Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin vystřelil do nebes! Co bude dál? Jaké akcie vzrostly o 250 %? | Burza s odstupem

Americké trhy oslabily, elektromobilový sektor se otřásl pod tíhou politických změn a Bitcoin vystřelil na nové maximum. Co tento týden formovalo svět financí?

Bitcoin vystřelil do nebes! Co bude dál? Jaké akcie vzrostly o 250 %? | Burza s odstupem
Zdroj: bitcoin.com

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Dramatický týden na finančních trzích! Americké akcie oslabily, raketový průmysl explodoval růstem a Bitcoin opět dosáhl nového maxima. Přinášíme vám pravidelný přehled klíčových událostí z finančních trhů, které stojí za vaši pozornost.

Co se dnes dozvíte?

  • Americké akcie prudce propadly: Co stojí za ztrátou minulých zisků?
  • 250% růst Rocket Lab: Proč investoři věří v revoluci ve vesmíru?
  • Bitcoin opět lámal rekordy, co očekávat nyní?

A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie prudce propadly: Co stojí za ztrátou minulých zisků?

Americké akcie vrátily část zisků z předchozího týdne, protože se zdálo, že nejistota ohledně politiky nastupující administrativy je i nadále hnacím motorem takzvaného Trump Trade.

Potenciální dopady politiky na podnikové zisky byly patrné v širokém rozptylu sektorových výnosů, přičemž finanční a energetické akcie nadále těžily z nadějí na deregulaci a schválení fúzí.

Naopak akcie v oblasti zdravotnictví prudce klesly – v pátek klesl iShares Biotechnology ETF o 4,79 % – po čtvrteční zprávě, že Robert F. Kennedy, Jr. bude nominován zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem do čela ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb.

Kennedy byl hlasitým kritikem farmaceutického průmyslu a stávajících programů veřejného zdraví, zejména iniciativ v oblasti očkování, a jako šéf ministerstva by dohlížel na programy Medicare, Medicaid a další programy, které představují zhruba čtvrtinu vládních výdajů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Drama kolem elektromobilů: Daňové úlevy končí, akcie padají!

Výrobci elektromobilů (EV) – zejména člen “velkolepé sedmičky” Teslabyli během týdne také významnými hybateli trhů.

Zdá se, že sliby zvoleného prezidenta Trumpa, že generální ředitel Tesly, Elon Musk, bude hrát klíčovou roli v jeho administrativě, pomohly k prudkému růstu akcií – které v pondělí na svém intradenním maximu posílily o 42 % od dne před volbami.

Ve středu se objevily zprávy, že Musk bude spolu s Vivekem Ramaswamym, dalším technologickým investorem, podnikatelem a Trumpovým příznivcem, řídit plánované nové ministerstvo pro efektivitu vlády.

Koncem týdne však Tesla a další výrobci elektromobilů klesli, když vyšlo najevo, že nastupující administrativa plánuje zrušit daňovou úlevu pro spotřebitele ve výši 7 500 dolarů na nákup elektromobilů.

Obzvláště silně byl zasažen Rivian, výrobce dražších elektromobilů, který se po této zprávě propadl o 14,3 %.

Vývoj ceny akcií Tesla a Rivian za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Rivian Automotive / RIVN
Načítání
Načítání
Načítání

250% růst Rocket Lab: Proč investoři věří v revoluci ve vesmíru?

Společnost SpaceX, Elona Muska, letos uskuteční rekordních 148 letů (loni jich bylo 98), což svědčí o tom, že trh s vesmírnými raketami je velmi silný.

Její téměř monopolní postavení v oblasti vesmírných letů se však možná konečně chýlí ke konci.

Společnost Rocket Lab, která má nevyřízené objednávky na svou 18metrovou raketu Electron v hodnotě přesahující miliardu dolarů, získává zákazníky jako nová alternativa k Falconu 9 společnosti SpaceX – a získává si tím investory.

  • Poslední zpráva o výsledcích hospodaření společnosti Rocket Lab ukázala 55% meziroční nárůst příjmů, které dosáhly 104 milionů dolarů.
  • S blížícím se startem nové středně velké rakety Neutron v roce 2025 se očekává další zrychlení růstu příjmů, přičemž v polovině roku 2026 jsou naplánovány nejméně dvě mise, které by mohly k příjmům v roce 2026 přidat více než 100 milionů dolarů.

Letos Electron zatím uskutečnil rekordních 12 startů, čímž se stal třetí nejčastěji vypouštěnou raketou na světě.

Stále však zaostává za stovkami startů společnosti SpaceX a desítkami čínských startů. S Neutronem na obzoru však investoři poslali akcie Rocket Lab prudce vzhůru v naději, že budou těžit z rostoucího kosmického průmyslu.

Po zprávě o hospodářských výsledcích akcie ve středu vyskočily o více než 36 %, čímž se jejich výnos od počátku roku zvýšil na více než 250 %. Tímto tempem by se akcie mohly dostat do stratosféry ještě dříve, než bude Neutron příští rok uveden na trh.

Vývoj ceny akcií Rocket Lab od začátku roku

Načítání
Načítání
Koupit akcie RKLB! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie opět většinově oslabovaly

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 1,15 % níže.

Na sentiment působily obavy z obchodní politiky nastupující Trumpovy administrativy a politické otřesy v Německu, stejně jako opatrné komentáře předsedy Federálního rezervního systému, Jeroma Powella, ohledně amerických úrokových sazeb.

Hlavní akciové indexy se vyvíjely smíšeně. Francouzský index CAC 40 klesl o 1,70 %, německý DAX ztratil necelé procento a britský index FTSE 100 mírně klesl. Pouze italský FTSE MIB si polepšil o 1,11 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Spojené království v problémech: Slábnoucí růst, nízké mzdy, rostoucí nezaměstnanost!

Ekonomika Spojeného království za tři měsíce do září nečekaně zpomalila. Hrubý domácí produkt (HDP) dosáhl růstu o 0,1 % – méně než 0,5 % v předchozím čtvrtletí a méně než konsenzuální prognóza 0,2 %.

Ke zpomalení přispěl pokles ekonomiky o 0,1 % v září, který byl způsoben především slabší produkcí zpracovatelského průmyslu. Sektor služeb vzrostl za tři měsíce o 0,1 %, což zastínil 0,8% nárůst ve stavebnictví.

Mezitím meziroční růst mezd bez započtení bonusů činil ve stejném tříměsíčním období v průměru 4,8 % – nejnižší úroveň za více než dva roky.

Hlavní ekonom Bank of England, Huw Pill, po zveřejnění údajů uvedl, že inflační tlaky zůstávají příliš vysoké pro dosažení 2% cíle, přestože se britská inflace v posledních měsících drží právě na úrovni tohoto inflačního cíle.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední 3 roky
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední 3 roky

ASML se drží dlouhodobých růstových cílů uprostřed šílenství kolem umělé inteligence

Společnost ASML uvedla, že si zachová své cíle v oblasti tržeb a marží pro rok 2030, neboť sází na to, že rychle rostoucí poptávka po umělé inteligenci povede k objednávkám zařízení, které výrobci čipů potřebují k výrobě stále výkonnějších polovodičů.

Nizozemská společnost předpokládá v roce 2030 tržby ve výši zhruba 44 až 60 miliard eur a hrubou marži ve výši zhruba 56 až 60 %.

ASML dodává stroje na výrobu polovodičů například společnostem Taiwan Semiconductor Manufacturing a Samsung Electronics a dalším zákazníkům z oblasti výroby čipů, kteří čelí tlaku vlastních zákazníků na výrobu výkonnějších čipů.

Potvrzení dlouhodobých cílů společnosti podtrhuje důvěru vedení společnosti, že umělá inteligence v příštích letech zvýší objednávky, protože se výrobci čipů předhánějí ve výrobě sofistikovanějších polovodičů.

ASML je jedním z hlavních příjemců výhod z umělé inteligence, ale společnost byla také poškozena slabými výdaji některých výrobců čipů.

Poptávka v celém polovodičovém průmyslu byla v posledních měsících nerovnoměrná. Objednávky čipů datová centra stále rostou, ale výrobci chytrých telefonů, notebooků, elektrických vozidel a průmyslových strojů v poslední době výdaje na čipy snižují, protože si potřebné polovodiče před lety naskladnili.

ASML tak v říjnu snížila své prognózy tržeb na příští rok a uvedla, že oživení některých oblastí polovodičového průmyslu kromě umělé inteligence trvá déle, než se očekávalo. Společnost předpovídá tržby v roce 2025 ve výši 30 až 35 miliard eur, což je méně než předchozí výhled až 40 miliard eur.

Vývoj ceny akcií ASML za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie ASML! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Index PX si nepatrně polepšil

Pražská burza v uplynulém týdnu mírně rostla, když si index PX přispal 0,31 % a dosáhl úrovně 1 675 bodů.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie Moneta – o více než 2 % – a s drobným ziskem zakončily týdenní obchodování i akcie ČEZ a akcie Philip Morris – obě o necelé procento.

Výrazně naopak ztrácel dlouhodobě nejvýkonnější titul pražské burzy – akcie Erste Group, které odepsaly 1,62 % své hodnoty a v drobné ztrátě se rovněž obchodovaly akcie Komerční banky.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin opět posouval své ATH

Bitcoin pokračoval ve svém býčím pohybu a v týdnu opět posouval své historické maximum. To se nyní nachází nad úrovní 93 tisíc dolarů a bylo ho dosaženo ve středu.

Kolem nedělení 13. hodiny se pak Bitcoin obchoduje za 90 700 dolarů, což znamená týdenní růst o více než 13 %.

Z dalších významných kryptoměn se dařilo i Cardanu a Solaně s týdenní růstem o 23 respektive 15 %.

Drobnou ztrátu si naopak připsaly BNB a Ethereum. Druhá největších kryptoměna, která odepsala za týden 3 % své hodnoty, se kolem nedělní 13. hodiny obchoduje na úrovni 3 115 dolarů.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Ceny ropy i zlata výrazně klesly

Cena ropy tentokrát výrazně klesala. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod cenou 67 dolarů za barel a za celý týden její cena klesla téměř o 5 %.

Pokles o přibližně 3,5 % vykázal globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil jen lehce nad cenou 71 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Cena zlata se propadla na nejnižší úroveň za poslední 2 měsíce, když zlato během týdne odepsalo 4,49 % a zakončilo týdenní obchodování na hodnotě 2 562 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný lednový futures kontrakt zlata se momentálně obchoduje o 6 dolarů výše.

Již třetí týden za sebou ztratilo více než 3 % hodnoty stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 30,23 dolaru. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 13 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Nacházíme se ve velkém roku pro akcie a pravděpodobně ještě větším pro ETF.

Globální burzovně obchodované fondy (ETF) překonaly rekord z roku 2021, přičemž před volbami v USA prudce vzrostl globální čistý příliv hotovosti do těchto diverzifikovaných fondů.

K 31. říjnu společnost BlackRock oznámila, že čistý příliv hotovosti od počátku roku přesáhl 1,4 bilionu dolarů, proto jako číslo týdne volíme 1,4.

Číslo týdne

 

Silný povolební příliv do fondů kótovaných na americkém trhu údajně toto číslo ještě zvýšil.

Většina těchto přílivů – 927 miliard dolarů – směřovala do akciových ETF, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích, jako je Čína.

Co nás čeká následující týden:

Hlavní událostí následujícího týdne a prakticky jedinou, která stojí za zmínku, jsou hospodářské výsledky Nvidie 20. listopadu.

Společnost oznámí ve středu po ukončení obchodování své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2025. Analytici očekávají výrazný meziroční nárůst tržeb o 84 % na 33,28 miliardy dolarů a čistého zisku na 17,45 miliardy dolarů, což odpovídá 70 centům na akcii.

Klíčovým faktorem růstu je pokračující vysoká poptávka po infrastruktuře pro umělou inteligenci, zejména v segmentu datových center, kde se očekává nárůst tržeb na 29,53 miliardy dolarů.

Investoři budou také sledovat informace o dodávkách nového čipu Blackwell, který by mohl významně ovlivnit trh, ačkoliv krátkodobý výhled může být omezen dodavatelskými omezeními.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.