Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie PepsiCo – Král kurzové a hospodářské stability s rostoucí dividendou

Analýza akcie PepsiCo – Král kurzové a hospodářské stability s rostoucí dividendou
Zdroj: pixabay.com

Akcie PepsiCo (PEP) jsou v současné době hned vedle akcií Coca-Cola naprostá špička, co se týče kurzové a hospodářské stability. Tyto tituly jsou i mnohem silnější, než třeba akcie McDonald’s. V nedávné analýze jsme si i ukázali, že uvedená franšíza se potýká s jistými problémy. Respektive inflace doléhá na všechny. Přesto PepsiCo reportovala výtečný první kvartál, který investory nadchl.

Čísla si proto zevrubně rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Následně si zpracujeme technickou analýzu cenového grafu. Nezapomeneme ale i na některé novinky. Prvně si například povíme nové informace o dividendě.

PepsiCo zvyšuje dividendu

PepsiCo navzdory rostoucí inflaci zvýšila vyplácenou dividendu. Mohou si to totiž pořád dovolit, i když rostoucí náklady jsou všudypřítomné. Dividenda tedy vzrostla z 4,3 USD za akcii na 4,6 USD za akcii. Což znamená roční běžný výnos formou dividendy 2,6 %. Meziroční inflace v USA dosahuje 8,3 %, takže reálný výnos je logicky hluboko v záporu. Jak se ale říká, pořád lepší než nic.

Zdroj: macrotrends.net
Dividendový výnos
Dividendový výnos

Je ovšem pravda, že ve srovnání s výnosy na federálních dluhopisech je to již nemalý rozdíl. Při koupi 10letého federálního dluhopisu je momentálně výnos téměř 3 %. A federální dluhopisy jsou tzv. risk free. Respektive teoreticky jsou na rozdíl od akcií bezrizikové. Čili ta konkurence ze strany dluhopisového trhu pro dividendové akcie pořád stoupá. Díky restriktivní měnové politice mohou výnosy na dluhopisech stoupat i nadále.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na 10letých federálních dluhopisech
Výnosy na 10letých federálních dluhopisech

Ne každý chce ale do státních dluhopisů investovat. Proto jsou akcie PepsiCo pořád vhodnou alternativou, když chce investor alespoň nějaký slušnější výnos za svou investici. Navíc máte takřka jistotu, že PepsiCo si udrží stabilní cash flow i v době vysoké inflace a potenciální recese ekonomiky. Jak už jsem mnohokrát vysvětloval, produkty firem jako je PepsiCo jsou velmi jednoduché a relativně levné. Proto si mohou firmy dovolit navyšovat ceny, protože poptávající je bez problému přijmou.

Mimochodem, PepsiCo za první kvartál roku nakoupilo své akcie v rámci zpětných odkupů za částku 193 milionů USD. Což je vlastně takový bonus ještě k těm dividendám. Jak jsme si již několikrát zmínili, ze zpětných odkupů akcií profitují investoři úplně stejně jako z dividend. Akorát skrze kapitálový výnos. Ono vzhledem k čistému zisku firmy není těch 193 milionů zase tak málo.

PepsiCo a Rusko

Jako jiné západní firmy, i PepsiCo opustilo ruský trh. Respektive jej opustilo pouze částečně. Pro PepsiCo totiž ruský trh znamená až 4 % ze svých ročních výnosů. Pepsi má na ruském trhu i mnohem větší portfolio produktů než například Coca-Cola. Společnost uvedla, že bude i nadále prodávat některé základní produkty, jako je kojenecká výživa, mléko a dětská výživa.

Fundamentální analýza akcie PepsiCo (PEP)

Firma PepsiCo dosáhla za první kvartál obratu 16,2 miliardy USD, což je mezikvartálně pokles o 36 %. Meziročně jde o růst o 9,3 %. Co se týká provozního zisku, nad touto úrovní jsem skutečně bloumal asi hodinu, ale nakonec jsem na to s pomocí přišel. Na Tradingview je totiž uvedeno, že provozní zisk činí 2,05 miliardy USD. Ovšem firma ve své výsledovce uvádí rovnou 5,27 miliardy USD.

Tradingview totiž nezapočítává do provozního zisku položku “other investing cash flow activities” za 3,5 miliardy USD. Firma PepsiCo prodala v březnu značky džusů, z čehož jim právě plynul příjem zhruba ve výši 3,5 miliardy USD. Proto má taky firma čistý zisk ve výši 4,26 miliardy USD, který je takřka rekordní. Mezikvartálně je vyšší o 222 %. Meziročně o 149 %. EBITDA je 2,61 miliardy USD.

Zdroj: Zdroj: Tradingview.com
Zisk, výnos a zisková marže
Zisk, výnos a zisková marže

Hrubá marže dosahovala téměř 55 %. Provozní marže byla skoro 13 %, zatímco čistá marže 26,3 %. Čistá marže je každopádně naprosto rekordní. Tak vysoká marže je na toto odvětví samozřejmě nestandardní. Většinou se pohybuje kolem 10 %.

Zdroj: Zdroj: Tradingview.com
Jednotlivé statistické metriky
Jednotlivé statistické metriky

Zisk na akcii (EPS) je 3,06 bodů. Ukazatel P/E byl k prvnímu čtvrtletí více jak 23 bodů. Ze sledovaných kvartálů je to nejnižší hodnota, což je dáno tím posledním horentním ziskem. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je přes 63 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje více jak 19 %.

Zdroj: Zdroj: Tradingview.com
Celková aktiva a závazky
Celková aktiva a závazky

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k prvnímu kvartálu 0,68 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) 0,87 bodů. Oba ukazatele jsou nižší, výrazně pod 1 bod. Což nám říká, že firma nedrží dostatečné množství likvidity, aby v případě potřeby splatila všechny závazky splatné v krátkém období. PepsiCo drží v hotovosti aktuálně 6,56 miliardy USD.

Celková aktiva společnosti dosahují 93 miliard USD, zatímco závazky jsou v objemu 74,64 miliardy USD. Takže vlastní kapitál činí 18,32 miliardy USD. Za sledované kvartály postupně stoupá – za poslední rok o 30 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 2,19 bodů. Ten poměr je poměrně vysoký, ale dlouhodobě je tu klesající tendence. S rostoucími úrokovými sazbami musí PepsiCo objemy dluhu snižovat. Celkový dluh je přes 42 miliard USD, takže Pepsi se vůbec nebojí finanční páky – leč ten dluh v poměru s vlastním kapitálem byl vždy vyšší. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům je 0,37 bodů.

Technická analýza akcie PepsiCo (PEP)

Akcie PepsiCo jsou stále “nahoře”. Zatímco akciový index S&P 500 celkově ztratil 20 % a technologický index Nasdaq dokonce více jak 30 %, akcie PepsiCo jsou pořád u svého historického maxima. Ten rozdíl ve stabilitě je tu vážně markantní. Přitom ještě minulý rok víceméně převažoval názor, že defenzivní akcie jsou mimo mísu. Nyní se ukazuje, že defenzivní postoj se některým investorům vyplácí.

Kurz akcie PepsiCo se každopádně drží u rezistence, která se rozprostírá kolem S/R levelu 176 USD. A hladinu se poměrně dlouhou dobu nedaří vůbec prolomit. V únoru díky tomu trh zaznamenal rapidní pokles k S/R levelu 157 USD, ale cena se nakonec rychle vrátila zpátky. Kurz se úspěšně drží i nad 200denním a 100denním klouzavým průměrem.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie PepsiCo
Denní graf akcie PepsiCo

Je třeba si ale uvědomit, že defenzivní akcie čeká asi též pokles. Je zcela mylná představa, že akcie jako je PepsiCo se u historických maxim navždy udrží nebo půjdou dokonce nahoru.

Tady jde primárně o tu stabilitu. Růstové akcie při makroekonomických nestabilitách nesmírně trpí. Zatímco hodnotové akcie víceméně odolávají. Leč též ztrácí, ale mnohem méně.

Do grafu jsem zaznačil několik klíčových hladin. První je 166 USD, druhá 157 USD, kde je dle objemového profilu i větší špičatost. A třetí je S/R level 148 USD. Samozřejmě počítáme i s klouzavými průměry. Poslední řečený level je nejsilnější. Máme zde pár vrcholů a hlavně na úrovní začíná dle objemového profilu likvidní cluster. Lidově řečeno takový náš “beton“.

Závěrem

PepsiCo je dlouhodobě velmi solidní titul, který je historicky prověřený pro období špatného makroekonomického vývoje. Podniku stačí zvednout ceny a může vzestup nákladů v podobě růstu mezd a energií lehce kontrovat. Dokonce si mohou dovolit zvyšovat dividendy. A to i za současné situace, kdy ostatní šetří, kde se dá. Trh si řečené uvědomuje a proto se kurz akcií zatím příliš dolů nehnul. Bylo by ovšem naivní tvrdit, že ty kurzy zůstanou nahoře navždy. Cílem ovšem je, aby byl jejich kurz v průběhu času, co nejvíce stabilní.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.