Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Přemýšlíte, kam nyní investovat peníze? Můžete zvážit investici číslo 1 Suze Orman

Přemýšlíte, kam nyní investovat peníze? Můžete zvážit investici číslo 1 Suze Orman

Přemýšlíte, kam nyní investovat peníze? Můžete zvážit investici číslo 1 Suze Orman
Zdroj: depositphotos.com

Inflace v USA je na historicky nejvyšších hodnotách, výrazně nad úrovní, kterou Spojené státy zaznamenaly naposledy na počátku 80. let minulého století. V České republice pamatujeme poslední podobnou inflaci naposledy v 90. letech krátce po revoluci a inflace v eurozóně rovněž trhá rekordy.

V pátek 10. června investoři a ekonomové bedlivě sledovali americký Úřad pro statistiku práce, který zveřejňoval svou nejnovější zprávu o indexu spotřebitelských cen. Ten měří průměrnou změnu cen, jež spotřebitelé platí za běžné zboží a služby v průběhu času. Výsledná míra inflace překvapila odborníky – výrazně překonala očekávání analytiků – rovněž ale značně vyděsila investory. Ti nyní v obavách, že bude muset americká centrální banka zvyšovat úrokové sazby více, než se očekávalo, divoce utíkají od amerických technologických akcií i akcií obecně. Index S&P 500 se tak dostal opět do zóny medvědího trhu (propad o více než 20 % ze svého nedávného maxima).

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 6 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Suze Orman a její investice číslo 1

Někteří odborníci se přesto domnívají, že inflace by mohla vykazovat v dalších měsících známky ochlazení. Suze Orman, moderátorka podcastu "Women & Money … and Everyone Smart Enough to Listen" a spoluzakladatelka společnosti SecureSave, která se zabývá spořením na nouzové situace, s tím nesouhlasí.

"Osobně se domnívám, že tato inflace tu ještě nějakou dobu zůstane," řekla Ormanová, která se připojila k hlavní zpravodajce CNBC pro osobní finance Sharon Eppersonové ve video konverzaci na Twitteru CNBC s názvem "Invest with Pride: Ready. Set. Grow" konající se 2. června.

Podle Ormanové však existuje způsob, jak z vysoké inflace profitovat: "Investice číslo 1, kterou by měl mít každý z vás bez ohledu na to, co se právě teď děje, je americký státní dluhopis – konkrétně U.S. Treasury Series I bond."

Proč zrovna dluhopisy a proč není na místě výmluva, že dnes není vhodný čas investovat?

Když jsou trhy nestabilní, mnoho investorů se obrací k dluhopisům jako k bezpečné investici, protože u dluhopisů je menší pravděpodobnost velkých ztrát než u akcií a úroky, které platí, vám pomohou držet krok s inflací. Pokud naopak držíte své peníze v hotovosti nebo na typickém běžném či spořicím účtu, ztrácejí na hodnotě.

Ormanová doporučuje dluhopisy, které jsou kryté americkou vládou a neztrácejí hodnotu. Úročí se pevnou i pohyblivou sazbou, která se mění každých šest měsíců. Variabilní sazba se odvíjí od inflace a nyní činí rekordních 9,6 % (do října 2022). Pevná sazba je na úrovni 0 %.

A investoři nepotřebují značný kapitál k tomu, aby začali investovat do dluhopisů U.S. Treasury Series I bond. "Jejich nominální hodnota se pohybuje v intervalu od 25 dolarů až po 10 000 dolarů, takže neexistuje žádná výmluva, proč by je všichni nemohli mít," řekla Ormanová.

U.S. Treasury Series I bond je nutné zakoupit přímo na internetových stránkách amerického ministerstva financí a v jednom kalendářním roce si můžete koupit dluhopisy v hodnotě maximálně 10 000 dolarů na osobu. Je tu ale jeden zádrhel: Tyto dluhopisy nemůžete odprodat dříve než za jeden rok po jejich zakoupení.

Pokud pak dluhopis kdykoli v průběhu prvních pěti let vlastnictví odprodáte, budete čelit pokutě ve výši tříměsíčního úroku. "Nicméně vzhledem k tomu, že inflace zde pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane, i s tříměsíční úrokovou sankcí ve druhém až pátém roce, se to stále vyplatí, věřte tomu nebo ne," řekla Ormanová.

I další odborníci s ní souhlasí a doporučují uvažovat o dluhopisech U.S. Treasury Series I bond jako o krátkodobějším investičním nástroji, protože vám může pomoci ochránit bohatství před inflací.

Nutno však závěrem podotknout, že tento typ dluhopisů sice můžete jako američtí nerezidenti nakupovat, nicméně pod podmínkou, že máte místní číslo sociálního pojištění. Pro běžného českého investora se tak může jako zajímavá alternativa k tomuto speciálnímu americkému státnímu dluhopisu jevit český státní protiinflační dluhopis, který funguje ve své podstatě obdobně.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo