovala kolem 60 dolarů za akcii.

Aktuální vývoj ceny akcií Occidental Petroleum

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffettův zájem o energetickou společnost se datuje od roku 2019, kdy nakoupil prioritní akcie v hodnotě 10 miliard dolarů, aby jí pomohl při akvizici společnosti Anadarko Petroleum.

Tento krok posílil přítomnost Oxy v Permské pánvi, která je plodným regionem pro těžbu ropy v USA.

Navzdory problémům způsobeným pandemií COVID-19, kvůli níž byl Occidental zatížen dluhy, se mu podařilo situaci zvládnout pozastavením výplaty dividend a prodejem aktiv, aby snížil zadlužení.

Buffett možná přikoupí další akcie, ale jistě neprodá

Díky nejnovější investici nyní Berkshire Hathaway vlastní přibližně 28,8 % akcií Oxy v oběhu v hodnotě přibližně 15,9 miliardy dolarů.

Berkshire navíc drží asi 8,5 miliardy dolarů v prioritních akciích, které jsou spojeny s warranty na nákup dalších kmenových akcií za 59,62 dolaru. Vzhledem k aktuální ceně akcií $63,13 by se tedy Buffettovi vyplatilo warranty využít.

Ve svém posledním dopise akcionářům Berkshire Buffett pochválil generální ředitelku Occidentalu, Vicki Hollub, a prohlásil, že Oxy je podíl, který hodlá držet po neomezeně dlouhou dobu.

“Pod vedením Vicki Hollub dělá Occidental správné věci pro svou zemi i pro své vlastníky,” napsal Buffett. Upozornil na rozsáhlé ropné a plynové podíly společnosti v USA a na její průkopnické úsilí v oblasti technologie zachycování uhlíku.

Occidental hodlá dále posílit své postavení v Permské pánvi díky akvizici společnosti CrownRock v hodnotě 12 miliard dolarů, která by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Hollub pravděpodobně použije podobnou strategii jako v případě akvizice společnosti Anadarko a zaměří se na prodej nepodstatných aktiv s cílem snížit zadlužení.

Occidental také zkoumá možnosti prodeje permských aktiv v hodnotě přesahující miliardu dolarů.

Sázka na ceny ropy

Obchodní model Oxy je do značné míry závislý na cenách ropy, protože většina tržeb a zisků společnosti pochází z těžebních operací. Ziskovost společnosti je tak s cenou ropy úzce spjata.

Při oznámení akvizice CrownRocku společnost předpokládala dodatečný roční volný peněžní tok ve výši miliardy dolarů za předpokladu, že ceny ropy zůstanou nad 70 dolary za barel.

Hollub nyní předpokládá, že ceny ropy zůstanou v rozmezí 80 až 85 dolarů až do roku 2025.

Aktuální vývoj cen ropy WTI

Začátkem tohoto měsíce ceny ropy klesly v důsledku toho, že se OPEC+ sice dohodl na prodloužení omezení těžby do roku 2025, ale 8 členským zemím dovolí od října své omezení zmírnit.

Ceny ropy se však rychle vrátily na úroveň kolem 80 dolarů za barel. Buffett využil poklesu k nákupu dalších akcií Occidental Petroleum a těžil z následného oživení cen ropy.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.