Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin překonal 65 000 dolarů, jeho cena jen v únoru vyletěla o 44 %. Lze na něm stále vydělat?

Cena bitcoinu překonala milník v podobě 65 000 dolarů a za únor si trh připsal skoro 44 %. Lze i přes toto velké zhodnocení na trhu stále vydělat, nebo je pozdě?

Publikováno
Bitcoin překonal 65 000 dolarů, jeho cena jen v únoru vyletěla o 44 %. Lze na něm stále vydělat?
Zdroj: depositphotos.com

Bitcoin se v posledních týdnech dostal do popředí zájmu mainstreamu díky ohromnému zhodnocení jeho ceny. Ta během několika týdnů posílila o desítky procent a tržní psychologie se proměnila v davovou psychózu. Stačí zavítat na sociální sítě.

Dokonce se stává ústředním tématem ve velkých mainstreamových médiích. Jako je Bloomberg TV nebo v jiných velkých sdělovacích prostředcích. Bitcoin je opět všude, stejně jako v roce 2021.

Mnozí investoři se proto mohou ptát, zda se na této mánii dá ještě vydělat. Přímou odpověď vám samozřejmě nedám, protože nemám křišťálovou kouli a šarlatánství nemám rád, přestože je po takovém obsahu vysoká poptávka.

Pojďme si tedy bitcoin technicky zhodnotit.

Má poslední video analýza

Tržní kapitalizace bitcoinu překonala 1,285 bilionu dolarů

Bitcoin je znám tím, že dokáže velmi rychle růst, ale také hodně rychle klesá. Ještě na podzim 2022 dosahovala tržní kapitalizace bitcoinu něco málo přes 300 miliard dolarů.

Nyní dosahuje 1,285 bilionu dolarů, čímž ve valuaci překonal například akcie Meta. Nebo šlape na paty tržní kapitalizaci spotového trhu se stříbrem.

Zdroj: tradingview.com
Tržní kapitalizace bitcoinu
Tržní kapitalizace bitcoinu

Když se pozorně podíváte do grafu, zjistíte, že už jde takřka o vertikální růst. Úplně stejně samozřejmě vypadá cenový vývoj. Čím ovšem výše kurz je, tím více je obtížné překonat sílu gravitace.

Varování

Většina malých tržních účastníků si myslí, že když cena rychle roste, poroste automaticky i nadále. Jelikož má každá lidská bytost tendenci vše kolem sebe extrapolovat. Na finančních trzích je ale problém v tom, že čím výše kurz jde, tím panuje větší pravděpodobnost, že je blízko bod obratu. Poptávka totiž není nekonečná.

Cena bitcoinu v únoru vzrostla o skoro 44 %

Jak jsem psal v úvodu, cena bitcoinu pouze za únor vyletěla o 44 %. To je v absolutních hodnotách posílení o 18 600 dolarů.

Vrchol svíce se tak vytvořil těsně pod historickým maximem z konce roku 2021. Únor 2024 se proto zapíše do dějin trhu s bitcoinem jako jeden z nejdynamičtějších měsíců, který jsme kdy viděli. Máloco se tomu vyrovná.

Zdroj: tradingview.com
Cena bitcoinu na měsíčním grafu
Cena bitcoinu na měsíčním grafu

Další graf rozhodně potěší všechny bitcoinové býky, protože jestli se zopakuje historický pattern, čeká nás minimálně několikaměsíční růst ceny.

Únorové close (zavírací cena) je totiž v případě indikátoru RSI na necelých 73 bodech. A my víme z historického tržního vývoje, že jakmile trh zavřel nad 70 body, cena bitcoinu šla na nová historická maxima, s výjimkou října 2021.

Když měsíční RSI zavřelo nad zmíněnými 70 body, minimálně po několik měsíců pokračoval agresivní cenový růst.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní RSI bitcoinu
Týdenní RSI bitcoinu

Podotýkám však, že překonání 70 bodů lze chápat i jako závěrečnou fázi růstu. Tím pádem je potenciál výnosu nižší, zatímco potenciální riziko nejvyšší. V této fázi trhu se nejvíce spálí nováčci, kteří do trhu vstupují bezhlavě, protože mají silný pocit, že jim ujel vlak.

U předposledního býčího trhu cena bitcoinu posilovala rok, než se trend zlomil směrem dolů. Během posledního býka růst vydržel jenom několik měsíců.

Bitcoin sice za půl roku dokázal vytvořit vyšší vrchol, ale následně se trend rychle obrátil. Jestli trh dokáže posilovat alespoň do léta, myslím si, že cenový cíl na 100 000 dolarech je reálný.

Poznámka

Při posledním býčím trhu se nejčastěji zmiňovalo právě 100 000 dolarů a nyní je to také jedna z nejvíce skloňovaných kurzových úrovní. Viděl jsem však i mnohem optimističtější cenové cíle.

Bitcoin si za jediný týden připsal 22 %

Bitcoin ukončil další fenomenální týden, neboť si od open připsal čistých 22 %. Podobně silnou svíci jsme viděli posledně před rokem, když cena bitcoinu za jediný týden posílil přes 26 %.

Za normálních okolností bych spíše očekával delší konsolidační vývoj. Tím myslím stranový cenový vývoj.

Leč v současném sentimentu jsou kupci natolik agresivní, že trh nedostává příliš šancí se nadechnout. V čemž může být následně ten kámen úrazu.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

Závěrem: Nikdo neřeší vysoké úrokové sazby

Poslední dobou přestalo být tolik tématem, že úrokové sazby jsou na nejvyšších úrovních za posledních 15 let a přesto jsou širší akciové trhy, bitcoin a zlato nad nebo u historických kurzových maxim.

Drahé peníze najednou nejsou problém. Avšak měli bychom se ptát, na jak dlouho?

Zdroj: tradingview.com
Úroková sazba a inflace
Úroková sazba a inflace

Hlavně reálná úroková sazba je za posledních pár dekád skutečně vysoká. Právě reálná míra je důležitá, protože představuje skutečnou hodnotu peněz. I když je nominální výše sazeb vysoká, neznamená to, že peníze nejsou pořád levné.

I když to není na první pohled vidět, ekonomické jednotky vysoké sazby hodně bolí. Ať jde o spotřebitele, služby nebo průmysl, což by měly trhy časem začít propisovat do kurzů. Podotýkám, že bitcoin rozhodně makroekonomickou rovinu neignoruje.

Uvažujete o nákupu bitcoinu? Využít k tomu můžete jednu z námi recenzovaných burz:

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.