Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin překonal 80 000 dolarů! Americké akcie na vzestupu. Je teď nejlepší čas investovat? | Burza s odstupem

Americké akcie po volbách vystřelily na nové maximum a směřují k rekordnímu zhodnocení v tomto století! Trumpův velký návrat – jak může jeho comeback změnit budoucnost trhů? Bitcoin láme rekordy! Jak vysoko vystoupá?

Bitcoin překonal 80 000 dolarů! Americké akcie na vzestupu. Je teď nejlepší čas investovat? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Investiční svět se otřásá pod taktovkou návratu Donalda Trumpa! Trhy od akcií přes kryptoměny dosahují historických maxim a očekávané změny se valí napříč burzami. Přečtěte si, co to znamená pro vaše investice.

Co se dnes dozvíte?

  • Americké akcie po volbách vystřelily na nové maximum a směřují k rekordnímu zhodnocení v tomto století – Co to znamená pro investory?
  • Trumpův velký návrat? Jak může jeho comeback změnit budoucnost trhů!
  • Bitcoin láme rekordy! Jak vysoko vystoupá?

A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie po volbách vystřelily na nové maximum – Co to znamená pro investory?

Většina hlavních indexů vzrostla na rekordní hodnoty, protože investoři vsadili na to, že ovládnutí Bílého domu a Senátu republikány a jejich očekávané udržení ve Sněmovně reprezentantů – takzvaný “red sweep” – povede k rychlejšímu růstu zisků, uvolnění regulací a snížení korporátních daní.

V čele růstu stál index Russell 2000, když za celý týden vzrostl o 8,75 %, ale jako jediný benchmark zůstal mimo rekordní území.

Index akcií s malou tržní kapitalizací na konci týdne zaostával o 2,41 % za svým rekordním maximem z listopadu 2021. Index S&P 500 mezitím vzrostl o 4,72 %, což je jeho nejlepší týdenní výkon za téměř přesně rok (týden končící 3. listopadu 2023).

Ekonomové se nyní shodují, že plány Donalda Trumpa na omezení imigrace a zvýšení cel s sebou nesou inflační důsledky, ale rozhodující bude způsob (a rychlost) realizace těchto opatření, který je nejistý a který bude rozhodovat o konečném dopadu na ekonomiku.

Pokud jde o růst HDP, posílení amerického dolaru by mohlo částečně kompenzovat dopad cel na inflaci, zatímco nižší daně a některé deregulační iniciativy, které bude Trumpova administrativa pravděpodobně prosazovat, by měly ekonomiku rovněž podpořit.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Trumpův velký návrat? Jak může jeho comeback změnit budoucnost trhů!

Byť toho již bylo napsáno mnoho, ještě se vrátíme k největší události tohoto týdne tedy americkým volbám.

Před úterým ukazovaly průzkumy veřejného mínění oběma kandidátům prakticky nerozhodný výsledek, ale výsledek byl nakonec jasný a Donald Trump je zpět.

V posledních týdnech kampaně, kdy se hrálo o hodně, nasadil republikánský favorit temný, rozhodný a náročný tón – snažil se získat na svou stranu pozdní voliče tím, že obviňoval demokraty z ekonomických a sociálních problémů Ameriky.

Vykreslit je jako strůjce vysoké inflace a hlavní sponzory nelegální imigrace byla vítězná strategie. Republikáni zkrátka předvedli jeden ze svých nejlepších výkonů za celou generaci a nyní má Trump šanci se pomstít.

  • Podle deníku The Washington Post dal Trump 41 slibů, které realizuje během svého “prvního dne” po nástupu do funkce – včetně zahájení masové deportace 20 milionů lidí, ukončení práva na občanství při narození a zrušení daňové úlevy pro elektromobily.
  • Díky kontrole Senátu bude mít Trump také volnost při schvalování prezidentských jmenování, včetně potenciálních náhrad za stárnoucí konzervativní soudce Nejvyššího soudu, což by mohlo mít obrovské dopady na podniky a sociální strukturu USA.

Trump pravděpodobně ještě navýší monstrózní zadlužení USA

Trumpovo vítězství je slibné pro kulturní konzervativce, ale jeho dopad na trhy a běžné Američany je méně jistý.

Trump se zavázal, že klíčové části svého daňového zákona z roku 2017 učiní trvalými – a spolu s tím plánuje provést řadu změn, které by mohly zvýšit americký dluh o biliony.

  • Navrhované daňové škrty zahrnují vyčlenění příjmů ze spropitného, odměn za přesčasy a dávek sociálního zabezpečení. Tento daňový výpadek by podle jeho administrativy mohly nahradit více než 2 biliony dolarů příjmů z cel.
  • Cla na dovážené zboží by však mohla průměrným domácnostem zvýšit náklady o 1 700 dolarů, což by mohlo omezit růst HDP a zaměstnanosti a vyvolat další kolo inflace.

Trump by mohl mít dostatek prostoru k prosazování republikánské ekonomické agendy – což by, jak varují analytici, mohlo srazit akcie v Evropě a znamenat rozmach tříd aktiv citlivých na inflaci, jako je Bitcoin a zlato.

Buďte si jisti, že ekonomická témata budou v Trumpově prezidentství nepochybně hrát ústřední roli. Prozatím je však jisté toto: Republikáni budou v příštích dvou letech určovat ekonomické směřování USA.

Zdroj: google.com
Výsledky amerických prezidentských voleb
Výsledky amerických prezidentských voleb

Americké akcie mají nakročeno k nejlepšímu výkonu v tomto století

Do konce roku 2025 zbývá pouhých 51 dní – a pouze 34 obchodních dní. A pokud budeme počítat skóre, tento rok by mohl být pro index S&P 500 nejlepší v novodobé historii… pokud růst vydrží.

Nejznámější americký index, který od začátku roku vzrostl o více než 26 %, charakterizuje vysoké ocenění díky velké koncentraci akcií velkých technologických firem.

Je růst udržitelný?

Z 503 složek indexu S&P 500 jich 380 letos vzrostlo a 160 z nich překonává výkonnost trhuzejména technologické těžké váhy jako Nvidia a Meta.

Někteří investoři se domnívají, že se při takto vysokém ocenění blíží návrat “k normálu”.

Jednotlivé podniky pravděpodobně také předpokládají, že by na obzoru mohla být korekce, protože se zpětné odkupy akcií zpomalily k blízkosti pandemického minima.

Například Berkshire Hathaway poprvé po šesti letech neodkoupila žádné akcie, a to i přesto, že prodávala akcie a nashromáždila hotovost ve výši 325 miliard dolarů.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku milénia

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Evropské akcie padají: Proč zaostávají za těmi americkými?

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 0,75 % níže. Na sentiment působily obavy z dopadu obchodní politiky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na evropský hospodářský růst a politiku centrálních bank.

Klesly také hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Italský FTSE MIB ztratil 2,48 %, francouzský index CAC 40 klesl o 0,65 %, německý index DAX klesl nepatrně o 0,09 % a britský index FTSE 100 ztratil 1,28 %.

Francouzský index CAC 40 se jako jediný z významných akciových indexů v letošním roce obchoduje v záporných číslech.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Bank of England a Riksbank snížily sazby, ale Norges Bank zůstává na svém

Politický výbor Bank of England (BoE) hlasoval v poměru 8:1 pro druhé letošní snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,75 %, protože inflace nadále zpomaluje.

Důležitá zpráva pro investory? Guvernér BoE Andrew Bailey uvedl: “Pokud se ekonomika bude vyvíjet podle našich očekávání, je pravděpodobné, že úrokové sazby budou nadále postupně klesat.”

Švédská Riksbank mezitím v reakci na zpomalující se inflaci a zpomalující ekonomiku také snížila svou klíčovou sazbu, a to dokonce o půl procentního bodu na 2,75 %. Centrální bankéři naznačili, že by mohli znovu snížit sazbu v prosinci a na začátku roku 2025, pokud se výhled nezmění.

V Norsku pak centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,5 % a naznačila, že v prosinci pravděpodobně zůstane na stejné úrovni.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby BoE za posledních 5 let
Vývoj základní úrokové sazby BoE za posledních 5 let

Pivní krize: Velké pivovary pociťují pořádnou kocovinu

Světový pivní průmysl čelí období celosvětového sucha a střízlivé realitě.

Vzhledem k tomu, že objemy prodejů na klíčových trzích prudce klesají, velké pivovary jako belgický Anheuser-Busch Inbev a dánský Carlsberg vykazují ve třetím čtvrtletí neuspokojivé výsledky.

  • Navzdory nadějím na oživení letargické ekonomiky, vyšší úrokové sazby a nepříjemná inflace snížily atraktivitu piva – zejména v Číně, kde tržby Anheuser-Busch Inbev klesly o dvouciferné číslo a akcie společnosti klesly na roční minimum.
  • Carlsberg ve třetím čtvrtletí 2024 zaznamenal organický pokles objemu prodeje o 0,2 %. Ztráta nebyla větší zejména díky regionům střední a východní Evropy. V západní Evropě zůstaly objemy stabilní, zatímco v Asii došlo k poklesu o 5,2 % v důsledku slabé spotřebitelské poptávky, zejména v Číně.

Vývoj ceny akcií Anheuser-Busch Inbev od začátku roku

Načítání
Načítání
Koupit akcie BUD! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Index PX si polepšil více než o procento

Pražská burza v uplynulém týdnu rostla, když si index PX přispal 1,24 % a dosáhl úrovně 1 665 bodů.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly opět akcie Erste Group – téměř o 3 %, následované akciemi Komerční banky s růstem přes 2 %. V kladných číslech se obchodovaly rovněž akcie Moneta.

Mírně naopak ztratily akcie Philip Morris a o téměř procento se propadla cena akcií ČEZ.

Akcie Erste Group jsou v letošním roce skutečně tahounem pražské burzy, neboť už jejich cena vzrostla téměř o 50 %. Jediný z námi sledovaných titulů, který se letos obchoduje v záporných číslech, je naopak největších emise burzy – energetický gigant ČEZ – se ztrátou asi 5 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin láme rekordy! Jak vysoko může vystoupat?

V týdnu, kdy se oči všech investorů upínali k výsledků amerických voleb, cena Bitcoinu stanovovala nová historická maxima.

Poprvé se mu to podařilo hned ve středu ráno, krátce poté, co začalo být jasné, kdo usedne do Oválné pracovny a posléze ho ještě posunul ve čtvrtek po snížení sazeb Federálním rezervním systémem.

Kolem nedělní 8 hodiny večer pak největší kryptoměna opět posouvá své ATH, když se obchoduje na úrovni 81 000 dolarů, což znamená 7denní zisk o bezmála 19 %.

Ještě lépe se dařilo altcoinům. Druhá největší kryptoměna Ethereum si za posledních 7 obchodních dní připsala 35 % a obchoduje se za 3 240 dolarů.

Za vítěze týdne pak můžeme označit Cardano, které se v době psaní těchto řádků obchoduje za 0,62 dolaru, což představuje týdenní zisk téměř 90 %. Jen mezi sobotní půlnocí a nedělní 6. hodinou ranní si tato kryptoměna připsala asi 30 % hodnoty.

Co bude dál s kryptoměnami, až si demokraté sbalí kufry?

Pro kryptoměny to byl divoký rok – došlo ke schválení prvních ETF na Bitcoin a Ethereum a k výslovnému schválení kryptoměn Donaldem Trumpa.

Nyní, když vyhrál, může být situace ještě divočejší?

  • Odborníci očekávají, že Trump ukončí agresivní zásah Bidenovy administrativy a vyhodí předsedu Komise pro cenné papíry a burzy Garyho Genslera, který se ke krypto společnostem staví kriticky.
  • Očekává se, že Trump zaujme příznivější postoj k regulacím souvisejícím s kryptoměnami, což by mohlo podnítit větší počet krypto IPO v USA, rozšíření domácí těžby kryptoměn a schválení dalších krypto ETF.

V posledních týdnech se americké ETF rozrostly a drží přibližně 1 milion z 21 milionů dostupných bitcoinů, což podtrhuje rostoucí akumulaci a zájem Wall Street.

K tomuto souboji se přidala i Trumpova administrativa, která se zavázala udržovat neoficiální rezervu Bitcoinu, přičemž někteří členové strany na něj naléhají, aby přijal Bitcoin jako národní rezervu.

Trump mezi svými příznivci kryptoměn vzbudil velká očekávání – a ti budou bedlivě sledovat, zda je splní.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců. Aktuální k 6 hodině ranní dnešního dne.

Cena ropy v týdnu stagnovala

Cena ropy tentokrát stagnovala. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování opět nad hodnotou 70 dolarů za barel, za celý týden však její cena stoupla o nicotný cent.

Drobný pokles pak vykázal globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil 8 centů pod cenou 74 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Klesala naopak cena drahých kovů.

Cena zlata odepsala téměř 2 % a zakončila týdenní obchodování na hodnotě 2 685 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata se momentálně obchoduje o 7 dolarů výše.

Již druhý týden za sebou ztratilo více než 3 % hodnoty stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 31,23 dolaru. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 19 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu napumpoval Wall Street býčím adrenalinem a podnítil vášnivou rally na trzích. Ve středu si index S&P 500 připsal 48. historické maximum v tomto roce a vzrostl o 2,5 %, protože investoři vsadili na prorůstovou politiku a reformy příznivé pro podniky.

Ani ve čtvrtek a pátek se optimismus nevytratil a byli jsme svědky dalších historických maxim S&P 500 s pořadovým číslem 49 a 50. Proto tentokrát jako číslo týdne volíme 50.

 Číslo týdne
Číslo týdne

💡 Co nás čeká následující týden:

Výsledková sezóna se pomalu blíží ke svému konci, to ovšem neznamená, že by nás v týdnu nečekalo oznámení zajímavých hospodářských výsledků. Kromě toho pak stojí za sledování také jedna ekonomická zpráva.

  • Ve čtvrtek bude zveřejňovat své výsledky Walt Disney. Analytici očekávají tržby ve výši přibližně 22,5 miliardy dolarů, což by představovalo meziroční nárůst o téměř 6 %. Odhadovaný zisk na akcii (EPS) činí 1,11 dolaru (oproti 0,82 dolaru) ve stejném období předchozího roku.
  • V pátek pak zveřejní hospodářské výsledky čínský e-commerce gigant Alibaba. Analytici očekávají, že tržby dosáhnou přibližně 36,17 miliardy dolarů, což by představovalo meziroční nárůst z 34,82 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Odhadovaný zisk na akcii (EPS) činí 2,66 dolaru (oproti 2,68 dolaru ve stejném období předchozího roku).
  • Hlavní makroekonomickou událostí týdne pak bude středeční zpráva o americkém indexu spotřebitelských cen (CPI) za říjen. Analytici očekávají meziroční nárůst CPI o 2,5 %, což by představovalo mírné zvýšení oproti zářijovým 2,4 %. Jádrová inflace se předpokládá na úrovni 3,4 % meziročně, což by znamenalo nárůst z předchozích 3,3 %.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.