Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Philip Morris ČR - Český tabák potěší české investory, růstem dividend ovšem radost nekončí

Analýza akcie Philip Morris ČR - Český tabák potěší české investory, růstem dividend ovšem radost nekončí

Analýza akcie Philip Morris ČR - Český tabák potěší české investory, růstem dividend ovšem radost nekončí
Zdroj: Pmi.com

Tabákový průmysl je jedním z nejvíce diskutovaných průmyslových odvětví již několik let. Je více než pravděpodobné, že zlaté časy kouření tabáku jsou minulostí a nejspíše se na televizní obrazovky již nevrátí reklamy s celebritami a sportovci, kteří se po vdechnutí tabáku na všechny vřele usmívají. V dnešní době již malé děti ví, že tabák způsobuje rakovinu, a dokonce nejen v České republice běží silná kampaň proti kouření. Ale tak nějak je tento trh stále aktivní a točí se v něm nemalé peníze.

V tomto článku se podíváme na ikonu českého tabákového průmyslu společnost Philip Morris, která v letošním roce jako jedna z mála společností, své investory mile potěšila.

Akciový graf společnosti Philip Morris
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Philip Morris ČR je stabilní člen české akciové sféry a to již od roku 1996, kdy byly jejich akcie poprvé nabízeny při veřejné aukci (IPO) na pražské burze za 2.800 Kč. Od té doby bylo vykouřeno již mnoho tabáku a akcie této společnosti se dokázaly podívat i nad 20.000 Kč. Tato společnost je doslova miláček českých investorů protože nabízí nebývale vysokou dividendu, která pro letošní rok ještě o něco vzrostla.

I přestože mohou být akcie této společnosti pro drobné investory poměrně drahé (současný kurz je cca 16.200 Kč), jsou velkým lákadlem, protože společnost nabízí zajímavou dividendu. O oblibě tohoto titulu svědčí i zájem institucionálních obchodníků, kteří vlastní 77,6 % všech emitovaných akcií. Pro letošní rok 2022 byla tato odměna investorům zvýšena na částku 1.310 Kč za akcii. Toto rozhodnutí představenstva společnosti je platné od 31. května, kdy společnost vyhlásila ex-date. Výplata dividend by letos měla probíhat od 30. června.

Historický vývoj dividend společnosti Philip Morris
Historický vývoj dividend společnosti Philip Morris
Zdroj: fio.cz

Další dobrou zprávou pro akcionáře Philip Morris je zvýšení akciového výhledu pro tento rok. Analytik společnosti Erste Group Jan Šafránek přistoupil ke zvýšení cílové částky pro akcie Philip Morris z původních 15.297 Kč na budoucí 18.160 Kč. Jak na pozitivní fundament v podobě zvyšujících se dividend a vylepšení výhledu pro stávající rok reagují akcie této společnosti? Na to se podíváme právě nyní.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Technická analýza

Akcie Philip Morris se od roku 2020 obchodují v silném růstovém kanále, jehož vrchol byl stanoven na ceně 17.900 Kč za akcii. Po vytvoření tohoto maxima trh výrazně poklesnul, což může být pouze technická korekce související s výběrem zisků z dlouhých pozic. Až na úroveň 23,6 % Fibonacciho retracementu je tento instrument cyklický, což lze pozorovat v konfluencích Fibonacciho úrovní s cenovými hladinami supportních zón. Současný support na ceně 16.000 Kč je již mnohokrát testován, a pokud dojde k dalšímu poklesu, lze první podporu v růstu očekávat na ceně 15.600 Kč, kde trh utvořil výrazná Low v roce 2021.

Týdenní akciový graf společnosti Philip Morris ČR
Týdenní akciový graf společnosti Philip Morris ČR
Zdroj: xtb.com

Společnost Philip Morris ČR disponuje tržní kapitalizací 1,9 miliardy USD a celkovým dluhem pouze 13,9 milionu USD. Společnost vykázala meziroční nárůst tržeb 43,9 % poté, co v roce 2021 dosáhla rekordních tržeb 862,6 milionu USD. Výhled tržeb pro rok 2022 je mírně rostoucí a analytici očekávají tržby okolo 878,6 milionu USD.

Závěr

Společnost Phillip Morris mile překvapila své investory salvou pozitivních zpráv, což se v současném globální útlumu ekonomiky cení dvojnásob. Společnost zvýšila dividendu pro letošní rok na 1.310 Kč za akcii a zároveň jí byl zvýšen akciový výhled na hodnotu 18.160 Kč. Akcie Philip Morris se obchodují na supportní zóně, přičemž je z technického pohledu možný pokles ještě k hodnotě 15.500 Kč. Na těchto nižších cenách lze přepokládat aktivitu investorů, protože řadu pozitiv dokresluje i výhled tržeb na letošní rok, který je mírně rostoucí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo