Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Binance je na tom špatně. Je čas se poohlédnout po jiné burze?

Binance dlouhodobě ztrácí svůj dominantní podíl mezi kryptoměnovými burzami. Stále je však největší z nich. Jaké jsou příčiny jejího poklesu a jakým burzám se naopak daří?

Binance je na tom špatně. Je čas se poohlédnout po jiné burze?
Zdroj: binance.com

Binance byla založena roku 2017 kanadským podnikatelem s čínskými kořeny Changpengem “CZ” Zhaem. Do dvou let se stala největší burzou dle počtu uživatelů i objemu zobchodovaných kryptoměn (volume).

Události posledních dvou let, rozvoj on-chain decentralizovaného obchodování i vývoj, kterým prošly konkurenční burzy, však mají za následek, že Binance svůj dominantní podíl ztrácí. Zatímco v Q1 2023 se těšila 63% tržnímu podílu obchodování, za září 2024 se musí spokojit s 37 % (mezi centralizovanými burzami).

Jedná se o nejhorší výsledek od srpna 2020.

Za poslední rok pak zaujímá Binance průměrně 42,2 % tržní podíl. Z 22 největších centralizovaných burz vykázala volume 22,5 bilionu USD z 54 bilionů celkem.

Zdroj: 0xscope.com
Tržní podíl centralizovaných burz za poslední rok
Tržní podíl centralizovaných burz za poslední rok

Na paty jí dýchá zejména trojice burz Bybit, OKX a Bitget.

Hlavně Bybit je u uživatelů oblíbený díky plynulosti a odladěnosti svého UI, oproti Binance také nabízí širší paletu altcoinů a memecoinů, s čímž souvisí i rychlejší listing nových kryptoměn. V neposlední řadě stojí za to vyzdvihnout různé soutěže, které burza pro klienty pořádá, nebo třeba AI asistenta TradeGPT.

Upozorňujeme však, že Bybit, na rozdíl od Binance a OKX, není v češtině.

S větším odstupem se pak na 5. místě poprvé umístila non-KYC burza MEXC. Non-KYC znamená, že všechny služby MEXC můžete využívat i bez ověření identity, stačí vám pouze e-mail/telefon/Google účet/Apple účet/Telegram a heslo.

Přečtěte si recenze námi otestovaných burz

Favorit redakce

Výhody
  • Je v češtině
  • Široká nabídka kryptoměn i doplňkových služeb
Nevýhody
  • Nepodporuje českou korunu
  • Nepodporuje stablecoin USDT

Za povšimnutí také stojí, že díky rozvoji smartchainů, kdy ty nejrychlejší již nyní umožňují okamžité exekuce transakcí, a tak i fungování decentralizovaných burz s knihou objednávek a obchodování derivátů on-chain, se letos dostal poměr volume DEXs vůči CEXs na své maximum, když dosáhl poměru 14 ku 86 %.

Svůj podíl na tom má pak nepochybně i rostoucí obliba on-chain memetokenů.

Zdroj: defillama.com
Tržní podíl DEX k CEX v posledním roce rostl
Tržní podíl DEXs k CEXs v posledním roce rostl

Úpadek Binance

Pro Binance by měl být alarmující i fakt, že její podíl na trhu i během nejhoršího období posledních 12 měsíců stále klesá. Meziročně nejvíce ze všech burz.

Zdroj: ccdata.io
Změna v tržním podílu za posledních 12 měsíců
Změna v tržním podílu za posledních 12 měsíců

Hegemona odvětví poškodilo zejména vyšetřování Spojenými státy, které skončilo vyrovnáním s Department of Justice (DOJ), v rámci kterého burza zaplatila rekordní pokutu 4,3 miliardy USD a její zakladatel a tehdejší CEO “CZ” si následně vyslechl a také již odseděl 4měsíční trest odnětí svobody.

Na pozici generálního ředitele jej vystřídal Richard Teng. Zhao se navíc po 3 roky nesmí jakkoli podílet na rozhodovacích operacích a vedení burzy, což vede k úsměvným situacím, kdy nedávno např. sděloval na X, že se zúčastní akce Binance Blockchain Week v Dubaji, ale pouze “ve svém osobním čase”.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.