Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie McDonald’s – Nejstabilnější titul na trhu, vhodný pro investory začátečníky?

Analýza akcie McDonald’s – Nejstabilnější titul na trhu, vhodný pro investory začátečníky?

Analýza akcie McDonald’s – Nejstabilnější titul na trhu, vhodný pro investory začátečníky?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie McDonald's (MCD) v současné situaci patří mezi vůbec nejstabilnější akciové tituly. Ne nadarmo se tyto tituly označují za tzv. inflation-proof stocks a recession-proof stocks. Čerstvý vývoj na akciovém trhu opravdu dokazuje, že lze brát tituly jako je McDonald's jako skutečnou pojistku, když jde vše ostatní do pekel. Titul má každopádně čerstvě po reportovaných výsledcích za první čtvrtletí, takže si zpracujeme stručnou fundamentální analýzu. Nezapomene ani na technickou analýzu a povíme si i pár novinek. Neopomeneme ani stručný závěr.

Akcie McDonald's jako nejvhodnější titul pro začátečníky

Jak už jsme si řekly v analýze na akcie Coca-Cola, inflace drtí každý byznys na světě. Leč některý byznys drtí méně. A právě akcie McDonald's patří mezi tituly, které jsou schopny produkovat solidní cash flow i v době, kdy koupěschopnost spotřebitelů rapidně klesá. Což je dáno tím, že produkt společnosti McDonald's je levný a jednoduchý. Když je firma nucena zvýšit ceny, spotřebitelé jsou vcelku ochotni je přijmout. Což u všech produktů nejde.

Že je produkt McDonald's levný a jednoduchý má ovšem i svá úskalí. Kurzy těchto akcií proto nejdou v býčích trendech tolik agresivně nahoru jako u různých technologických titulů, kde je spousta možností díky inovacím a novým technologiím. Na hamburgeru a hranolkách nic nového ale již nevymyslíte. Od založení tohoto fastfoodu, jsou produkty v podstatě identické. Určitě se mění složení, ale pořád je to jenom mleté maso v housce nebo brambora.

Každopádně ta jednoduchost je klíčová pro investory-začátečníky. Produktu rozumí každé dítě. Naučit se, jak funguje byznys franšízy, není též těžký. Navíc kurzy těchto akcií jsou stabilní. Nízká volatilita znamená málo emocí. Začátečníci s emocemi pracovat neumí, takže jsou pro ně akcie McDonald's ideál. A i když mají to „štěstí“ a koupí tyto akcie na vrcholu, titul si podstatnou část své hodnoty udrží.

Společnost McDonald’s dočasně uzavřela své restaurace v Rusku a Ukrajině

Firma McDonald’s uzavřela na území Ruska všech 850 restaurací, což je vlastně zpráva již z března. Zároveň bylo oznámeno, že jde o dočasný krok. Přitom obecně vzato se to prezentovalo jako něco definitivního. Což je důvodem, proč nepropustili všech svých 62 000 zaměstnanců, kterým firma pořád vyplácí mzdy. To stojí firmu každý měsíc asi 50 milionů USD. Zatím se neobjevila žádná zpráva, že by v tomto ohledu došlo k jakékoliv změně.

Nicméně se pořád neví, kdy McDonald’s svou síť restaurací znova otevře. Víceméně se předpokládá, že do konce roku se tak nestane. A jestli své dosavadní zaměstnance nepropustí, celková ztráta může ke konci roku dosáhnout více jak 500 milionů USD. Což jistě není zanedbatelná částka. Nesmíme zapomínat i na to, že firma přijde o ten 10% podíl z výnosů, které plynuly právě z Ruska.

Fundamentální analýza akcie McDonald's (MCD)

Společnost McDonald’s dosáhla obratu ve výši 5,67 miliardy USD, což je mezikvartálně pokles 5,72 %. Meziročně je to růst o 10,5 %. Provozní zisk se stále drží na slušných číslech, 2,37 miliardy USD. Mezikvartálně prakticky beze změny, meziročně je to růst o 14 %.

Firma si připsala slušný zisk 1,1 miliardy USD. Mezikvartálně je to však silný pokles o 32,6 %. Meziročně o více jak 28 %. Od druhého kvartálu roku 2020 je to určitě nejhorší výsledek. Čili na těch číslech již vidíme, že se projevují problémy související s makroekonomickými podmínkami. Avšak z dlouhodobého hlediska jsou výsledky spíše podprůměr. Není to proto nic tragického. EBITDA zaznamenala pokles o 13,66 % na 2,47 miliardy USD.

Zisk, výnos a zisková marže
Zisk, výnos a zisková marže
Zdroj: Tradingview.com

Hrubá marže dosahovala 52,2 %. Provozní marže byla skoro 42 %, zatímco čistá marže 19,5 %. Čistá marže je proto od 2Q 2020 nejnižší.

Jednotlivé statistické metriky
Jednotlivé statistické metriky
Zdroj: Tradingview.com

Zisk na akcii (EPS) je 1,48 bodů. Ukazatel P/E byl k prvnímu čtvrtletí zhruba 26 bodů. Z dlouhodobého hlediska je to možná lehce vyšší hodnota, ale nijak se nevymyká. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je záporná. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje 17,44 %.

Celková aktiva a závazky
Celková aktiva a závazky
Zdroj: Tradingview.com

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k prvnímu kvartálu 1,1 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) též 1,1 bodů. V podstatě jsou oba ukazatele v pořádku, takže lze konstatovat, že firma má dostatek likvidity na okamžité splacení krátkodobých závazků. Podnik v hotovosti momentálně drží 2,34 miliardy USD.

Nyní se dostáváme k tomu zápornému ROE, což jsme si vlastně vysvětlovali i v předešlé analýze na tento titul. Leč krátké opáčko neuškodí. Takže celková aktiva McDonald’s se pohybují na úrovni téměř 51 miliard USD. Ovšem celkové závazky jsou skoro 57 miliard USD. Čili celkový kapitál se pohybuje v záporných hodnotách, -6 miliard USD. Proto je i poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E -8 bodů. Celkový dluh dělá přes 49 miliard USD.

Technická analýza akcie McDonald's (MCD)

Akcie McDonald's se za těch několik týdnů dokázaly dostat zpátky nad S/R level 274 USD. Pak ale došlo k zamítnutí toho postupu, který trval zhruba od S/R levelu 218 USD. Nicméně o S/R level 274 USD nastal tuhý boj, díky čemuž se kurz pod tuto hladinu úplně jednoznačně nedostal. Jestli však pokles bude i nadále pokračovat, první support je logicky 230 USD, kde je zároveň 100týdenní klouzavý průměr, který posledně posloužil jako spolehlivá podpora.

Týdenní graf akcie McDonald's
Týdenní graf akcie McDonald's
Zdroj: tradingview.com

Další silná hladina je 218 USD a pod tím hned dle objemového profilu point of control, které je na 213 USD. Jinak kurz je v současnosti asi 10 % pod historickým maximem z ledna letošního roku. Když to srovnáme například s jinými technologickými tituly, vidíme obrovsky rozdíl ve stabilitě kurzu. Jednoduše řečeno si akcie McDonald's drží i v této turbulentní době svou hodnotu.

I ve srovnání s akciovým indexem S&P 500 je to vítězství, protože jeho hodnota od historického maxima klesla o 20 %. Zatímco Nasdaq je dole o 30 %. Akcie McDonald's se moc neprodávají. Je ale nesmysl předpokládat, že kurz těchto akcií zůstane na místě, když zbytek trhu bude strmě klesat. McDonald's v takové situaci půjdou též dolů, ale asi mnohem volnějším tempem.

Závěrem

Když bychom si dnešní analýzu měli ve stručnosti shrnout, akcie McDonald's jsou zkrátka velmi jednoduché na pochopení pro začínající investory. Je totiž nutné alespoň v obecnosti rozumět tomu byznysu, který podnik provozuje. Mimo jiné jde o stabilní akciový titul, který má zároveň svou dlouhou historii.

Trnem v oku je ale fakt, že podnik má už léta záporný vlastní kapitál. Respektive je firma předlužená. A když je předlužená, musí platit více na úrocích, když si chtějí půjčit. Čili je tu ono teoretické riziko, že z toho může vzniknout spirála problémů. Zas na druhou stranu to není jediná metrika na světě, podle které lze hodnotit akciový titul. Problematiku je třeba vnímat komplexněji, ale pro mnohé to přesto může znamenat nepřehlédnutelný problém.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo