FinexKryptoměnyBitcoin FOMO: Jak si zachovat chladnou hlavu a neprodělat kvůli kryptoměnám kalhoty?
Bitcoin FOMO: Jak si zachovat chladnou hlavu a neprodělat kvůli kryptoměnám kalhoty?
Už jste někdy podlehli FOMO kolem Bitcoinu? Zjistěte, jak se vyvarovat impulzivním nákupům a prodejům, které často vedou ke ztrátám, a jak si zachovat klidnou mysl.
FOMO (fear of missing out), v češtině také často známé jako “strach, že mi ujíždí vlak”, je situace, ve které člověk cítí, že mu něco uniká.
U kryptoměn a Bitcoinu konkrétně to bývá strach z ušlé příležitosti na výdělek v podobě výhodného nákupu či prodeje.
Tento fenomén je častý hlavně u nováčků, kteří se o Bitcoinu často dozvědí kvůli jeho rostoucí ceně. To většinou způsobí nákup bez většího rozmyslu a často právě v tu nejhorší chvíli.
Poté po nečekaném propadu často v panice se ztrátou prodávají. Opakem FOMO, tedy nutkání nakupovat, je FUD, nutkání prodat.
V tomto článku si řekneme, jak u sebe Bitcoin FOMO poznat a jak zachovat chladnou hlavu.
Jak můžeme FOMO poznat?
K rozpoznání této situace nám slouží velké množství ukazatelů. Je dobré o nich vědět, abychom neracionálnímu FOMO mohli předcházet. Jaké to jsou?
Rostoucí cena
Hlavním ukazatelem může být prudce rostoucí cena. Díky ní se o Bitcoinu dozvídají noví lidé, kteří o něm nemají dostatečné množství informací a pouze na něm chtějí zbohatnout.
Bezmyšlenkovitě kryptoměny nakupují a tím opět zvyšují cenu, čímž se spouští lavinový efekt.
Zdroj: tradingview.com
Porovnání zájmu veřejnosti vůči rostoucí ceně Bitcoinu
Efekt ceny na myšlenky retailových obchodníků je hezky viditelný na grafu výše.
Modrá linie nám ukazuje vývoj zájmu veřejnosti o Bitcoin (celosvětový poměr vyhledávání slova “Bitcoin”) a oranžová linie ukazuje vývoj ceny Bitcoinu.
Se stoupající cenou se zájem velmi rychle zvyšuje a s jejím propadem znovu klesá. Je možné tak předpokládat, že největší vlna obchodníků své bitcoiny nakoupila na samotném vrcholu.
Sentiment ve společnosti
Dalším ukazatelem může být celková nálada ve společnosti. Možná se to stalo i vám..
Volají přátelé, kteří se vám kvůli Bitcoinu poslední roky smáli, nebo mu nevěnovali pozornost, s dotazem jak si založit účet na burze, nebo kde Bitcoin koupit.
Poznámka
Vidíte na TikToku patnáctileté “tradery”, kteří doporučují tu nejlepší kryptoměnu. A vaše kadeřnice se vám chlubí, že také nakoupila. Víte, že se ve vašem okolí něco děje.
To asi není dobré znamení.
Fear and Greed Index, Google Trends
Samozřejmě je možné, že jde jen o náladu ve vaší sociální bublině a ve skutečnosti se celosvětově o Bitcoinu nemluví.
Pro podporu či vyvrácení této hypotézy samozřejmě existují i další veřejné ukazatele, jako např.Fear and Greed Index, který popisuje tento sentiment na trhu na základě většího statistického vzorku a přesnějších dat.
Nebo můžete využít i nástroj Google Trends, který jsme použili výše v sekci o ceně grafu. Google Trends nám vyjadřuje zájem retailu o Bitcoin v závislosti na vývoji počtu vyhledávání na Googlu.
Hashrate
Pokročilejší analýzy sledují také rostoucí poptávku po on-chain transakcích, a z toho vyplývající rostoucí poplatky za transakce a rostoucí hashrate (celkový výkon těžební sítě).
Info
On-chain transakce se však nedají považovat za úplný ukazatel.
Velké množství nových uživatelů totiž často své nově nakoupené mince nechává v peněženkách burz a převod na vlastní peněženku pomocí bitcoinového blockchainu vůbec nevyužije. I tak však vám ale tato metrika něco napoví.
Zásoba bitcoinů na burzách
FOMO ve větším měřítku, například u větších institucí, můžeme poznat i podle přítoků a odtoků mincí z burz.
Tím můžeme sledovat, jestli velcí hráči nakupují a posílají větší objemy mincí z burz do bezpečí cold storage. Nebo jestli právě naopak na burzy mince přibývají a někdo se je bude snažit v blízké době prodat.
Chování těžařů
Posledním ukazatelem je sentiment těžařů. Je možné předpokládat, že ti mají o tomto odvětví největší přehled a zároveň mají také nejvíce “skin in the game”. Přeci jen jejich business model je na ceně kryptoměn 100% závislý.
Zdroj: cryptoquant.com
Vývoj Miner’s position indexu (MPI)
Podle toho, jestli těžaři vytěžené bitcoiny drží, nebo prodávají, se dá také předpovědět trend vývoje ceny. Takové informace poskytne např. analytický nástroj Cryptoquant.
Dopady nerozvážného obchodování
Rozhodování založené na emocích není nikdy dobrý nápad a u obchodování to platí dvojnásob. Pokud se z mainstreamových médií dozvíte o nové a neopakovatelné investiční příležitosti, často platí, že je na nákup už pozdě.
Nákup založený jen na aktuálně prudce rostoucí ceně bez základní znalosti toho, co kupujete, a předem zvolené strategie, má špatný vliv na vaši psychiku.
Varování
Je snadné podlehnout iluzi, že cena bude pokračovat podobným tempem ke hvězdám a z vás budou brzy milionáři.
Toto se bohužel moc často nestává a většinou to, co roste prudce nahoru, umí také zase strmě klesnout.
A tak zatímco si vybíráte novou jachtu, může hodnota vašeho portfolia spadnout na minimum.
A pokud jste své investiční rozhodnutí udělali jen na základě zvyšující se ceny, můžete snadno propadnout panice a v nesprávnou chvíli se ztrátou prodat.
TIP
Proto je důležité mít předem připravenou strategii, které se budete držet nebo alespoň vycházet z faktů a analýzy trhu.
Přestože je téměř nemožné se rozhodovat racionálně, je důležité se v tomto odvětví od emocí co nejvíce oprostit.
Jak si zachovat chladnou hlavu?
Investovat jen to, co jste ochotni ztratit
V investování tradičně platí: investujte jen to, o co jste ochotni v případě neúspěchu přijít.
S investovanými penězi se rovnou psychicky rozlučte. Pak vás nebude tolik mrzet, když kvůli aktuálně špatnému kurzu hodnota vašeho portfolia na nějakou dobu klesne.
Neinvestujte peníze, které budete v blízké budoucnosti potřebovat. Pokud investujete peníze, ze kterých musíte zaplatit nájem, jste pod mnohem větším tlakem, než když investujete peníze, které nepotřebujete a jen vám nečinně bokem.
Edukace je základ
Je důležité vědět, co a proč si kupujete. Do čeho dáváte peníze. Pokud víte, co je Bitcoin, znáte jeho výhody a proč by vůbec měl na své ceně růst, ani větší výkyvy ceny by vás neměly vyvést z míry.
Varování
Musím vás ale varovat. Pokud zjistíte, co Bitcoin opravdu je, jaký má vliv a potenciál, je možné, že zažijete ještě intenzivnější FOMO, než kdybyste pouze sledovali jeho cenu!
Zaměřte se na dlouhé období
Většina lidí chce na obchodování s kryptoměnami rychle zbohatnout kvůli jejich vysoké volatilitě.
Když se však na vývoj ceny Bitcoinu podíváte z dlouhodobého hlediska v logaritmickém měřítku, zjistíte, že je mnohem stabilnější, než by se mohlo na první pohled zdát.
Pokud víte, že cena Bitcoinu roste průměrně o 230 % ročně, tak vás denní výkyvy v řádech desítek procent přestanou trápit.
Zdroj: coinglass.com
Cenová výkonnost Bitcoinu
Nevadí vám, co se děje dnes, nebo co přijde zítra. Důležité je, že průměrně budete mít na konci roku více, než na začátku.
HODL!
HODL je strategie, kdy bitcoiny pouze držíte. V jednoduchosti je krása. Nedosáhnete pomocí ní takových výsledků, jako pár vyvolených traderů, kteří neustále prodávají dráž a kupují posléze levněji.
Na druhou stranu je ale tato strategie nejméně časově náročná a zároveň dlouhodobě nejbezpečnější. Pokud Bitcoin neprodáte, tak se vám nemůže stát, že prodáte nevýhodně.
Strategie DCA
Dollar cost averaging je pravidelné automatické nakupování za předem stanovenou cenu v předem stanovený čas. Společně s držením je dlouhodobě nejefektivnější strategií a pro většinu lidí také tou nejprofitabilnější.
Nesledujte cenu
Díky výše zmíněným postupům, které za vás automaticky nakupují a drží, nemusíte tak často sledovat cenu. Co oči nevidí, to srdce nebolí, a tak pokud přes den přijdete o stovky tisíc, budete v noci stejně spát jako děťátko.
A naopak pokud se vaše portfolio o stovky tisíc zhodnotí, nebudete celý den myslet na exotické dovolené a drahá auta…
Vytvořte si bariéry před prodejem
Skvělou metodou, jak se vyvarovat impulzivnímu prodeji, je aktivně si před ním vytvořit různé bariéry.
Mezi jednu z nich může patřit odeslání bitcoinů do cold storage, třeba na hardware peněženku Trezor, a uschování přístupových klíčů na těžce dostupné místo.
To vám dá čas na rozmyšlenou před tím, než se k těmto klíčům dostanete a mince pošlete na burzu, kde byste je chtěli případně prodat. Další řešení může být peněženka vyžadující více klíčů, tzv. multi-sig wallet.
Další klíč, který je k odemknutí finančních prostředků potřeba, můžete svěřit například rozumnému rodinnému příslušníkovi nebo třeba svému finančnímu poradci.
Ten vám transakci pomůže potvrdit až po diskuzi a řádném odůvodnění tohoto rozhodnutí.
Závěrem
FOMO je silný psychologický fenomén, který může výrazně ovlivnit investiční rozhodování, především v tak volatilním prostředí, jako je trh s kryptoměnami.
Info
Emoce jako strach a chamtivost často vedou k impulzivním nákupům a prodejům, které končí ztrátou. Klíčem k úspěšnému investování je proto sebevzdělávání, dlouhodobá strategie a disciplína.
Místo snahy chytit příležitost při vrcholcích trhu je rozumnější investovat pravidelně, držet se své strategie a nenechat se ovlivnit davovým šílenstvím.
Ať už se rozhodnete pro DCA, HODL nebo jiný přístup, nejdůležitější je zachovat klidnou hlavu a nenechat emoce řídit vaše finanční rozhodnutí.
FOMO je zkratka pro frázi fear of missing out, což v překladu představuje strach z toho, že mi ujíždí vlak. V kontextu kryptoměn to bývá používáno kvůli obavám z ušlého výdělku.
Jak se FOMU vyvarovat?
Existuje řada způsobů, jak se FOMU vyvarovat a je jen na vás, který si vyberete.
Vždy je dobré se na věc dívat z dlouhodobého hlediska a nepropadnout krátkodobému efektu, zamyslet se nad využitím strategií HODL nebo DCA, nesledovat cenu nebo si vytvořit bariéry prodeje či nákupu.
Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.
Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.
Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.
Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.
„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein
Bitcoin pomalu chcípá. I retail si začíná uvědomovat, že je k ničemu a že oproti jiným kryptoměnám nenabízí nic navíc. Respektive toho nabízí mnohem míň. Bitcoin už začal pomalu umírat. Tento cyklus je jeho poslední. V příštím cyklu už bude minoritní.
Dobrý den, Vladimíre. Jak se říká: sto lidí, sto chutí. V tuto chvíli jsou všechny názory opravdu pouze názory a teprve čas ukáže, zda měli pravdu Bitcoin maximalisti, nebo fanoušci altcoinů. :-)
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Bitcoin pomalu chcípá. I retail si začíná uvědomovat, že je k ničemu a že oproti jiným kryptoměnám nenabízí nic navíc. Respektive toho nabízí mnohem míň. Bitcoin už začal pomalu umírat. Tento cyklus je jeho poslední. V příštím cyklu už bude minoritní.
Dobrý den, Vladimíre. Jak se říká: sto lidí, sto chutí. V tuto chvíli jsou všechny názory opravdu pouze názory a teprve čas ukáže, zda měli pravdu Bitcoin maximalisti, nebo fanoušci altcoinů. :-)